İş Bankası, Blockchain Destekli Ödeme Garantisi Veren İlk Türk Bankası Oldu

Kriptocat Haber Editörü
İş Bankası, Blockchain Destekli Ödeme Garantisi Veren İlk Türk Bankası Oldu

Türkiye İş Bankası, blockchain kullanarak dış ticarete aracılık eden ve ödeme garantisi sunan birinci Türk bankası oldu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Süreç, 10 Mayıs 2021’de Marco Polo platformu üzerinden gerçekleştirdi. Sürecin tarafları ise Şişecam, Kuraray Europe GMBH, İş Bankası ve Commerzbank oldu. Bilindiği üzere İş Bankası 2020 yılı Mayıs ve Kasım aylarında pilot ortamda yapılan iki süreç ile blockchain teknolojisini test etmişti. 10 Mayıs 2021’de gerçekleşen süreç ise ülkemizde blockchain teknolojisi kullanılarak yapılan birinci canlı dış ticaret süreci oldu.

Süreç Nasıl Gerçekleşti?

Bahsi geçen süreç kapsamında Şişecam tarafından, Kuraray GMBH’dan yapılması planlanan ithalata ait sipariş gerçekleştirildi. Bu sipariş Marco Polo platformu üzerinde bir akıllı mukavele ile oluşturuldu. Akıllı kontratın taraflarca onaylanması ile İş Bankası, vadede ödeme yapma taahhüdü verdi. Bu halde de sürece finansal garanti sağladı. Hususla ilgili konuşan İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Şahismail Şimşek, şunları söyledi:

“2020 yılında gerçekleştirdiğimiz iki pilot süreçten sonra artık de canlı ortamda blockchain teknolojisi ile dış ticaret sürecini muvaffakiyetle tamamladık. Artık fizikî evraklara dayalı ödeme biçimlerinin ehemmiyeti azalıyor bilgilerin eşleşmesine ve elektronik ticarete dayalı bankacılık hizmetlerine duyulan muhtaçlık artıyor. Biz de her alanda müşterilerimize inovatif ve katma kıymetli tahliller sunma anlayışımız çerçevesinde, blockchain teknolojisini dijitalleşme çalışmalarımızda özel olarak konumlandırıyoruz. Böylece, süratle değişen memleketler arası ticaret ortamında müşterilerimizi klasik tahlillere ek olarak yeni finansal eserlerle tanıştırmak üzere tahliller üretiyoruz.”

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.