Herkes Şaşkın: Bu Altcoin, Bir Gecede Nasıl Devlerden Oldu?

Kriptocat Haber Editörü
Herkes Şaşkın: Bu Altcoin, Bir Gecede Nasıl Devlerden Oldu?

Internet Computer (ICP), borsadaki ilk çıkışının ardından CoinMarketCap’te ilk 10’a girdi. ICP, dördüncü sıraya kadar yükseldi, ancak yoğun satış baskısının ardından dokuzuncu sıraya kadar geriledi. CoinMarketCap sıralamaları, bu boğa koşusunda birçok değişiklik yaşadı. Ancak görece bilinmeyen bir altcoin, nadiren ilk 10’a girer. Peki, ICP neden ilk 10’a girdi?

Herkes Şaşkın: Bu Altcoin, Bir Gecede Nasıl Devlerden Oldu?ICP, CoinMarketCap’te dokuzuncu sırada.

Bir günde ilk 10’a giren altcoin, Internet Computer (ICP) nedir?

Internet Computer dün Binance, Coinbase Pro, Huobi ve OKEx dahil olmak üzere birçok büyük borsada aynı anda listelendi. ICP’nin aniden ilk 10 içerisinde ortaya çıkması, kısa süre içerisinde çok şey başardığı konusunda heyecan yarattı. ICP, Coinbase Pro’da da listelendi. Birçoğu için bu durum önemli. Kriptokoin.com olarak daha önce de bildirdiğimiz üzere 2017’den bu yana piyasada olan Cardano (ADA) bile ancak Mart ayında Coinbase’te listelenebildi.

En üst düzey kripto para birimleri arasında ICP’nin ani gelişi, birçok kripto traderını ve analisti hazırlıksız yakaladı. Ancak yatırımcıları en çok etkileyen şey, projeye yüksek profilli kurumsal oyuncuların katılmasıydı. ICP, yapım aşamasında olan beş yıllık bir projenin parçasıdır. İsviçre merkezli Dfinity tarafından geliştirilen proje, Silikon Vadisi’nin girişim sermayedarları Andreessen-Horowitz ve Polychain Capital gibi birçok önemli destekçiye sahip.

Herkes Şaşkın: Bu Altcoin, Bir Gecede Nasıl Devlerden Oldu?

Messari araştırması

2016’dan beri Dfinity, internetin işlevselliğini genişletmek için merkezi olmayan bir Blockchain ağı geliştiriyor. Messari’nin araştırma uzmanları, Dfinity’nin belirsiz ve teknik olarak karmaşık hedeflerinin onu oldukça yanlış anlaşılan bir proje haline getirdiğini söylemişti. Ancak gelişmeler hız kazandıkça, daha fazla insanın projenin ne ile ilgili olduğuna aşina olduğu görüldü. Messari’nin araştırma raporunda şu ifadeler yer alıyor:

Dfinity, kriptoda en sürekli olan ve en iyi finanse edilen akıllı sözleşme platformlarından biridir. Yine de en az anlaşılanlardan biridir. Dfinity’nin belirsizliğinin çoğu, teknik karmaşıklığından ve soyut vizyonundan kaynaklanmaktadır. Tokenlerinin piyasaya sürülmesi ve nihayet kodlarının açık kaynak kullanımı, projeye daha fazla ilgi ve anlayış kazandıracaktır.

Kullanım durumu nedir?

Herkes Şaşkın: Bu Altcoin, Bir Gecede Nasıl Devlerden Oldu?

Dfinity, Internet Computer ile verileri depolamak, hesaplama görevlerini gerçekleştirmek ve topluluk yönetişimini etkinleştirmek için merkezi olmayan, ölçeklenebilir bir bulut çözümü oluşturmak istiyor. İnternet ile ilgili endişeleri şu anki haliyle, yani zayıf güvenliği ve belirli grupların hakimiyeti ile ele almayı umuyor. Bu nedenle, Dfinity’nin birincil hedefi, kullanıcılar tarafından kontrol edilen ücretsiz ve açık bir internet oluşturmaktır.

Bağımsız veri merkezleri ağı sayesinde, uygulamalar ağın kendisi üzerinde çalışabilecek. Bu, aslan payının Google, Amazon ve Facebook gibi kişilerin kontrolünde olduğu uygulamaların sunucuları ile çalışan mevcut internetin tam tersini sunuyor.

Dfinity mühendislik yöneticisi Stanley Jones, Internet Computer ile özel bir Google bulut sunucusunda çalışan uygulamalar yerine, yazılımın bağımsız veri merkezleri tarafından çalıştırılan sunucular arasında hareket edildiği için sabit bir fiziksel adresi olmadığını söyledi. Bu, kimsenin sahip olmadığı veya kontrol etmediği uygulamaların var olabileceği anlamına gelir. Geliştiriciler kodlarını çalıştırmak için veri merkezlerine ödeme yaparken ICP tokeni devreye girer.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.