Ethereum’un Tüm Zamanlar Rekoru Kırmasının Çarpıcı Nedenleri

Kriptocat Haber Editörü
Ethereum’un Tüm Zamanlar Rekoru Kırmasının Çarpıcı Nedenleri

Ethereum, sert bir Nisan ayının ardından tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştı. Geliştiriciler ve analistler, ETH fiyat artışının arkasındaki faktörleri araştırıyor.

Kripto para piyasalarında yakın zamanda yaşanan düşüşün ardından, Ethereum, bir dizi önemli olay ve metrikle birlikte tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştı. Genel olarak, 2021, geliştiriciler ağın Eth2.0 ile entegrasyonu için çalışmaya devam ettikçe Ethereum blockchain için çok önemli bir yıl olacak. Ethereum proof of work aşamasından proof of stake aşamasına geçecek. Bu sistem hem enerji problemini hem de maliyet problemini çözecek

Teknik detaylar birçok günlük Ethereum (ETH) kullanıcısını ve traderını ilgilendirmiyor olsa da, ETH’nin son fiyat hareketi, bir dizi önemli olayla birleştiğinde, ETH’nin yeni bir tüm zamanlar rekorlarına doğru ilerlemesi an meselesi olabilir.

ETH’nin fiyatı geçen hafta yaklaşık %15 arttı ve piyasa değeri 312 milyar dolara ulaştı. ETH’nin fiyatı 28 Nisan’da Avrupa Yatırım Bankası’nın Ethereum blok zincirinde “dijital tahvil” satışı başlattığına dair haberler çıkarken yükselmeye devam etti.

Bu tahviller, tahvillerin yönetimine liderlik eden finans hizmetlerinin önde gelen ağır topları Goldman Sachs, Banco Santander ve Societe Generale ile iki yılda yaklaşık 120 milyon dolarlık önemli bir değer taşıyor. En önemlisi, tahviller doğrudan Ethereum blok zincirine kaydedildi.

Ethereum ekosistemi, büyük merkezi olmayan finans platformları Uniswap, Compound, Maker ve diğer liderler, Ethereum blok zincirindeki akıllı sözleşmelerine kilitlenmiş net değer için 73 milyar doları aşma yolunda ilerlerken, Nisan ayı sonuna doğru bir başka kilometre taşını daha kutladı. Bu, bir ayda 18 milyar dolarlık bir artışa işaret ediyor.

ETH’nin fiyatını tüm zamanların en yüksek seviyelerine çıkaran bir diğer faktör, Nisan ayında yaklaşık 4,2 milyar dolar değerinde tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşan Ethereum opsiyon sözleşmelerindeki rekor açık pozisyon. Daha önce bildirildiği gibi, bu opsiyonların 930 milyon dolarının ay sonunda sona ermesi ayarlandı ve alıcıların her bir sözleşmenin satıcısı ile önceden üzerinde anlaşılan bir fiyattan ETH almalarına izin verildi.

Görünen Faktörler

Analistler, Ethereum’un en son yeni tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşmasını çok sayıda faktörün etkilediği konusunda hemfikir görünüyorlar. EToro sosyal ticaret platformunda bir piyasa analisti olan Simon Peters, DeFi platformlarının ve diğer Ethereum destekli uygulamaların popülerliği ve başarısının kurumsal yatırımcıları ETH’ye yönelmeye belirtiyor:

“Bunun temelinde kurumsal yatırımcılardan gelen talep var. Ancak artık Bitcoin’e yönelmiş olabilirler, kurumlar artık risklerini çeşitlendiriyor ve Ethereum bir sonraki doğal seçim” dedi.

EToroX Labs ürün ve proje yöneticisi Johannes Rude Jensen, geleneksel bankacılık sektöründe blok zincir teknolojisinin benimsenmesinde önemli bir kilometre taşı olarak EIB’nin Ethereum tabanlı tahvil ihracının altını çizdi. Jensen blockchain bazlı tahvil ihraçlarının analog geleneksel tahvil piyasalarındaki maliyetli uzlaşma süreçlerine bir cevap olarak ilgi kazandığını söyledi. Jensen ayrıca, ECB’nin son zamanlarda yeşil bankacılığa yaptığı vurguyla uyumlu olarak, EIB’nin Ethereum’u seçerek AB’nin iklim ve inovasyon politikasını sürdürmede giderek daha aktif bir rol oynama niyetinin sinyalini verdiğini ifade etti.

