Felaket Tahmin: Bitcoin Fiyatı 14.000 Dolara Gidiyor!

Kriptocat Haber Editörü
Felaket Tahmin: Bitcoin Fiyatı 14.000 Dolara Gidiyor!

Bitcoin (BTC) fiyatı, 21 Mayıs’tan bu yana 30.000 ila 39.000 dolar seviyesinin arasında gidip geliyor. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere bu tarihin öncesinde 64 bin dolar civarındaki tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığı göz önüne alındığında, traderlar ve yatırımcılar, kripto para biriminin sert düşüşünün ardından hangi bölgelere gireceğini merak ediyor. Bazıları umudunu kaybetmeyip BTC’nin yükseleceğini tahmin etse de, bir analist önde gelen kripto para birimi için “düşüş eğilimli piyasa sonlanmadan önce” 14.000 dolarlık bir tahminde bulundu.

Analist: Bitcoin fiyatı 14.000 dolara geri çekilebilir

Birçok insan, “Bitcoin’in zirvesi 64.804 dolarsa, bu şimdiye kadarki en kısa ve en zayıf boğa piyasasıydı,” diyor. Yani eğer zirve seviye gerçekten buysa, kripto para birimi, pek çok insanın beklentilerini karşılayamamış olacaktı. Ancak insanlar zirveyi düşünürken, kripto para analisti Tony Spilotro 14.000 doların olası olduğundan bahsetti. Kripto analisti Spilotro, varlığın “son derece spekülatif” olduğu göz önüne alındığında, “14.000 dolara tam bir geri çekilmenin” yaşanabileceğini söyledi.

Felaket Tahmin: Bitcoin Fiyatı 14.000 Dolara Gidiyor!

Peki, neden 14.000 dolar?

Teknik analizde en geniş zaman dilimlerinin en önemli faktör olduğundan bahseden Spilotro, BTC’nin haftalık MACD’sinin “ayı sinyali vermeye başladığını” belirtiyor. Ayrıca, aylık grafikte düşüş eğilimi gösteren bir “evening star reversal” paterninin olduğuna dikkat çekiyor. Grafiğe daha geniş zaman dilimlerinde bakıldığında ise “daha fazla düşüşün gözlemlendiği” belirtiliyor. Ayrıca yıllık muma da dikkat çeken analist, “geçmişte, bir kırılmayı takip eden yıllık mum, bir ayı piyasasıyla sonuçlanan önceki yıllık kapanışı neredeyse yeniden test etmek için her zaman geri gelir. Son iki boğa piyasasında oldu, ancak mevcut boğa piyasasında olmadı,” diyor.

Felaket Tahmin: Bitcoin Fiyatı 14.000 Dolara Gidiyor!

Analiste göre Bitcoin fiyatı, ayı piyasası başlamadan önceki yıllık açılışına geri dönerse, bu durum 14 bin dolara geri götürecek ve bu da kabaca %78’lik bir geri çekilme anlamına gelecek. Bu seviye ise birkaç açıdan önem taşıyor. %78, %80 veya üzeri bir seviyedeki parabolik eğri geri çekilme gereksinimlerini karşılamıyor, dolayısıyla BTC standartlarına göre henüz ayı piyasası olduğu düşünülmüyor. Ayrıca analist, bu yüzdenin önemli bir Fibonacci geri çekilme seviyesi olduğunu belirtiyor. Bunun yanı sıra, 2013’teki düşüş seviyesiyle eşleştiğini bildiriyor, bu nedenle yatırımcılara umut verebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.