Hindistan Merkez Bankası Kripto Paralar Konusunda Hala Endişeli

Kriptocat Haber Editörü
Hindistan Merkez Bankası Kripto Paralar Konusunda Hala Endişeli

Hindistan Merkez Bankası Lideri Shaktikanta Das, Merkez Bankası’nın kripto para konusunda hala “büyük endişeleri” olduğunu söyledi. Bu yorumlar RBI’nin bankalardan eski 2018 kripto para yasağı genelgesini kullanmamalarını isteyen bir genelge yayınlamasından yalnızca üç gün sonra geldi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Ülkenin merkez bankası olan Hindistan Rezerv Bankası (RBI), geçen hafta bankalara kripto paraya gelen 2018 yasağını kaldırma konusunda bildirim yaptıktan sonra Lider kripto para üniteleri konusunda “endişeler” yaşamaya devam ettiklerini açıkladı. RBI Lideri Shaktikanta Das bugün gerçekleşen çevrimiçi bir basın toplantısında, “RBI’nin durumunda bir değişiklik yok. Hükümete ilettiğimiz üzere kripto para üniteleriyle ilgili tasalarımız var” dedi. Das, Şubat ayında da RBI’nin finansal istikrar açısından kripto paralar konusunda “endişeleri” olduğunu söyleyerek benzeri yorumlar yapmıştı.

Genelgeden Bahsetti

Das, “Bazı bankaların müşterileriyle yazışmalarında hala bu eski genelgeye atıfta bulunmaları bizi şaşırttı” tabirlerini kullanırken, “Bu genelgeye atıfta bulunmak hiç yanlışsız değil” diye konuştu. Nisan 2018’de RBI, bankaların ve öbür finansal kurumların kripto para müşterileriyle ilgilenmesini kısıtlayan bir kuralı kabul etmişti, lakin Yüksek Mahkeme geçen yıl bu kuralı bozdu. Tekrar de, HDFC Bank da dahil olmak üzere kimi büyük bankalar, müşterileri kısıtlamalar konusunda uyaran eski genelgeye atıfta bulunuyordu. Bu haftanın başlarında, HDFC Bank’ın ikazını düzelttiği bildirildi.

Hintlilerin kripto paralara yatırım yapması gerekip gerekmediğine gelince, Das bugün RBI’nin rastgele bir yatırım tavsiyesi vermediğini söyledi. Das, “Her yatırımcının kendi değerlendirmesini yapması, kendi durum tespitini yapması ve kendi yatırımlarıyla ilgili çok dikkatli olması gerekir” dedi.

Hintli kripto borsası operatörleri, hükümetin kripto paraları yasaklamayacağı ve onu bir varlık sınıfı olarak düzenleyeceği konusunda optimist.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.