Ethereum rekor yükselişle 3 bin doları geçti

Kriptocat Haber Editörü
Ethereum rekor yükselişle 3 bin doları geçti

Ethereum, son 10 günde yüzde 30’dan fazla yükselişle 3 bin dolar sonunu geçerek, pazartesi günü sabah saatlerinde 3 bin 54 dolardan süreç gördü.

En büyük kripto para olan Bitcoin’in dominansı sene başında yüzde 70 civarındayken şu an 2,3 trilyon dolar bedel ile yüzde 46 düzeyinde bulunuyor. Ethereum’un dominansı ise yıl başından bu yana kademeli bir yükselişle dominansını yüzde 15’e çıkarmış durumda.

2021 yılına 729 dolar civarında başlayan Ether, sene başından bu yana yüzde 312 bedel kazarak pahasını dörde katladı.

Bitcoin 50 günlük ortalamasının çabucak üzerinde 57 bin 900 dolar civarında süreç görürken Litecoin 273 dolar düzeyinde bulunuyor. Bloomberg Galaxy Kripto Para Endeksi ise pazartesi günü yüzde 5’ten fazla yükseliş kaydetti.

Ethereum rekor yükselişle 3 bin doları geçti

Kripto paralara yeni düzenleme

Cuma akşamı yayımlanan bir Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Türkiye’de kripto para platformları, cürüm gelirlerinin aklanması ve terörün finansmanının önlenmesi için alınan tedbirlerden yükümlü olacak.

Kripto para platformları ile faizsiz konut şirketleri, kabahat gelirlerinin aklanması ve terörün finansmanınin önlenmesi açısından bankalar, sigorta şirketleri, varlık idare şirketleri, ulusal piyango yönetimi, spor kulüpleri ve noterler ile tıpkı yükümlülükler altına girdi.

Kripto para platformları ile faizsiz konut şirketleri, aşikâr bir fiyatın üstündeki her süreç sırasında detaylı kimlik tespiti yapacak.

Olağan dışı büyüklükteki süreçlerle makul türel ve ekonomik maksadı bulunmayan süreçlere ozel dikkat gösterecek. Teknolojik risklere karşı önlem alacak.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.