Enjin (ENJ) Coin Nedir?

Kriptocat Haber Editörü
Enjin (ENJ) Coin Nedir?

Bu rehberimizde Enjin Coin (ENJ) nedir, Enjin nasıl çalışır ve daha birçok soruya yanıt vermeye çalışacağız. 

Enjin Coin Nedir?

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Enjin Coin (ENJ), Enjin firmasının bir eseri olarak bilinir. Enjin firması ise blockchain tabanlı oyun şirketi olarak fonksiyon görür. Enjin’in amiral gemisi olan Enjin Network, kullanıcılar, klanlar ve sanal koleksiyonların gerçek vakitli satışına imkan tanır. Birinci olarak 2017 temmuzunda açıklanan proje, 2018 haziranında Ethereum (ETH) ağında piyasaya sürüldü.

Enjin’in Özellikleri Nelerdir?

Enjin, eşsiz token’lar (NFT) dahil olmak üzere blockchain tabanlı kıymet depolama ünitesi olarak görülür. Tüm ENJ token’ları ise çıkarılarak NFT’ler içinde yakılır. Ağda Enjin token’ları çıkarmanız durumunda elde edeceğiniz yararlar:

  • Rezerv pahası olarak gösterilmeleri,
  • Enjin token’larının kısıtlı ve şeffaf olmasını sağlamak,
  • Anında likidite sağlamaları
  • Oyunlar ve uygulamalarda yarar sağlaması
  • Deflasyonel para ünitesi olması (satın alım gücü artıyor)
  • Enjin’in erime işlevi sayesinde tüm blockchain tabanlı varlıkların gerçek kıymetini toplayabilirsiniz.

Enjin Firmasının Kısa Bir Seyahati

Enjin birinci olarak 2009’da oyun ekosisteminde faal bir firma olarak bulunmuştu. Fakat vakit içinde blockchain tabanlı oyun sanayisine yanlışsız kaydı. 2017’de ICO’ya giden firma, muvaffakiyetleri sonucu blockchain alanında en faal oyun firmalarından biri olarak kendini kanıtladı. Bu sayede Enjin, kendisini blockchain alanında en çok bilinen ve güvenen firmalardan birine döndü. Son olarak firmanın kurucu ortağı Witek Radomski, birinci NFT’yi oluşturdu ve akabinde Ethereum (ETH) üzerinden ERC-1155 token standardını oluşturdu.

Enjin’in Kurucuları Kimlerdir?

Birinci olarak oyuncular için bir topluluk olmak için 2009’da Maxim Blagov ve Witek Radomski tarafından kuruldu. Üç sene sonra Radomski Bitcoin’e (BTC) ilgi duymaya başlayınca, firma Bitcoin üzerinden ödemeleri kabul etmeye başladı. Radomski Bitcoin’e ilgi duymaya başladıktan sonra ise Ethereum ile ilgilendikten sonra ağa entegre edilebilen bir yazılım oluşturdu. Bunun sonucunda ERC-1155 standardı hayata geçti ve hem eşsiz hem de benzeri token’ların oluşturulduğu bir platform olarak ön plana çıktı.

Enjin’i Öteki Blockchain Projelerinden Farklı Yapan Nedir?

Ethereum tabanlı oyun projelerinden en değerli farkı, hem ağ içi hem de ağ dışı tahliller konusunda tek proje olmasıyla bilinir. İkinci özellik olarak da ERC-1155 olarak bilinen standardı oluşturan firmadır. Bu sayede Ethereum’dan bağımsız olarak ağa entegre olabilirler. Son olarak, ferdî token’ları çıkardığınız sürece Enjin token’larının yakılması sonucu Enjin token’larının bedelinin artırılması hedefleniyor.

Enjin Platformunun Eserleri Nelerdir?

