Ethereum (ETH) Kurucusu Buterin, Uniswap’in (UNI) Oracle Token’ı Olması Gerektiğini Düşünüyor

Kriptocat Haber Editörü
Ethereum (ETH) Kurucusu Buterin, Uniswap’in (UNI) Oracle Token’ı Olması Gerektiğini Düşünüyor

Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, Uniswap’in UNI’sinin başarılı bir merkeziyetsiz finans (DeFi) ekosistemi için bir oracle token’ı olması gerektiğini öne sürdü.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Öneriyi Salı günü Uniswap’in idare forumunda yayınlayan Buterin, DAI, sentetik varlıklar ve teminatlı krediler üzere algoritmik stablecoin’ler de dahil olmak üzere, çeşitli DeFi alanlarının bir fiyat oracle’ına bağlı olduğunu ve Uniswap ve UNI’nin bu türlü bir oracle sağlamak için devreye girmesi gerektiğini söyledi.

Fiyat oracle’ları, Ethereum’u zincir dışı, gerçek dünya bilgilerine bağlayan bilgi akışlarıdır, böylelikle datalar akıllı mukavelelere dahil edilebilir. DeFi protokollerinin düzgün çalışması için bilgilere gereksinim vardır. Örneğin, varsayım platformları, kullanıcılardan ABD’nin bir sonraki liderine bahis oynamalarını isteyen bir pazar yürütebilir. Sonucu doğrulamak ve kazananlara ödeme yapmak için bir oracle’a muhtaçlıkları olacak.

Chainlink şu anda piyasadaki en ünlü oracle pozisyonunda bulunuyor. Buterin, Chainlink’in “harika” olduğunu, fakat alternatif bir tahlile de yer olduğunu söyledi.

Buterin, örneğin Chainlink’in teşviklerinin, merkeziyetsiz bir oracle olan Augur’daki kadar pak olmadığını söyledi. Bilhassa, Chainlink’in yanlış data sağlayan iştirakçilerin cezalandırılmasını sağlayan otomatik bir düzeneğe sahip olmadığını söyledi.

Bu nedenle Buterin, Uniswap’in daha sağlam datalar için Augur yahut UMA dizaynından sonra oracle’ını modellemesini önerdi.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.