Jensen, hareketin büyük bankaların ve finans kurumlarının gelecekte daha geleneksel finansal ürünler için halka açık blok zincirleri kullanmaya yönelik bir gösterge olduğunu kabul etti. Bu, kurumsal bankacılıktaki genel açık standart eğilimine işaret ediyor:

“Tahvil piyasalarında tek bir konsolide veri kaynağına sahip olmak, aracılara olan bağımlılıkları azaltacak ve bu da muhtemelen ihraç öncesi ve sonrası süreçlerde maliyeti azaltacak ve risk azaltmayı destekleyecektir.”

Finansal hizmet sağlayıcıları Skrill & Neteller’de kripto ve ticaret başkanı Jordan Stoev, Ethereum’un kullanıcılarının ve aktif cüzdanlarının her zaman en yüksek seviyelerde olduğunu vurguladı. Stoev DeFi platformlarının ve merkezi olmayan uygulamaların artan popülaritesinin yatırımcıları Ethereum’a çeken önemli bir faktör olduğunu söyledi:

“Önceki döngülerin aksine, ICO’lar ve spekülasyon Ethereum büyümesinin ana itici güçleri olduğunda, bu döngü, insanların gerçekte kullandığı DeFi ve NFT’ler ve diğerleri gibi meşru kullanım durumlarına sahiptir. EIP-1559 ve Eth2 gibi merakla beklenen yükseltmelerin de Ethereum kullanılabilirliğini, hızını ve fiyatını daha da artırması bekleniyor ve yatırımcılar bu gelişmeler gerçekleşmeden önce içeri girmek istiyor.”

Londra’ya Bir Adım Daha Yaklaşmak

En son Berlin yükseltmesi blockchain protokolüne birkaç önemli Ethereum İyileştirme Önerisi getirdiği için Ethereum’un bir Proof of Stake geleceğine doğru evrimi de bu ay devam etti.

Berlin’in 15 Nisan’dan beri canlı olmasıyla birlikte, ekosistemin en son güncellemenin bir parçasını oluşturan dört EIP’nin etkilerini ölçmek için biraz zamanı oldu. Ethereum analisti Viktor Bunin, EIP-2929’un sonunda “belirli bir bloğu doğrulamak için gereken maksimum Merkle kanıtını garanti edeceğini” ancak sonuçta iki ana hedefi gerçekleştirmeyi hedefleyeceğini söyledi.

Ona göre, “Ethereum’un kalan en büyük DoS vektörünü hafifletiyor; burada bir saldırgan, depolamaya erişen işlemleri çok ucuz ancak nodeların işlemesi uzun zaman alan bir şekilde göndererek ağı yavaşlatabilir.”

Bunin ayrıca, nihayetinde “EIP’nin bizi vatansız istemcilere yaklaştırdığını, bu da cep telefonu gibi cihazların tam bir node çalıştırmaya gerek kalmadan Ethereum ile güvenmeden etkileşime girmesini sağlayacağını” belirtti.

Bunin ayrıca, EIP-2929 ile gelen gaz maliyetlerindeki değişikliğin, önceki gaz maliyeti rakamlarına dayanan bazı akıllı sözleşmeleri olumsuz etkileyebileceğini de sözlerine ekledi. Ethereum, değiştirilemez tokenlar ve merkezi olmayan finans üzerine araştırma yapan ConsenSys’ten Mattison Asher, EIP-2930’un önceki EIP’nin neden olduğu gaz artışlarını dengelemedeki rolünü vurguladı ve şunları söyledi:

“EIP-2930, bir erişim listesi, bir adres listesi ve işlemin erişmeyi planladığı depolama anahtarlarını içeren bir işlem türü sunarak EIP-2929’dan gelen bazı gaz artışlarını azaltır. Bu değişkenlere erişmek, listenin dışındaki değişkenlere erişmekten daha ucuz olacaktır. Bu, EIP-2929’daki potansiyel gaz artışının bir kısmını etkili bir şekilde azaltıyor.”

Bir sonraki teklif olan EIP-2565, belirli kriptografik işlevler için bazı ücret azaltıcı önlemler de getirecek. Bunin’in açıkladığı gibi, bu, imzalar, doğrulanabilir gecikme işlevleri, SNARK’lar ve diğer uygulamalar gibi işlevleri gerçekleştirmeyi daha ucuz hale getirecek. Asher, bu EIP’nin, Ethereum’u kullanmak ve geliştirmek için gerekli olan birçok işlevle ilişkili gaz maliyetini düşürmedeki önemini özetledi.