Platform

Enjin’in birinci eseri olan platform, NFT’lerinizi kod yazmadan ağ içinde entegre edilmesine imkan sağlar. Platform sayesinde oyun geliştirip geleceğin sanal dünyalarını oluşturabilirsiniz. Akabinde blockchain tabanlı web, taşınabilir ve bilgisayar uygulamalarını ise kolay kolay çalıştırabilirsiniz. Son olarak da az ölçüde kod ile internet sitesine blockchain teknolojisini uygulayabilirsiniz.

İstediğiniz uygulamaları yaratmanız durumunda NFT’lerinizi çıkarmak için bir panel oluşturabilirsiniz. Panel, size kolay bir orta yüz aracılığıyla emsal ve eşsiz token’larınızı oluşturur. İkinci olarak platform sayesinde eserleriniz satıldıkça Enjin token’larını kazanabilirsiniz. Son olarak uygulamanızı Unity, Godot ve Java kullanarak oluşturup platforma entegre edebilirsiniz.

Wallet

Enjin’in ikinci uygulaması olan wallet, kripto para ve NFT süreçlerine imkan sağlayan taşınabilir cüzdandır. Google Play Store ve Apple App Store üzerinden yükleyip ağ ile etkileşimde bulunabilirsiniz.

Enjin cüzdanında sizi takip eden rastgele bir özellik ve sonunuzu bozabilecek reklamlara rastlamazsınız. Kendi anahtarlarınıza ve 12 sözlük şifre yedeğine sahip olursunuz. İkinci olarak Bitcoin, Ethereum, Litecoin (LTC), Binance Coin (BNB), Dogecoin (DOGE), ERC-20, ERC-721 ve ERC-1155 standartlarındaki tüm token’ları depolayabilirsiniz. Son olarak tüm merkezsiz uygulamalar (dApp) ile güvenlikten ödün vermeyerek etkileşimde bulunabilirsiniz.

Piyasa

Enjin piyasasında, platformda listelenen tüm NFT’lerin alım satımına imkan tanır. Piyasa sayesinde önde gelen blockchain projelerinin token’larına erişebilir, Enjin Wallet aracılığıyla oyun itemleri ve koleksiyonları alabilir ve envanterinizi genişletebilirsiniz. Öbür bir özellik olarak NFT’lerinizi listeleyerek kendinize ilişkin bir piyasa oluşturabilirsiniz. Piyasanızda ise gereksinimlerinize nazaran şekillendirebilir, böylelikle müşterileriniz için bir platform oluşturabilirsiniz. Son olarak Enjin, piyasa uygulamasında piyasa için API oluşturmak için çalışıyor.

Beam

Beam uygulaması, Enjin üzerinden QR kodlar aracılığıyla maksat kitlenizi genişletebilirsiniz.

QR kodları hayranlarınızla etkileşimde bulunmak, müşterilere dönüştürmek ve gelişen oyuncu toplulukları oluşturmak için faydalanabilirsiniz.

Beam Nasıl Çalışır?

Birinci olarak Beam’in görsel orta yüzü üzerinden QR kodunuzu oluşturun. QR kodta mükafatın ölçüsünü ve cinsini yazın. Ayrıyeten zımnî kod oluşturabilirsiniz. Fakat saklı kodlar yalnızca bir defalığına açılır. İkinci olarak QR kodlarınızı birçok yerde paylaşarak birçok kişinin ulaşmasına imkan tanıyım. Son olarak QR kodunu Enjin Wallet üzerinden tanıttıktan sonra ödülünüzü alabilirsiniz.

Enjin’in Sağladığı Tahliller Nelerdir?

Enjin, oyun dalı, kripto para ve yazılım alanlarında farklı tahliller sağlar. Tahliller games, crypto ve software olarak sonlandırılabilir.

Games

Enjin platformunda gelişmiş dizaynlar, akıllı büyüme ve daha âlâ monetizasyon sayesinde oyun dünyanızı geliştirebilirsiniz.

Games tahlili, blockchain tabanlı senkron oyunlar oluşturarak sanal dünyaları değiştirmenize imkan tanır.

