Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Kripto Para Düzenlemesi ve Vergilendirme Hakkında Konuştu

Kriptocat Haber Editörü
Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Kripto Para Düzenlemesi ve Vergilendirme Hakkında Konuştu

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Bloomberg ile gerçekleşen bir röportajda kripto paralar, regülasyonlar ve vergilendirme konusu hakkında açıklamada bulundu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Bakan Elvan, kendisine yöneltilen “Kripto paralarla ilgili bir çalışma başlatıldı. Kapsamlı düzenleme ne vakit yapılacak? Bir vergilendirme kelam konusu olacak mı?” sorusuna şu formda bir cevap verdi:

Bakanlığımız uyumunda bir çalışma kümesi oluşturduk. Bu küme ağır bir formda çalışmalarını yürüttü. Evvel Merkez Bankası bir düzenleme yaptı, gerisinde MASAK çalışmalarını kamuoyuyla paylaştı. Çalışma kümemiz öncelikle farklı ülke uygulamalarını inceledi. Üzerinde çalıştığımız alanlar ise kripto varlık ile çeşitlerinin tanımlanması, bu varlıkların ortaya çıkarılması, ihracı ve dağıtılması, alım satım yapan platformların uyması gereken prensip ve asılların belirlenmesi, varlık saklama hizmetinin hangi koşullarda kimler tarafından yapılabileceği, vergilendirme siyasetinin nasıl olacağı, hangi kripto varlık çeşidi için hangi kurumun düzenleme yapma ve yaptırım uygulama yetkisinin olacağı, bilhassa hata gelirlerinin aklanması ve terörizmin finansmanında bu alanın kullanılmasının engellenmesi üzere geniş bir alanı kapsıyor.”

Bakan Lütfi Elvan, bu husustaki çalışmalarını kısa bir mühlet içerisinde tamamlayacaklarını belirterek, kelamlarını şu formda sonlandırdı:

“Bu bahisteki çalışmamızı kısa müddette tamamlayacağız. Lakin ben şunu söylemek de istiyorum vatandaşlar, tasarruflarını değerlendirirken, yönetemeyecekleri riskleri almamalı.”

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.