Güney Kore’den Bitcoin ve Altcoin Piyasası İçin Yasaklayıcı Hamle

Kriptocat Haber Editörü
Güney Kore’den Bitcoin ve Altcoin Piyasası İçin Yasaklayıcı Hamle

Yonhap Haber Ajansı’nın 7 Haziran tarihli haberine göre, Güney Kore Finansal Hizmetler Komisyonu ülkedeki Bitcoin ve altcoin piyasalarına yönelik olarak yasaklayıcı bir adım attı.

Bitcoin ve Altcoin piyasasına yönelik yasaklayıcı hamlede neler var?

Güney Koreli yetkililer, denizaşırı dijital varlıkları hedefleyen yeni bir kripto para birimi vergi planını açıkladı. Ülkenin Ulusal Vergi Servisi’ne göre, 2022’den itibaren yabancı kripto borsa hesapları olan sakinler, 447.900 doları aşan bakiyeleri bildirmek zorunda kalabilirler.

Yeni yasa 1 Ocak 2022’de yürürlüğe giriyor, ancak vergi raporlaması Haziran 2023’te başlayacak. Kişiler eğer sahip oldukları kripto para birimlerini bildirmezlerse bildirilmeyen miktarın %10 veya %20 kadarını ceza olarak ödeyecekler.

Güney Kore’den Bitcoin ve Altcoin Piyasası İçin Yasaklayıcı Hamle

Yasak ne getiriyor?

Habere göre aynı varlık için (aynı fiyattan) alım satım emirlerinin, işlemi emir defterine kaydetmeden mahsup edilmesini önlemek için Güney Kore Finansal Hizmetler Komisyonu, ülkedeki kripto para borsalarında çapraz ticareti yasakladı. Güney Kore’deki borsaların, kripto olarak alınan ücretleri Kore Won’una (KRW) dönüştürmelerini sağlamak için çapraz ticaret yaptıkları bildiriliyor.

Kriptokoin.com olarak belirttiğimiz üzere Mayıs ayının sonunda, Güney Kore merkez bankası, kripto para ticaretinin ülkenin tüm finansal sistemini riske atabileceğine dair olağan endişeleri ve açık uyarıları dile getirdi. Çoğu merkez bankasının, üzerinde kontrol edemeyecekleri bir finansal aracın artan yaygınlığına karşı temkinli olduğu göz önüne alındığında, bu hamle elbette ki, şaşırtıcı değil.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.