Güney Kore Merkez Bankası, CBDC Hazırlıklarını Hızlandırıyor

Kriptocat Haber Editörü
Güney Kore Merkez Bankası, CBDC Hazırlıklarını Hızlandırıyor

Güney Kore Merkez Bankası (BoK), pilot platformunu başlatmaya hazırlanarak merkez bankası dijital para ünitesi geliştirmeye bir adım daha yaklaşıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Bir Reuters haberine nazaran BoK, bir tasarruf hesabı açma ve fon transferi üzere dahili bankacılık süreçlerini simüle eden testler gerçekleştirecek. Ayrıyeten taşınabilir ödeme süreçlerine de odaklanacak. Güney Kore’nin merkez bankası şu anda dijital wonu test etmek için bir ortak arıyor.

Mart ayında Seul merkezli Shinhan Bank, CBDC için bir pilot platform oluşturdu. Fakat merkez bankasının bunu ortacılar aracılığıyla dağıtmayı seçip seçmeyeceği belirli değil. BOK ayrıyeten Şubat ayında CBDC’leri çevreleyen yasal bahisler hakkında bir araştırma raporu yayımladı.

Değişiklikler İçin Hazırlanıyor

Bir merkez bankası yetkilisi, nakit olarak yapılan ödemelerde kıymetli bir düşüş yaşandığını tez ediyor. Bu nedenle, ödemeler ve yapılandırmalar kelam konusu olduğunda süratli değişikliklere muhtaçlık olduğunu sav ediyor:

“Şu anda attığımız adımlar, ödeme mutabakat sisteminde süratle değişen değişikliklere hazırlık yapmaktır.”

Çin ve İsveç üzere ülkeler zati CBDC’ler ile test yaparken, Fed bu yaz dijital dolar üzerine bir araştırma raporu yayımlamaya hazırlanıyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.