Ethereum Kurucusu Vitalik Buterin: Ethereum, Bitcoin’i Geçebilir

Kriptocat Haber Editörü
Ethereum Kurucusu Vitalik Buterin: Ethereum, Bitcoin’i Geçebilir

CNN Business’la gerçekleşen bir röportajda konuşan Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, piyasa çöküşü ve kripto para sanayisinin mevcut durumu hakkındaki görüşlerini anlattı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Crypto Potato’da yer alan habere nazaran Buterin, CNN’e, daha evvel birkaç sefer daha yaşandığını belirterek, piyasa çöküşünden tasa duymadığını söyledi. Mevcut durumu, ne vakit patlayacağını bilmenin “herkesin bildiği üzere iddia etmenin zor” olduğunu belirten bir balona benzetti. “Bundan aylar sonra sona erebilir” önermesine devam etmeden evvel, “Çoktan sona ermiş olabilir” diye de ekledi.

“Şimdiye kadar bu büyük kripto balonlarından en az üç adedini gördük. Ve birden fazla vakit, balonların durmasının nedeni, teknolojinin şimdi orada olmadığını açıkça ortaya koyan kimi olayların meydana gelmesidir.”

Buterin’in Ethereum adresi şu anda cari fiyatlarla iddiası 895 milyon dolar pahasında 325.000 ETH’ye sahip. Bu, 12 Mayıs’taki 1,4 milyar dolarlık tepe kıymetinden %35 daha düşük.

Kripto Oyuncak Değil

Buterin, şu anki sahneyi dört yıl evvelki son “balon” ile karşılaştırarak şunları söyledi:

“Kripto, dört yıl evvel bile olmadığı bir biçimde ana akıma hazır üzere geliyor. Kripto artık bir oyuncak değil.”

Buterin, emin olmasa da, Ethereum’un nihayetinde Bitcoin’i yakalayıp piyasa bedeli açısından geçtiğine dair bir “olasılık” olduğunu da kelamlarına ekledi. Ethereum’un piyasa kıymeti 318 milyar dolar, yani Bitcoin’in piyasa bedelinin %42,5’i.

Ethereum beyni, “Elon etkisi” ile ilgili olarak, bunun sahnede yeni bir şey olduğunu ve tesirinin sonunda azalacağını belirtti.

“Elon Musk tweet’leri kripto para alanının yalnızca geçen yıl ve bu yıl tam manasıyla birinci kere tanıdığı bir şey. Biraz çılgınlık beklemenin mantıklı olduğunu düşünüyorum. Lakin piyasaların öğreneceğini düşünüyorum. Elon sonsuza kadar bu tesire sahip olmayacak.”

Devam eden Dogecoin akımı ile ilgili olarak Buterin, “Elon’un bunların hiçbirinde makûs niyetli olduğunu düşünmüyorum” dedi.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.