Hindistan Merkez Bankası, Kripto Para Birimlerinde Bir Yasak Olmadığını Açıkladı

Kriptocat Haber Editörü
Hindistan Merkez Bankası, Kripto Para Birimlerinde Bir Yasak Olmadığını Açıkladı

Hindistan Merkez Bankası (RBI), bankaların müşterilerinin hesaplarını kripto para ile uğraştıkları için kapatamayacaklarını açıkladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Hindistan Merkez Bankası, kripto para ile uğraşan hesaplar için bankacılık hizmetlerinde rastgele bir yasak olmadığını tez ederek kripto para üniteleri konusundaki tavrını netleştirdi. Ayrıyeten bankacılık kurumlarının dijital varlıklara dahil olan müşteriler için durum tespiti süreçleri yürütmesine müsaade verdi:

“Bununla birlikte, belirtilen başka kuruluşların yanı sıra bankalar, müşteri durum tespiti süreçlerini aşağıdakilere ait standartları düzenleyen düzenlemelere uygun olarak yürütmeye devam edebilir: Müşterinizi Tanıyın (KYC), Kara Para Aklamayı Tedbire (AML), Terörizmin Finansmanıyla Uğraş (CFT) ve denizaşırı havaleler için Döviz İdaresi Yasası (FEMA) kapsamındaki ilgili kararlara uygunluğun sağlanmasına ek olarak, Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesi Yasası (PMLA).”

Geçtiğimiz haftalarda, HDFC Bank ve SBI Card üzere büyük bankalar, RBI’nin 2018 tarihli genelgesine atıfta bulunarak müşterilerini kripto para ünitesi süreçleri yapmamaları konusunda resmen uyarmıştı. Lakin merkez bankası genelgenin artık geçerli olmadığına dikkat çekiyor:

“Bu prestijle, Yargıtay’ın kararına nazaran, genelge yargıtay kararı tarihinden itibaren geçerliliğini yitirdiğinden, alıntı yapılamaz.”

The Economic Times’ın yakın tarihli bir haberinde, Hindistan hükümetinin kripto para tutmayı, ticaretini ve madenciliğini yasaklayan acımasız planını yine ele alacağını belirtmişti.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.