Galaxy Digital’e Göre, Bankacılık Sistemi Bitcoin’den (BTC) Daha Fazla Enerji Tüketiyor

Kriptocat Haber Editörü
Galaxy Digital’e Göre, Bankacılık Sistemi Bitcoin’den (BTC) Daha Fazla Enerji Tüketiyor

Galaxy Digital, Bitcoin’in klasik finans sanayilerinden daha az güç tükettiğini ve getirebileceği pahası ayrıntılandıran bir rapor yayımladı. Tahlil, Bitcoin ağının bankacılık ve altın sanayilerine ile karşılaştırıldığında ne kadar güç kullandığını belirlemek için birkaç hesaplama kullandı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Müellifler, açılış kısmında, güç kullanımı tenkitlerinin çoklukla klâsik sanayilere uygulanmadığını belirtiyorlar. Bitcoin şeffaf olduğu için övgü toplarken, yerleşik şirketler şeffaf değildir ve çoklukla güç ayak izlerini ifşa etmezler.

Altın ve Bankacılık Sistemleri

Muharrirler, Bitcoin ağının çok fazla güç tükettiğini kabul ediyorlar lakin bunun tam olarak ağı teminat altına alan ve bu kadar sağlam kılan şey olduğunu da belirtiyorlar. Galaxy Digital’in hesaplamasına nazaran, Bitcoin’in yıllık elektrik tüketiminin 113.89 TWh/yıl olduğu varsayım ediliyor. Kimi bakış açısına nazaran, ABD’de her vakit açık aygıtların güç tüketimi 1.375 TWh/yıl – öbür bir deyişle Bitcoin tüketiminin 12.1 katı.

Galaxy Digital’e Göre, Bankacılık Sistemi Bitcoin’den (BTC) Daha Fazla Enerji Tüketiyor

Güç kullanımına ait data eksikliği nedeniyle altın ve bankacılık sanayilerinin tüketimini iddia etmek zordur. Bu, Bitcoin’in güç kullanımı hakkında “doğru bir şekilde” konuşmayı zorlaştırıyor.

Altın sanayisi için analistler, direkt sera gazı yayanlar, dolaylı olarak yayanlar ve arıtma ve geri dönüşümden kaynaklanan emisyonlar da dahil olmak üzere dahil olan tüm süreçleri inceledi. Emisyonlardaki toplam 100.408.508 tCo2’yi global IEA karbon yoğunluğu çarpanı ile çarparak, altın sanayisinin toplam güç tüketiminin 240,61 TWh/yıl olabileceğini varsayım ettiler.

Rapor bankacılık bölümünü, elektrik tüketim bilgilerini direkt raporlamadığı için ölçmenin daha güç olduğunu belirtiyor. Fakat bankacılık data merkezlerini, banka şubelerini, ATM’leri ve kart ağı data merkezlerini sisteme dahil ediyor. Güç tüketimi kaynaklarının bu kaba sınıflandırmasıyla, bankacılık kesiminin güç tüketimini kestirimi olarak 238.92 TWh/yıl olarak hesaplıyor. Bu, Bitcoin’in 2.3 katına katına karşılık geliyor. 

Bitcoin’in Güç Tüketimi Anlatımı

Rapor, Tesla’nın güç kullanımıyla ilgili kaygılardan dolayı ödemeler için BTC’yi kabul etmeyi bırakma kararınının akabinde geldi. Bitcoin’in güç tüketimi yıllardır tartışma konusu lakin sadece son günlerde sıklıkla gündeme gelir hale geldi.

Bununla birlikte, Bitcoin’in güç tüketimini destekleyen gerçek argüman, getirdiği kıymetin onu bir dereceye kadar haklı gösterebileceğidir. Galaxy Digital, pahanın öznel olduğunu ve ana akım halkın hala Bitcoin’in yararı konusunda kararsız olduğunu belirtiyor. 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.