İngiltere Merkez Bankası: Stablecoin Ödemeleri Bankalarla Aynı Kurallara Tabi Olmalı

Kriptocat Haber Editörü
İngiltere Merkez Bankası: Stablecoin Ödemeleri Bankalarla Aynı Kurallara Tabi Olmalı

İngiltere Merkez Bankası (BoE) bugün yaptığı açıklamada, çoklukla klasik bir para ünitesine sabitlenmiş bir kripto para ünitesi olan ‘stablecoin’ ile yapılan ödemelerin, yaygın olarak kullanılmaya başlanması halinde, bankalar tarafından yapılan ödemelerle birebir halde düzenlenmesi gerektiğini söyledi. BoE Lideri ayrıyeten merkez bankası dijital para ünitesi hakkında da konuştu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

BoE tarafından yapılan açıklamada stablecoin’ler ve CBDC’lerden bahsedildi. BoE Lideri Andrew Bailey, şu sözleri kullandı:

“Bir ödeme aracı olarak stablecoin beklentisi ve CBDC konusunda ortaya çıkan teklifler bir dizi sorun yarattı. Dijital paranın bu yeni biçimlerinin geleceği kelam konusu olduğunda, sıkıntı ve uygun soruları sormamız çok kıymetli.”

BoE, dijital para ünitelerinin finansal istikrar üzerinde bir tesiri olacak kadar büyük hale gelmesi durumunda, şu anda olduğundan daha fazla düzenlemeye gereksinim duyacaklarını söyledi. BoE, şunları söyledi:

“Para olarak kullanılan stablecoin’ler, banka mevduatı olarak da bilinen ticari banka parası tarafından sağlananlara muadil standartları karşılamalıdır.”

BoE, klâsik paraya yönelik potansiyel tehditleri savuşturmayı ve ödeme sistemlerini daha sıkıntısız hale getirmeyi amaçlayan bir hareket olan dijital nakit çıkarma çalışmalarını hızlandıran dünyanın dört bir yanındaki büyük merkez bankaları ortasında yer alıyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.