Ethereum, Ripple, Cardano, BNB ve Polkadot: Bu İşaretlere Dikkat Edin!

Kriptocat Haber Editörü
Ethereum, Ripple, Cardano, BNB ve Polkadot: Bu İşaretlere Dikkat Edin!

Altcoin’ler, kan banyosundan iyileşiyor gibi görünüyor. Bazı altcoin’ler hızla bir sıçrama yaşıyor. Peki, Ethereum, BNB gibi altcoin’lerde yükselişe işaret eden faktörler neler? İşte, AMBCrypto’dan kripto uzmanı Ekta Mourya’nın dikkat çektiği bazı metrikler…

Ethereum, Ripple gibi altcoin’lerin artan hakimiyeti ve ticaret hacmi

İlk 25’teki altcoin’ler, fiyat ve sosyal hacimde bir düşüş kaydetti. Ticaret hacmi, istikrarlı bir şekilde arttı. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Ethereum, Cardano, Binance Coin, Dogecoin, XRP ve Polkadot’un fiyatı geçen hafta %30’un üzerinde düştü. Ek olarak, Bitcoin’in hakimiyeti %45’e ve Ethereum’un %20’nin altına düştü. Kripto piyasası değerindeki genel düşüşe rağmen, altcoin’lerin hakimiyeti artmıştı.

Ethereum, Ripple, Cardano, BNB ve Polkadot: Bu İşaretlere Dikkat Edin!Kripto para piyasası hakimiyeti. Kaynak: CoinMarketCap

Mourya, “artan altcoin hakimiyeti ve ticaret hacmi, altcoin rallisi ve fiyat iyileşmesinin anahtarıdır,” diyor. Ethereum söz konusu olduğunda, ticaret hacmindeki düşüş ile fiyatın toparlandığının altını çiziyor. Büyük HODLer’ların konsantrasyonu yüzde 41 seviyesinde, altcoin’in fiyatı 2.500 dolar aralığındayken de aynı seviyedeydi.

Ethereum, Ripple, Cardano, BNB ve Polkadot: Bu İşaretlere Dikkat Edin!

Ethereum’un fiyatındaki düşüş, büyük HODLer’ların konsantrasyonu veya kârlılığı üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olmadığından Mourya’ya göre bu durum, ETH’nin gerçek değerinden az bir miktarda fiyatlandırıldığına ve bir toparlanmanın sürmekte olduğuna dair bir işarettir. Verilere göre HODLer’ların yüzde 90’ı, mevcut fiyat seviyelerinde kârda.

DeFi tokenleri de yükselişe geçiyor

DeFi tokenleri konusunda ise, Uniswap (UNI), Wrapped Bitcoin (WBTC) ve Aave (AAVE)’nin geri kazanımı, fiyattaki artışa bağlı olarak başladı. AAVE’nin sosyal dominans grafiğine göre sosyal hacimdeki artış AAVE’nin fiyatında bir artışa yol açtı. Kripto uzmanına göre bu durum, diğer DeFi tokenleri için de geçerli. Uzmana göre sosyal hacim ile satış baskısı arasında bir ilişki var, ancak sosyal hacimdeki artışa rağmen, DeFi tokenleri satış baskısına direniyor.

Ethereum, Ripple, Cardano, BNB ve Polkadot: Bu İşaretlere Dikkat Edin!AAVE’nin sosyal hacmi. Kaynak: Lunarcrush

Maker (MKR), Pancake (CAKE), Thorchain (RUNE), Synthetix (SNX) ve Sushiswap (SUSHI)’in fiyatı, kan banyosunun satış baskısına direnerek yükseldi. Kriptokoin.com olarak daha önce de bildirdiğimiz üzere MKR ve MATIC, düşüşten bu yana yüzde 100’ün üzerinde artış gösterdi.  Mourya’ya göre sosyal hacimdeki artış, ticaret hacmi ve kaldıraçlı alım satımlardaki düşüş, altcoin’in fiyatının toparlanmasına dikkat edilmesi gereken temel faktörlerdir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.