Ethereum Gaz Ücretlerinin Daha Ucuz Olmasını Sağlayan 4 Temel Faktör

Kriptocat Haber Editörü
Ethereum Gaz Ücretlerinin Daha Ucuz Olmasını Sağlayan 4 Temel Faktör

Ethereum, piyasa değerine göre günlük grafikte en büyük kazançlara sahip. Yazım sırasında, ETH %4,9 arttı ve 2,328,58 dolardan işlem görüyor. Haftalık yatay hareket ve aylık grafikte %46,7 kazanç söz konusu.

Ethereum Gaz Ücretlerinin Daha Ucuz Olmasını Sağlayan 4 Temel Faktör

ETH’nin daha fazla değerlenmesi yakın görünüyor. Ağ, aslınd bir dezavantaja sahip. Bu da kuşkusuz yüksek işlem ücretlerinden kaynaklanıyor. EthGasStation’dan gelen veriler, hızlı veya standart bir işlemin 45 ila 50 gwei arasında bir maliyete sahip olduğunu gösteriyor.

Aşağıdaki grafikte gösterildiği gibi, ETH’nin gaz ücretleri 20 Nisan’dan beri düşüşte. O anda, bu metrik Şubat 2021’den beri en yüksek maliyeti olan ortalama 37 $’a yükseldi. Trend tersine dönüyor gibi görünüyor ve ölçüm bu yıl işlem başına ortalama 10.22 $ maliyetle en düşük noktasına yakın.

EthHub’ın kurucu ortağı Anthony Sassano, ücretlerin daha ucuz hale gelmesinin 4 ana nedeni olduğuna inanıyor: gaz limitinde (blok boyutu) %20 artış, kripto piyasasında soğuma, ikinci katman çözümlerinin uygulanması ve Flashbot’ların benimsenmesi. İkincisi önemli bir rol oynuyor gibi görünüyor.

NewsBTC tarafından bildirildiği üzere, Flashbot’lar, Miner Extractable Value (MEV) savunmasını azaltmak ve iyileştirmek için araçlar geliştiren bir organizasyondur. Flashbot’ların gazın maliyetini düşürmede olumlu bir etkisi olduğundan, Öncelikli Gaz Müzayedesinin (PGA) tam tersidir. Kuruluş, “şeffaf” bir MEV ekosistemini savunuyor.

Geliştirici “Stephane” tarafından bildirildiği üzere, Ethereum hash gücünün %72,22’sine yakını Flashbotlar ve araçlarına dahil oldu. Madenciler, ödüllerini en üst düzeye çıkarmak için onları kullandı. Bu metrik, son iki hafta içinde neredeyse %15’lik bir artış gördü.

Ethereum Gaz Ücretlerinin Daha Ucuz Olmasını Sağlayan 4 Temel Faktör

Ethereum Gaz Ücretlerinin Geleceği

EIP-1559’un Hard Fork London ile uygulanması madencilik sektöründen pek çok hoşnutsuzluğu tetikledi. Diğerleri, kârlarını maksimize etmenin yeni yollarını bulmaya kendini adadılar. Yatırımcı Spencer Noon’un dediği gibi, Flashbot’lar, ETH’nin yeni ücret piyasasının belkemiği olabilir.

Ek olarak, Ethereum yatırımcısı Aftab Hossain, EIP-1559’un işlem ihale savaşlarını azaltabileceğine ve ücret maliyetlerini dengeleyebileceğine inanıyor. Bunun da ötesinde, bazı olumsuz MEV stratejileri Flashbot’ların yararına kârsız hale gelebilir.

Ancak Hossain, Ethereum’un blok zinciri daha fazla amaç için kullanıldığından ücretlerin mevcut seviyelere “ölçeklenmesini” bekliyor. Bu nedenle, talebi artırmak, en azından kısa vadede sharding ve ETH2’deki yeni özellikler geliştirme aşamasında yer alıyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.