İş Portföy’den Ses Getirecek Blockchain Hamlesi: Yatırımcılara Sunuldu!

Kriptocat Haber Editörü
İş Portföy’den Ses Getirecek Blockchain Hamlesi: Yatırımcılara Sunuldu!

İş Portföy, bir ilke daha imza atarak Blockchain teknolojisine yatırım imkânı sağlayan İş Portföy Blockchain Teknolojileri Karma Fon’u yatırımcılarla buluşturdu. Artık “İş Portföy Blockchain Teknolojileri Karma Fon” yatırımcılara açık.

İş Portföy’den ses getirecek hamle

Yerli ve yabancı hisse senedi piyasalarına ilgi duyan yatırımcılara portföy çeşitlendirme imkânı sunan İş Portföy Blockchain Teknolojileri Karma Fon’un satışına 28 Nisan 2021 Çarşamba günü başlandı. 65,9 milyar TL’lik bir portföye yön veren ve Türkiye’nin en büyük özel portföy yönetim şirketi olan İş Portföy’ün Genel Müdürü Tevfik Eraslan, Dünya’da 400 milyar doları aşan bir büyüklüğe ulaşan tematik yatırım fonlarının felsefesi ve Blockchain temalı yeni fon hakkında değerlendirmelerde bulundu. Tevfik Eraslan konuya yönelik şunları söyledi:

Günümüzde yatırımcılar, fonların portföylerindeki kaynakları spesifik olarak hangi alana yatırdıklarıyla ilgilenmekte ve tercihlerini buna göre oluşturmaktadır. Sürdürülebilirlik, teknoloji ve yenilikçilik gibi kavramlardan gücünü alarak gelişim ve büyüme potansiyeli sunan spesifik sektörlerdeki getiri imkânlarına ortak olma fikri yatırımcıları heyecanlandırmakta ve ilgilerini çekmektedir. İş Portföy olarak son dönemde özgün teması olan fonların kurulması ve yatırımcılara sunulması üzerine yoğunlaşıyoruz ve bu kapsamda tematik fon ailemizi İş Portföy Blockchain Teknolojileri Karma Fon ile genişletiyoruz. Son yıllarda enerjiden sağlığa, turizmden finansa kadar birçok sektörde faaliyet gösteren şirketler tarafından kullanımı yaygınlaşan Blockchain teknolojisi, bireylerin iş yapış şeklinden, varlıklarını yönetme alışkanlıklarına, makine ve araçlarını kullanma alışkanlıklarından kimlik bilgilerini kanıtlamaya kadar birçok alanda insan/toplum hayatını değiştirme potansiyeli taşıyor. Fon’umuz, global ölçekte Blockchain teknolojileri temasıyla uyumlu, bu sektördeki gelişmeleri temsil eden yerli veya yabancı şirketlerin ihraç ettiği hisse senedi ve özel sektör borçlanma araçlarına yatırım yapmak isteyen yatırımcılar için uygun olabilecektir.

İş Portföy’den Ses Getirecek Blockchain Hamlesi: Yatırımcılara Sunuldu!

İş Portföy Blockchain Teknolojileri Karma Fon, TEFAS platformunda işlem görecek

Türkiye’de bu yatırım temasına dayalı ilk yatırım fonunu kurduklarını ifade eden Tevfik Eraslan, konuya yönelik açıklamalarına şunları ekledi:

İş Portföy Blockchain Teknolojileri Karma Fon’un toplam değerinin asgari %80’i, devamlı olarak, dagıtık defter teknolojisini geliştirmek, araştırmak, desteklemek, yenilemek veya kullanmak için maddi kaynaklarını taahhüt eden şirketlerin ve bu şirketlerin hizmet/servis sağlayıcılarının ihraç ettiği ortaklık paylarına, Amerikan Depo Sertifikalarına, Global Depo Sertifikalarına, özel sektör borçlanma araçlarına yatırılacak. Fon portföyüne kripto varlık ve kripto para piyasası işlemleri dahil edilmeyecek. İş Portföy Blockchain Teknolojileri Karma Fon’un yatırım yapacağı evren oldukça çeşitlendirilmiş bir şirket dağılımına sahip olup, riskin dağıtılması prensibini benimsemektedir. Bununla birlikte, Sermaye Piyasası Kurulu’nun 1 ila 7 arasındaki risk ölçeğinde, Fon’un risk seviyesi 6’dır. Risk ve getiri beklentisine uygun yatırımcılar tarafından ve görece uzun bir yatırım vadesi ile tercih edilmelidir.

İş Portföy Blockchain Teknolojileri Karma Fon, TEFAS platformunda işlem görecek ve TEFAS’a üye tüm banka ve aracı kurumlardan alınabilecek.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.