Finans Uzmanı: Bu Gelişme, Bitcoin’in Hikayesini Bitirebilir!

Kriptocat Haber Editörü
Finans Uzmanı: Bu Gelişme, Bitcoin’in Hikayesini Bitirebilir!

Finans gazetecisi Edward Chancellor, merkez bankası dijital para birimlerinin başlatılmasının Bitcoin için felaket olabileceğini belirtiyor. İngiliz gazeteci ve finans tarihçisi Edward Chancellor, ilk merkez bankası dijital para birimlerinin enflasyonu artırarak Bitcoin’in yok olmasına yol açabileceğini açıkladı. CBDC’lerin “havalı” olduğu, ancak kesinlikle istikrarlı olmadığı konusunda hemfikirdi.

CBDC’ler Bitcoin için son anlamına gelebilir

Günümüzde, Çin, Japonya ve ABD gibi sayısız önde gelen ekonominin birçok merkez bankası, kendi CBDC’lerini başlatma seçeneğini araştırmaktadır. Reuters için yakın zamanda yapılan bir röportajda Edward Chancellor, merkez bankası dijital para birimlerinin oldukça riskli projeler olduğunu belirtti. CBDC’lerin Bitcoin’i bile öldürebileceğini söyledi. Chancellor, dijital para birimlerini dağıtmanın ve “çıkarmanın” nakit para yerine çok daha kolay olduğunu ve bunun son derece yüksek bir enflasyona neden olacağını açıkladı. Ardından, sorunu çözmek için hükümetlerin ve merkez bankalarının dijital paralarının emisyonunu düzeltmeleri gerektiğini ekledi. Elbette rakam 21 milyon Bitcoin’den çok daha yüksek olacaktır. Tarihçi, para biçimindeki değişikliklerin normal olduğunu ve geçmişte birçok kez gerçekleştiğini analiz etti. Örnek olarak, bir zamanlar metal paraların yerini alan kağıt paraya işaret etti. Chancellor, finansal devrim sürecinde dijital para birimlerinin dünyayı istila edeceğini öngördü. Ancak Bitcoin’in bunlardan biri olmayacağına karar verdi. Sonuç olarak finans uzmanı, merkez bankası dijital para birimlerinin bir proje olarak “havalı” olduğunu ancak istikrarlı olarak nitelendirilemeyeceğini söyledi.

Deutsche Bank CBDC’ler hakkında görüşü

Kriptokoin.com olarak belirttiğimi üzere son zamanlarda, çok uluslu yatırım bankacılığı devi – Deutsche bank – benzer düşünceleri paylaştı. Alman kurumunun CIO’su Christian Nolting, CBDC’lerin Bitcoin’in bir ödeme aracı olarak rolüne zarar verebileceğini öngördü. Ayrıca, lider kripto para biriminin bir değer deposu olarak hizmet edebileceğini öne sürdü. Nolting’e göre, kripto endüstrisi “kalmak için burada”. Öte yandan, BTC’nin merkeziyetsiz doğasına güvenmek yerine “hükümetlerin ve dijital olarak daha bilinçli nüfusun nihayetinde CBDC’lerle gitmeyi tercih edebileceği” konusunda uyardı. Ayrıca, dünya düzenleyicileri tarafından geliştirilen potansiyel olarak zarar verici bazı yasal çerçeveler, dijital varlıkların uluslararası ödeme aracı olarak hizmet verme şansını azaltabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.