Ethereum, Ripple, Cardano ve DOT: Bunlar Satın Alma Sinyalleri Mi?

Kriptocat Haber Editörü
Ethereum, Ripple, Cardano ve DOT: Bunlar Satın Alma Sinyalleri Mi?

Kripto piyasalarının volatilitesi genellikle traderlar için can sıkıcı oluyor. Uzmanlar tarafından, piyasalar serbest düşüş yaşarken traderların genellikle paniklediği belirtiliyor. Yine de yatay konsolidasyon dönemlerinde yatırımcıların piyasanın yukarı veya aşağı yönlü kırılıp kırılmayacağını tahmin ettiklerinden daha fazla kaygı taşıdıkları düşünülüyor. Kripto para uzmanı Biraajmaan Tamuly’e göre benzer kaygı, Ethereum, Ripple, Cardano, Polkadot gibi altcoin’ler için de yayılıyor.

Uzman: “Kalabalık korkusu” ETH, Ripple, ADA, DOT için artıyor

Verilere göre traderlar şu anda korku sergiliyor ve mevcut piyasa koşullarında temkinli bir hava var. Çoğu kripto para anında iyileşme kaydedemedi ve bu durum sosyal duyarlılığın düşmesine sebep oldu. Kripto uzmanı Tamuly’e göre tarihsel olarak bu tür piyasa dönemleri aynı zamanda kârlı bir satın alma fırsatı olmuştur. Bazı altcoin traderlarının dalışa geçeceği ve muhtemelen mevcut piyasa fiyatlarından satın alacağı düşünülse de, “kendinizi tutmanızın daha mantıklı olabileceği” düşünülüyor.

Ethereum, Ripple, Cardano ve DOT: Bunlar Satın Alma Sinyalleri Mi?Kripto piyasası duyarlılığı. Kaynak: Santiment

Ethereum ve diğerleri için tarih tekerrür etmeyebilir

Tamuly’e göre Ethereum’un altcoin rallisinin lideri olduğu göz önüne alındığında, şu anda olumsuz bir duygu sergilediği düşünülüyor. Ağustos-Eylül 2020 boyunca, sosyal duyarlılık benzer puanlar aldı ve bunun büyük bir satın alma fırsatı olduğu ortaya çıktı. Ancak, kripto para uzmanına göre o zaman ile şimdi arasındaki temel fark burada.

Ethereum, Ripple, Cardano ve DOT: Bunlar Satın Alma Sinyalleri Mi?

2020’nin ortalarında, genel olarak endüstri Mart 2020’deki düşüşten hala toparlanmaya çalışıyordu. Verilere dayanarak yorumlarda bulunan Tamuly’e göre Ethereum, nominal bir gerçekleşmiş değer sergiledi ve piyasa aşırı ısınmadı. Bu nedenle, olumsuz piyasa hissi oluştuğunda, varlıklar hala önceki rekor seviyelerinden daha düşükte olduğundan, çoğu kişi toparlanma olacağından emindi. Mart 2020’nin bir “siyah kuğu” olarak adlandırıldığı ve genel bir yükseliş ivmesinin belirgin olduğu belirtiliyordu.

Ethereum, Ripple, Cardano ve DOT: Bunlar Satın Alma Sinyalleri Mi?

Şu anda, alan aynı değil. Ethereum ve diğer altcoin’ler önceki zirvelerini aştı. Cardano 10 kat arttı, Polkadot ise ilk 10’a girdi. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere MATIC ciddi bir performans sergiliyor ve Uniswap DEX (merkezi olmayan borsa) devrimine öncülük ediyor. Ripple (XRP) da 3 yıldır görmediği seviyeleri gördü. Alış ve satış hacimleri de bu varlıklar için agresif bir şekilde yükseliyor. Ayrıca, zaten büyük bir boğa döngüsünden geçildiğinin altı çiziliyor. Bu nedenle, uzmana göre, mevcut olumsuz sosyal duyarlılığın geçen yıl gördüğümüz gibi “satın alma fırsatı” diye bağırmadığı düşünülüyor. Bunun nedeni, çoğu altcoin’in şu anda yüksek gerçekleşmiş değerler görmesi.

Analist: Beklemelisiniz

Geçmişte traderların altcoin’lerle şansını denemesi maceracı olsa da, traderların tekrar harekete geçmeden önce daha dikkatli olmaları ve “boğa piyasasında olunduğuna dair teyit” aramaların gerekliliği söz konusu. Araştırmacı Ryan Selkis’e göre piyasanın güvenilmezliği henüz yükseliş sinyali vermiyor, bu nedenle şimdilik “kenarda kalmak” daha iyi. Selkis, attığı bir tweet’te şunları söyledi: “Berbat bir trader ve birçok döngüden sağ salim çıkmış biri olarak söyleyebilirim ki, bu seviyeler kapitülasyon veya şafak saatinden önceki karanlık gibi hissettirmiyor. Bir başka rallinin daha kopacağını veya düşüş yaşayacağımızı anlamak için döngünün zirvesine çok yakınız.”

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.