EIP-2718, farklı işlem türleri için desteğin eklenmesini hızlandırmanın bir yolunu sunuyor. Bu, belirli akıllı sözleşme işlemlerinin ve parametrelerinin karmaşıklığını esasen azaltacak yararlı bir gelişmedir.

ETH2’nin Entegrasyonu İçin Önemli Bloklar Yerleştirme

Ethereum’un protokolünde yapılan en son iyileştirmelere çoğu zaman dikkate değer bir topluluk tepkisi gelir. Ancak ortalama bir kullanıcının ETH kullanma veya normal işlemler yoluyla blok zinciriyle etkileşimde bulunma biçiminde çok fazla değişiklik fark etmesi pek olası değildir.

Bu dört EIP’nin getirdiği değişikliklerin, yeni tekliflerden yararlanabilecek çeşitli merkezi olmayan uygulamalar üzerinde çalışan Ethereum geliştiricileri tarafından uygulanması biraz zaman alabilir. Önerilen işlem türlerinden biri, katmanlı bir çoklu imza türüdür. Bitcoin bu özelliğe sahip, ancak Ethereum’da yok, bu nedenle Ethereum’daki çoklu imzalar yalnızca Gnosis Safe gibi akıllı sözleşmeler yoluyla oluşturulabilir.

Geliştirici Nick Johnson, ETH2’ye kademeli geçişte EIP-2929’un önemli bir işlevinin, maksimum okuma sayısını azaltarak ‘vatansız Ethereum’u daha uygulanabilir hale getireceğini söyledi. Vatansız yaklaşımlar, Eth2 yol haritasının önemli bir parçasıdır. “

Bu arada Bunin, Ethereum’un gelecekte gelişmiş kriptografiyi entegre etme becerisinde önemli bir temel olarak EIP-2565’e işaret etti. “Justin Drake, Eth2 hayalini mümkün kılan gelişmiş kriptografiyi tanımlamak için” ay matematiği “terimini icat etti. Bunların temelinde, ikinci katman ölçeklenebilirlik çözümleri için veri kullanılabilirliği katmanı olarak kullanılan parçaların etrafındaki düşüncedir. Bu nedenle, ona göre: “zk-rollups gibi çok umut verici çözümler, gelişmiş kriptografi biçimlerini destekleyen bir Ethereum katmanına bağlıdır, bu nedenle bu EIP, buna doğru uzun bir yol kat ediyor.”

Yaklaşan Londra Hard Forku

Berlin hard fork’u, daha geniş kripto para birimi topluluğunun oldukça az tepkisiyle uygulandı. Bunin, bunun büyük ölçüde, bölücü EIP-1559 içeren Ethereum London hard forkunun aksine, yükseltmenin herhangi bir tartışmalı EIP içermediğine inanıyor. Ona göre, bu “kullanıcıların gaza yönelik ödeme şeklini değiştirecek, bu da kullanıcı deneyimini iyileştirecek ve işlem ücretlerine harcanan ETH’nin bir kısmını yakmaya başlayacaktır. Aynı zamanda Eth2, Altair adlı ilk yükseltmesini deneyimleyecek. “

Bunin, Bison Trails için yaptığı son güncellemede Ethereum ağında yapılacak değişiklikleri araştırdı. Temel çıkarımlar, şu anda yaklaşık 6,5 milyar dolar veya dolaşımdaki toplam ETH miktarının %3’ü değerinde olan Eth2 akıllı sözleşmesine kilitlenmiş 3,5 milyon ETH’dir. Şu anda 110.000 doğrulayıcı ve sayma var.

Johnson, Londra hard forkunun işlem ücretleri üzerindeki etkisinin yanı sıra akıllı sözleşme işlevselliğine yükseltmelerin önemine özel bir vurgu yaptı. “Aynı zamanda akıllı sözleşmelerin, mevcut bloğun gaz maliyeti olan ‘temel ücreti’ getirmesini mümkün kılacak ve bu da gaz fiyatı türevleri ve tokenlar gibi projeleri mümkün kılacaktır.”

ConsenSys’in Besu ana ağ istemcisinin kıdemli ürün müdürü Sajida Zouarhi, Ethereum’un evrimindeki sonraki adımlara ve Eth2’ye doğru yürüyüşte kaydedilen olumlu ilerlemeye genel bir bakış verdi. Bir sonraki adım, Londra hard forkudur. Dikkate değer EIP’ler 1559 (Basefee) ve 3238 (Ethereum Zorluk Bomba Gecikmesi)”dir ve bunlar daha sonra Ethereum’un proof of work’ten proof of stake’e geçişi olan birleştirme ve parçalamaya (sharding) yol açacaktır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.