Games tahlilinin en değerli özellikleri merkezsiz bilgi tabanına sahip olması, kazanmanız için oynamanız, adaletli monetizasyon, yaratıcı özgürlük ve tahrifat edilemeyen kıymete sahip olmasında yatar. Oyun sanayisine bakıldığında merkezi data tabanları, kazanmak için ödeme gerekliliği, kaybedilen gelirler, dizaynın kimseyle paylaşılmaması ve bedellerinin azalması sıkıntılarını çözmesi, oyun dalı içinde son derece avantajlı bir pozisyona ilerlemesine imkan tanıdı.

Crypto

Enjin’in ikinci tahlili, borsalar aracılığıyla Enjin ekosistemine kullanıcı çekmek için kullanılıyor diyebiliriz. Borsalar aracılığıyla kripto para alım satım süreçlerinde hacim oluşturma, token’lar üzerinden yatırımcılarınızı artırma ve web sitesi aracılığıyla sadık takipçiler edinebilirsiniz.

Software

Enjin’in ana tahlili olarak çalışan software, müşteri oranınızı artırma, müşterilerinizi geri kazanma ve blockchain mükafatlarına yönlendirme gayeli kullanabilirsiniz.

Yazılım tahlilinin birinci basamağında online iştiraki teşvik edersiniz. Sonrasında kullanıcılarınızı yazılımı kullandıkları için ödüllendirip sonrasında şad kullanıcı kazanabilirsiniz.

Yazılım tahlili sayesinde muvaffakiyetleri, puanları, mükafatları, indirimleri ve daha fazlasını tek bir düğme aracılığıyla kullanabilir, QR kod oluşturarak yollayabilir ve mükafatları tetikleyebilirsiniz. Bu sayede kullanıcılarınızla yazılım tahlili aracılığıyla basitçe etkileşime geçer ve topluluğunuzu organik olarak büyütebilirsiniz.

Enjin Nasıl Satın Alınır?

Enjin’i Binance, Bithumb, Bittrex, KuCoin ve Bitfinex üzere borsalardan alabilirsiniz. Enjin alacaksanız ENJ/USDT, ENJ/USD, ENJ/BTC ve ENJ/ETH süreç çiftlerini kullanıp kolaylıkla alabilirsiniz.

Enjin Hakkında Sık Sorulan Sorular

Enjin (ENJ) Coin Nedir?

Enjin ile alakalı gelişmelere nereden ulaşabilirim?

Enjin ile alakalı gelişmelerine Discord kümesinden ve Blog üzerinden erişebilirsiniz. Ayrıyeten Kriptocat.com olarak Enjin ile alakalı gelişmeleri sizlerle paylaşıyor olacağız.

Enjin platformunu kullanan projeler nelerdir?

Binance, marka elçileri için Enjin tabanlı NFT’ler oluşturdu. Sonrasında Boonance.US aracılığıyla Binance.US için 5 soruluk oyun karşılığında NFT dağıttı. Ayrıyeten Enjin’in altyapısını kullanarak Age of Rust ve Aidan Legends üzere oyunlar oluşturdu.

Piyasada kaç milyon Enjin token’ı dolaşıyor ve arzında rastgele bir hudut var mı?

Şu an piyasada 834.313.757 ENJ bulunuyor. Lakin toplam arz 1 milyara geldiği vakit limitine ulaşmış olacak. Ancak Enjin, NFT’ler aracılığıyla daha fazla token yakarak toplam arzı azaltma yoluna gidecek. O nedenle toplam arz 1 milyar ENJ’den çok daha az olabilir.

Enjin hakkında nasıl daha fazla bilgi elde edebilirim?

Enjin ve Bitcoin başta olmak üzere öbür kripto paralar hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak isterseniz Kriptocat’i takip edebilirsiniz.

Enjin Ne İşe Fayda?

Enjin platformunun en değerli avantajı, sizin oyunlarınızı kod kullanmaksızın oluşturmanızı sağlar. Akabinde oyununuz için güçlü bir topluluk oluşturarak oynamaları karşılığı ödül elde etmelerine rahatça imkan tanıyabilirsiniz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.