Finans Efsanesinden Kripto Yatırım Tavsiyeleri Geldi!

Kriptocat Haber Editörü
Finans Efsanesinden Kripto Yatırım Tavsiyeleri Geldi!

Güvenilir finans uzmanlarından Dave Ramsey, kripto yatırım tavsiyesi verdi. Ancak yapılan yorumlar pek olumlu değil. Finans uzmanı Dave Ramsey, Bitcoin gibi kripto para birimlerine yatırım yapılıp yapılmaması konusunda tavsiyede bulundu. Ramsey, bir kişisel para yönetimi uzmanı. Kendisine “Amerika’nın para konusunda güvenilen sesi” diyor. En çok satan yedi kitabın yazarı durumunda. Bu kitaplar, Financial Peace, More Than Enough, The Total Money Makeover, EntreLeadership, Dave Ramsey’s Complete Guide to Money, The Legacy Journey ve Smart Money Smart Kids. Hikaye, Dayton, Ohio’dan Michel adında bir adamın Ramsey Show’u arayıp kripto para birimine baktığını ve ona yatırım yapıp yapmayacağını sormasıyla başlıyor. Bu, 20 Mayıs’ta yayınlanan “Kripto Para Birimlerine Yatırım Yapmalı mıyım?” başlıklı bölümün bir parçası. Michel, Ramsey’e  “Gerçekten bakılacak en iyi yatırımların neler olduğunu ve bu konuda nereye gidileceğini bilmek istiyorum” şeklinde bir soru soruyor. Ramsey’in cevabı ise “Zengin olmak için en iyi yolunuzun olduğuna inandığınız şeyle yatırım hedeflerinizi belirlemelisiniz. Aksi takdirde yatırımı yapmazsınız, değil mi?” ifadesini kullanıyor.

Ramsey ve kripto yatırım tavsiyesi

Ramsey yatırım deneyimini paylaşmaya devam ederek “24 yaşımdayken, beni zengin edeceğini düşündüğüm şeyleri hızlı ve kolay bir şekilde satın alarak birçok hata yaptım. Çok sayıda hiçbir değeri olmayan gayrimenkul satın aldım ve sonuç olarak iflas ettim” diyor. Daha sonra Ramsey, toplam değeri 5.000 dolar olan altın vadeli işlemleri de satın aldığını ve bu tahminin başarılı olması durumunda Ramsey’in 50.000 dolar kazanacağını da paylaştı. Ancak burada o kadar şanslı olamadığını vurgulayan Ramsey bu parayı da kaybettiğini ifade ediyor.

Ardından hikayeyi Bitcoin ve kripto para birimleri konusuna döndüren Ramsey şu anda insanların kripto para alanından çok para kazandığını vurgulayarak Michel’e “Kesinlikle istediğini yapabilirsin ama sen burayı aradın. İnsanlara son derece volatil, öngörülemeyen yatırımlara yatırım yapmalarını söylemiyoruz. Ve her türden para birimi bu kategoriye girer. Bunlar arasında Bitcoin en volatil, kripto en volatil olanı olacak” tavsiyesinde bulunuyor. Ancak Ramsey, volatil varlıklarla para kazanma fırsatı olduğunu kabul ediyor. Programına davet ederek Gamestop’a 3.500 Dolar yatıran ve 50.000 Dolar kazanan bir adamı tanıtarak şu yorumda bulunuyor:

Dışarıdan izlemek ilginçti. Bence Bitcoin’de lotodan daha iyi bir şansın var. Tüm söylediğim bu, ama ikisi de aklımda aptalca fikirler olarak canlanıyor ve ben ikisine de hiç para koymadım. Hayatım boyunca hiç kazı kazan bileti almadım.

Ramsey’in diğer tavsiyeleri ise şu şekilde:

Eğer bu şekilde eğleneceksem, pencereyi indireceğim, 100 dolarlık banknotlar atacağım ve eyaletler arası trafik sıkışıklığına neden olacağım. Bu daha eğlenceli. Tabii ki şu anda bir Bitcoin dehası olan herkes Dave Ramsey’in iletişimden uzak bir boomer nesli olduğunu düşünüyor. Bence bu muhtemelen doğru, ama ben de birkaç yüz milyon dolar değerindeyim, hadi gidip bunu çözelim. Bitcoin’de tam orada. Mesele şu ki, Michael, istediğin şeye yatırım yapabilirsin ama veri noktaları bize, çabucak zengin olan insanların yatırım yapmadığını söylüyor. İşin özü bu.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.