Ethereum (ETH)’un Güçlü Rallisinin Arkasında Bu Eller Var!

Kriptocat Haber Editörü
Ethereum (ETH)’un Güçlü Rallisinin Arkasında Bu Eller Var!

Ethereum, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 4.231 dolara ulaşmış durumda. Birçok insan ETH’nin performansının ardındaki olası nedenler hakkında spekülasyon yaparken zincir üstü veriler, rallinin arkasında kurumsal yatırımcıların olduğunu gösteriyor. Analiz platformu CryptoQuant, Ethereum (ETH)’un yükselişinde birçok faktör olmasına rağmen 4.000 doların üzerindeki son artışın büyük ölçüde kurumsal yatırımcılara atfedilebileceğini belirtti.

Ethereum (ETH) yükselişinin ardında kurumlar mı var?

ETH, yılın başında 780 dolardan işlem görüyordu. O zamandan beri kendi başına apayrı bir ligde yer alıyor. Ethereum, Bitcoin’den büyük ölçüde daha iyi performans göstermesi ve piyasa hakimiyetinden önemli bir pay almasının yanı sıra dolar karşısında oldukça sık bir şekilde yeni rekorlar kırdı. Yalnızca geçen hafta, önemli bir kilometre taşı olan 3.000 doların üzerine çıktı. Daha da yükselmeye devam etti. Kriptokoin.com olarak daha önce de bildirdiğimiz üzere bugün sabah saatlerinde 4.000 doları fethetti. Yazım sırasında 4.200 doları geçmiş durumda ve 2021’den bu yana %400’ün üzerinde arttı.

Ethereum (ETH)’un Güçlü Rallisinin Arkasında Bu Eller Var!

CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju, Ethereum’un fiyat artışının arkasındaki en olası nedenlerden biri olarak Coinbase primine dikkat çekti. Kurumsal yatırımcılar, özellikle ABD merkezli olanlar, genellikle kripto alışverişlerini en büyük yerel borsa olan Coinbase’te yaparlar. Diğer borsalara kıyasla Coinbase’te büyük bir primin ortaya çıkması, ABD ticaret merkezinde “güçlü bir spot satın alım baskısı” olduğunu gösteriyor. Sonuç olarak Ju, “Bu parabolik ETH hareketinin ardında ne var?” sorusuna “ABD’li kurumsal yatırımcılar” diyerek cevap verdi. Ayrıca, yatırımcılara bu tür yatırımcılara karşı çıkmaları yerine onları takip etmeleri yönünde tavsiye verdi.

Ethereum (ETH)’un Güçlü Rallisinin Arkasında Bu Eller Var!ETH’de fiyat artışı ve Coinbase primi. Kaynak: CryptoQuant

Birden fazla faktör etkili olabilir

Ethereum ağı ve ETH etrafındaki gelişmelere biraz derinlemesine bakıldığında, yükselişe dair birkaç faktör daha bulunabilir. Üzerinde çalışan stablecoin’lerden sayısız DeFi ve NFT projesine kadar ETH ağı, tüm kripto para birimi alanında tartışmasız en çok kullanılan ağdır. Blockchain’de neden olduğu sorunlara rağmen bu yüksek kullanım çeşitli yatırımcı türlerinin dikkatini çekmiştir. Kurumların yanı sıra bireysel yatırımcılar da devreye girdi. Glassnode verileri, “sıfır olmayan” cüzdan sayısının yaklaşık 60 milyonluk yeni bir rekor seviyeye yükseldiğini gösteriyor.

Ethereum (ETH)’un Güçlü Rallisinin Arkasında Bu Eller Var!

Analiz şirketi, mevcut tedarik dinamiklerini de örnekledi. Glassnode, bunu “ilgi çekici bir hikaye” olarak kategorize ettikten sonra borsalardaki ETH miktarının yalnızca %12 olduğunu, akıllı sözleşmelerde kullanılan coin yüzdesinin ise neredeyse %23 olduğunu söyledi. Ayrıca VanEck, devam eden çılgınlıktan yararlanmak istiyor ve geçen hafta ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) bir Ethereum ETF’i için başvuruda bulundu.

Ethereum (ETH)’un Güçlü Rallisinin Arkasında Bu Eller Var!Borsalarda ve akıllı sözleşmelerdeki ETH miktarı. Kaynak: Glassnode

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.