Ethereum’un Piyasa Değeri Bu Devleri Geride Bıraktı

Kriptocat Haber Editörü
Ethereum’un Piyasa Değeri Bu Devleri Geride Bıraktı

Ethereum ağının piyasa değeri devasa bir rakama 337 milyar dolara yükseldi. Bu yükselişten sonra Ethereum, Nestle ve P&G gibi büyük şirketlerin artık önünde yer alıyor.

Ethereum Yükselişlerle Yoluna Devam Ediyor

Ethereum (ETH) fiyatı 2021’de %200’den fazla yükseldi. Bu artış Ethereum’u 337 milyar dolarlık bir dev haline getirdi.

Bu etkileyici rakam, Ethereum ağının değerini 326 milyar dolar değere sahip olan Procter & Gamble 308 milyar dolar değere sahip olan PayPal’ın önünde yer almasını sağladı.

Piyasa değeri rakamı, son işlem fiyatının, taşınmış olup olmadıklarına bakılmaksızın, toplam ödenmemiş kripto para sayısı ile çarpılmasıyla elde edilir. Bu nedenle, nadiren çoğu yatırımcının işlem yaptığı ortalama fiyatı yansıtır.

Geleneksel finans yatırımcıları için ‘değer’, katlar ve değerlemeler karşılaştırılarak değerlendirilir. Bunlar genellikle kazançlar, satışlar ve piyasa payı şeklinde hesaplanır ve bu aynı ‘değer’ ölçütlerini birden fazla kullanım durumuyla kripto para birimlerine uygulamaya çalışmak belirsizlik ve rahatsızlık yaratır.

Ethereum Değerlendirilmesi Zor Olan Çok Yönlü Bir Varlıktır

Ethereum’un değerinin potansiyelinin ne olduğunu belirleyebilecek bir metrik mevcut değil. Kripto para birimi, aynı anda dijital bir değer deposu olarak hareket ederken, aynı zamanda Ethereum ağına erişmek için gereken token olarak da işlev görebilir.

Ethereum’un Piyasa Değeri Bu Devleri Geride Bıraktı

Bu nedenle, borsalara yatırılan kripto paralar veya farklı varlık sınıflarını karşılaştırırken etkili bir şekilde el değiştiren yüzde dikkate alınmalıdır. Düzenlenmiş türev piyasaların varlığı, kurumsal yatırımcıların varlığın fiyatına karşı bahis yapmasına izin verir ve hesaba katılması gereken başka bir faktördür.

Ethereum’un Piyasa Değeri Bu Devleri Geride Bıraktı

Farklı varlık sınıflarının piyasa değerini yan yana karşılaştırmanın yararları tartışmalı olsa da, metrik esas olarak emtialar, hisse senetleri ve yatırım fonları için aynı şekilde çalışır.

Infinite Market Cap’tan alınan verilere göre, Ethereum kısa süre önce Nestle, Procter & Gamble, PayPal ve Roche’un piyasa değerini aştı.

Amerikan çok uluslu tüketim malları şirketi P&G, 1837 yılında kurulmuş bir şirket. Şirket kişisel sağlık, tüketici bakımı ve hijyen dahil olmak üzere çeşitlendirilmiş bir marka portföyüne sahip. Dünya çapında 100.000 çalışanı olan holding, 2020’de 13 milyar dolarlık net gelir elde etti.

Öte yandan, Ethereum, Electric Capital ‘Geliştirici Raporu’na göre aylık ortalama 2.320 geliştiriciye sahip. Seküler bir şirket olmamasına rağmen, merkezi olmayan uygulamaları (dAppler) 100.000’den fazla günlük aktif adresi işliyor. Daha da etkileyici olanı, Ethereum ağındaki 12 milyar dolarlık günlük transfer ve işlemler söz konusu. Tek başına bu rakamlar, bir S&P 500 şirketi için bile olağanüstüdür.

Hisse Senetlerinin Kendi Riskleri Vardır ve Bu Durum Göz Ardı Edilemez

Üretime ve dağıtıma büyük ölçüde bağımlı olan 183 yıllık bir şirketi, teknoloji tabanlı bir protokolle karşılaştırmanın pek çok benzerliği ortaya çıkarması olası değildir. Bununla birlikte, hisse senedi yatırımcıları temettülerin meyvelerinin tadını çıkarıyor ve bazıları Ethereum’un bir getiri için stake edilebileceğini iddia ederken, daha önemli risklerin de olduğu görülüyor.

ETH 2.0 sözleşmesine dahil olan yatırımcılar, tam bir onaylayıcı olma veya bir havuza katılma seçeneklerine sahiptir. Ancak paraları kötü niyetli faaliyetler veya ağ işlemlerini doğrulayamama nedeniyle kaybedebilirler. Merkezi hizmetler ve merkezi olmayan protokoller aracılığıyla Ethereum ödünç verilirken benzer riskler ortaya çıkar.

Öte yandan, borsaya kote şirketler aşırı değerlemelerden yararlanmak veya nakit pozisyonlarını artırmak için yeni hisseler oluşturabilirler.

Vergi değişiklikleri, operasyonel yükümlülükler ve yasal değişiklikler, hissedarların bazen karşılaştığı diğer risklerdir.

Merkezi olmayan protokoller neredeyse bu tehlikelerden arındırılmış bir vaziyettedir. Belki de bu durum onların çok yüksek değerlemelerini haklı çıkarır.

Yukarıda açıklanan riskleri göz önünde bulundurarak, yatırımcılar Ethereum tutmanın hisse senedi satın almaktan daha az riskli olduğu sonucuna varabilir. En azından Ethereum’larınızı kendi başınıza bir cüzdanda saklamanız mümkündür. Böyle bir gerçeklik varlığı üçüncü şahıslara ve yetkisiz işlemlere daha az bağımlı hale getirir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.