İş Bankası’ndan Türk Blockchain Sektöründe Bir İlk!

Kriptocat Haber Editörü
İş Bankası’ndan Türk Blockchain Sektöründe Bir İlk!

İş Bankası bugün önemli bir adım attı ve Türk Blockchain sektöründe bir ilki gerçekleştirdi. Banka Marco Polo isimli platform üzerinden blockchain ile ilk canlı dış ticaretini gerçekleştirmiş oldu. Bu işlemde Şişecam, Kuraray Europe GMBH ve Commerzbank taraf oldu.

Blockchain ile ticaret işlemi

İş Bankası tarafından bugün yapılan açıklamada Almanya ile Türkiye arasında blockchain tabanlı bir dış ticaret işleminin yapıldığı ve Marco Polo üzerinden yapılan işlemin, dış ticarette blockchain kullanılarak ödeme garantili şekilde gerçekleşen ilk işlem olduğu vurgulandı. Banka daha önce de Marco Polo’yu Mayıs 2020’de, ardından Kasım 2020’de iki farklı pilot işlem için denemişti. Yapılan işlemde bir akıllı sözleşme oluşturularak Şişecam’ın, Almanya merkezli Kuraray GMBH’den yapacağı ithalat işleminin hazırlığının yapıldığı belirtildi. İş Bankası da sözleşme onaydan geçtikten sonra işleme finansal garanti sağladı. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Şahismail Şimşek, fiziksel evraklar odaklı ödeme biçimlerinin öneminin giderek azaldığına vurgu yaparak verilerin erişilmesine ve elektronik ticarete dayalı bankacılık hizmetlerine duyulan ihtiyacın giderek arttığına işaret etmişti.

İş Bankası’ndan Türk Blockchain Sektöründe Bir İlk!

Blockchain üzerinden işlemlerin yapılması hem güvenilirlik noktasında hem de hız noktasında önemli avantajlar sağlıyor. Kriptokoin.com olarak belirttiğimiz üzere İş Bankası’nın bu hamlesinin aynı zamanda diğer sektörler için de bir ön adım olacağı belirtiliyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.