Ethereum Tarihte İlk Kez 3.094 Doları Kırdı! İşte Yükselişin Sırrı

Kriptocat Haber Editörü
Ethereum Tarihte İlk Kez 3.094 Doları Kırdı! İşte Yükselişin Sırrı

Ethereum fiyatı 3.094 dolarla tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Bu nedenle, ETH geçtiğimiz yıl içinde %1.300’den fazla büyüdü ve 356 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip.

Ethereum Tarihte İlk Kez 3.094 Doları Kırdı! İşte Yükselişin SırrıETH/USD paritesi 4 saatlik grafiği | Kaynak: TradingView

Ethereum fiyatı tarihte ilk kez 3.094 dolar seviyesini kırdı

Ethereum’daki bu haftaki yükseliş, Avrupa Yatırım Bankası’nın (EIB) Ethereum’da 121 milyon dolarlık dijital tahvil sattığı raporlarını takip ediyor. Bloomberg Law, Goldman Sachs, Societe Generale ve Banco Santander’in EIB’nin tahvil satışlarında da rol oynadığını bildirdi. Haberler, Ethereum’un sayısız finansal kullanım durumundaki varoluşsal gücünün bir başka göstergesi olarak görülüyor.

EIB, Ethereum’u kullandı çünkü ağ, ERC-20 tokenleri olarak bilinen birçok fungible token’ın oluşturulmasına izin verdi. EIB testi, Santander’in Eylül 2019’da ETH ana ağını kendi Blockchain tahvilleri için kullanmasından sonra geliyor. Her ikisi de ağın önemli onaylıyor. Ethereum için çok beklenen güncellemelerden bazıları önümüzdeki birkaç ay içinde çevrimiçi olacak. 14 Temmuz’da Ethereum, EIP-1559 adlı bir yükseltmeyi entegre edecek. Yükseltme, madencilere aktarılacak milyarlarca kripto parayı yakarak genel ETH arzını azaltacak.

Arz ve talep yasasına göre genel beklenti, EIP-1559’un Ethereum fiyatını artıracağı yönünde

Arz ve talep yasasına göre genel beklenti, EIP-1559’un ETH fiyatını artıracağı yönünde. Belki de sadece yükseltme beklentisinin böyle bir etkisi oldu. Bundan sonra, Ethereum 2.0’a daha büyük bir geçiş oldu. Bu, mevcut enerji yoğun proof of work yerine, ağı proof of stake olarak çevirir. Bu geçişin ilk adımı, geçici olarak 2021 sonu için planlanan sözde konsolidasyondur. Ethereum 2.0 ayrıca işlem maliyetlerini düşürmeyi ve ağın verimini artırmayı vaat ediyor.

Ethereum Tarihte İlk Kez 3.094 Doları Kırdı! İşte Yükselişin Sırrı

Tarihsel olarak Bitcoin, Ethereum dahil altcoin’ler tarafından düzenlenen kripto para piyasasında fiyatta değişikliklere yol açtı. Ancak dalga değişiyor. Yılın başında Bitcoin, pazarın yaklaşık 70’ini ve Ethereum’un %12,8’ini oluşturuyordu. Şimdi, Bitcoin pazarın %50’sini ve Ethereum %14.65’ini oluşturuyor. Binance Coin (BNB) aynı dönemde hakimiyetini 4 kat artırarak %4’e çıkardı. Ve iki ağdaki günlük ödemelerin hacmini izleyen Money Movers’a göre, Ethereum neredeyse Bitcoin’in iki katı büyüklüğünde işlem yapıyor.

Vitalik Buterin resmen dünyanın en genç ikinci kendi kendini yetiştirmiş milyarderi oldu

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin resmen dünyanın en genç ikinci kendi kendini yetiştirmiş milyarderi oldu. Lider altcoin Ethereum (ETH), tarihte ilk kez 3.000 doları aştı. ETH kurucu ortağı Vitalik Buterin, Ekim 2018’de açıkladığı ana adresinde şu anda 1 milyar doların üzerinde ETH tutuyor. 27 yaşındaki vizyoner ayrıca başka tokenlere de sahip.  Vitalik Buterin’in bu ana adresin üstünde başka açıklanmayan adresleri var, ancak bunların “oldukça küçük” olduğunu iddia ediyor.            

Bununla birlikte, resmi cüzdanı onu şimdiden kendi kendini yetiştirmiş en genç ikinci milyarder yapıyor (yalnızca Luminar Technologies CEO’su Austin Russell’ın arkasında). Austin Russell, ailesinin zenginlikleri nedeniyle geçen yıl makyaj kralı Kylie Jenner’ın yerini aldı. Ether, 2021’de Bitcoin’den önemli ölçüde daha iyi performans göstererek yüzde 316 oranında arttı. Harika kazanımlarına rağmen, Fundstrat kripto parada daha fazla çalışma alanı olduğuna inanıyor. Tom Lee’nin pazar araştırma şirketi, son araştırma notuna göre, Ether’in 10.500 dolara ulaşabileceği tahminini sürdürüyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.