G7 Maliye Bakanları, Merkez Bankası Dijital Para Birimlerini (CBDC) ve Stablecoin’leri Tartıştı

Kriptocat Haber Editörü
G7 Maliye Bakanları, Merkez Bankası Dijital Para Birimlerini (CBDC) ve Stablecoin’leri Tartıştı

7 maliye bakanı ve merkez bankası yetkilisinden oluşan bir küme bu hafta Londra’da bir ortaya geldi. Kümenin bugün yayınlanan resmi bildirisine nazaran, gündeme getirilen hususlar ortasında merkez bankası dijital para üniteleri ve stablecoin’ler vardı. Küme, düzenlenmemiş stablecoin’lerle ilgili kaygılarını yinelerken, CBDC’ler için bir dizi tasarım tercihi yayınladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

G7, stablecoin‘ler ve onun “ilgili yasal, düzenleyici ve nezaret gereklilikleri” ile uyumlu olmayanlarına karşı yaptıkları geçmiş yorumları yineledi. Bu yorumlar, Londra’daki maliye bakanları ve merkez bankası yetkililerinin G7 toplantısının akabinde yayınlanan 5 Haziran tarihli bir bildiriye dahil edildi.

Stablecoin’ler ve dijital varlıklar, daha geniş manada birkaç yıldır G7’nin ilgi odağı olmuştu. 2019’un sonlarında G7, stablecoin’lerin hem potansiyel yararlarından hem de düzenleyici, yasal ve siber güvenlik riskleri içerdiğinden bahseden bir rapor yayınlamıştı. Global ölçekte, stablecoin’ler, G7’ye nazaran para siyaseti ve finansal istikrar riskleri oluşturabilir.

Kümenin o zamanki raporunda, “Sistemik nitelikte olan bu riskler, dikkatli bir biçimde izlenmeyi ve daha fazla çalışmayı hak ediyor” sözleri yer aldı. Kümenin 5 Haziran tarihli bildirisinde yer alan sözlere bakıldığında G7’nin hususla ilgili konumunun vakit içinde fazla değişmediği anlaşılıyor. G7 şu sözleri kullanıyor:

“Hiçbir global stablecoin projesinin, uygun tasarım yoluyla ve geçerli standartlara bağlı kalarak ilgili yasal, düzenleyici ve nezaret gerekliliklerini gereğince ele almadıkça faaliyete başlamaması gerektiğini yineliyoruz. Milletlerarası standart belirlemeyi desteklemek de dahil olmak üzere ortak standartları sağlamak için memleketler arası işbirliğine bağlıyız.”

CBDC Çalışması

Bildiri ayrıyeten, G7’nin bir dizi dünya merkez bankası tarafından potansiyel olarak uygulanmak üzere araştırılan merkez bankası dijital para ünitelerine (CBDC’ler) olan ortak çıkarına da dikkat çekti. Bunların başında Çin yer alıyor. CBDC’lerin savunucuları nakit için yararlı tamamlayıcılar olarak hizmet edebileceklerini söylerken, eleştirmenler CBDC’lerin daha geniş finansal nezaretin kapısını açtığını argüman ediyor.

Bildiride mevzuyla alakalı olarak şu sözler yer aldı:

“Merkez Bankası Dijital Para Ünitelerinin nakdî ve finansal istikrara tesirlerinin yanı sıra fırsatları, zorlukları araştırılıyor ve Maliye Bakanlıkları ve Merkez Bankaları olarak kendi kendi alanlarımızda birlikte çalışmayı taahhüt ediyoruz.”

Mevzuyla ilgili geçmiş G7 açıklamalarından farklı olarak bu cins dijital para üniteleri için bir dizi tasarım tercihini söz ediyor. Küme bunların daha resmi bir sözünü bu yıl içerisinde yayınlayacak:

“CBDC’ler esnek ve güç açısından verimli olmalı; yeniliği, rekabeti desteklemeli ve hudut ötesi ödemeleri geliştirebilir; uygun saklılık çerçeveleri içinde çalışmalıdır. Yıl içinde ortak unsurlar doğrultusunda çalışacak ve sonuçları yayınlayacağız.”

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.