Güney Kore’de Madencilik Sırasında Yapılan Harcamalar İçin Vergi İndirimi Alınabilecek

Kriptocat Haber Editörü
Güney Kore’de Madencilik Sırasında Yapılan Harcamalar İçin Vergi İndirimi Alınabilecek

Güney Kore’nin finans departmanı dün, 2022’den itibaren kripto para ünitesi süreç çıkarlarına %20 sermaye çıkarı vergisi uygulayan yeni bir kural açıkladı. Bununla birlikte, kripto para ünitesi yatırımcıları madencilik sırasında yapılan harcamalar için vergi indirimi alma hakkına sahip.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Ülkenin İktisat ve Maliye Bakanlığı, 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren 2.5 milyon won’u (yaklaşık 2.230 ABD doları) aşan kripto para ünitesi süreç çıkarlarından %20 vergi alınacağını açıkladı. Lakin, yatırımcıların madencilik faaliyetlerinden masrafları düşürebilecekleri de tabir edildi.

Bakanlığa nazaran, yeni vergi gelecek yıl meydana gelen çıkar yahut kayıplara uygulanacak, bu nedenle 2021’den itibaren artan kripto fiyatları trader’ları çok fazla etkilemeyecek. Seul’de yakın vakitte yapılan bir anket, Güney Korelilerin neredeyse %54’ünün kripto para kazanımlarını vergilendirmeyi tercih ettiğini gösterdi. Anket ayrıyeten, genç jenerasyonun dijital para faaliyetlerini vergilendirmeye karşı olduğunu da gösterdi.

Forkast.News’in bildirdiği üzere, kimileri planı önyargılı ve adaletsiz buluyor ve devlet yetkililerinin istifasını isteyen dilekçeleri imzalayacak kadar ileri gidiyor. Güney Kore, kripto para ünitesi ticareti ve kar üzerinden vergilendirme konusunda yeni düzenlemeler çıkarmayı planlıyor, lakin global Covid-19 salgınının patlak vermesinin uygulamayı geciktirdiği söyleniyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.