Endonezya kripto para işlemlerine vergi getirmeyi planlıyor

Kriptocat Haber Editörü
Endonezya kripto para işlemlerine vergi getirmeyi planlıyor

Endonezya, lokal yatırımcılar ortasında popülerlik kazanmasından sonra kripto paraların trade edilmesine vergi getirmeyi planlıyor.

Endonezya, koronavirüs salgınından ötürü etkilenen kamu gelirlerini artırmak isterken, ülkedeki vergi dairesi sözcüsü Neilmaldrin Noor kripto paralar için vergi planının hala kıymetlendirme etabında olduğunu söyledi.

Neilmaldrin “Şunu bilmek kıymetli. Şayet bir kâr ya da bir süreçten doğan sermaye yararı varsa, bu kâr vergiye tabidir. Bundan ötürü sermaye yararı elde eden vergi mükellefleri vergi ödemek ve raporlamak zorundadır” dedi.

Güney Asya’nın en büyük iktisadı olan Endonezya kripto paraların bir ödeme aracı olarak kullanılmasını yasaklamış lakin emtia olarak süreç görmesine müsaade vermişti.

Endonezya’daki en büyük kripto para Borsası Indodax ise Bitcoin ve kripto paraların fiyatlarındaki artışla kullanıcı sayısının 3 milyona ulaştığını belirtiyor. Borsanın kullanıcı sayısı yıl başında 2,3 milyon civarındaydı.

Endonezya Finansal Hizmetler Kurumu ise yatırımcıları kripto para yatırımı yapmanın yarattığı mümkün riskler konusunda uyardı.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.