Elon Musk’un Tek Açıklamasıyla Bitcoin ve Altcoin’lerden Milyarlar Silindi!

Kriptocat Haber Editörü
Elon Musk’un Tek Açıklamasıyla Bitcoin ve Altcoin’lerden Milyarlar Silindi!

Tesla CEO’su Elon Musk, kısa süre önce önemli bir açıklama ile piyasayı kan gölüne çevirdi. Elon Musk, Twitter hesabı aracılığıyla bir açıklama yayınlayarak Bitcoin (BTC) ile araç satışını askıya aldıklarını açıkladı. Tesla artık ödemeler için BTC kabul etmediğini açıkladıktan sonra Bitcoin 45.000 dolara düştü. Bu açıklamada kripto paranın ödemelerde kullanılmasının iyi bir fikir olduğu ve Tesla’nın kripto paranın umut verici geleceğine inandığı belirtildi. Ayrıca açıklamaya bakılırsa Tesla, ödemeler için alternatif kripto paraları araştırıyor.

Elon Musk duyurdu: Tesla, Bitcoin ile araç satışını askıya aldı!

Tesla CEO’su Elon Musk, geçtiğimiz aylarda şirketinin araba satışlarında Bitcoin’i ödeme olarak kabul edeceğini ve hatta portföylerindeki bu BTC’leri satmayacaklarını duyurmuştu. Ayrıca Tesla, Şubat ayında 1,5 milyar dolarlık Bitcoin aldığını açıkladı. Ancak satış yapmama planına rağmen elektrikli otomobil üreticisi, geçtiğimiz ay 272 milyon dolarlık Bitcoin sattığını da paylaştı.

Elon Musk’un Tek Açıklamasıyla Bitcoin ve Altcoin’lerden Milyarlar Silindi!

Şimdi ise Tesla CEO’su Elon Musk, e-araba üreticisinin artık CO2 ayak izi nedeniyle Bitcoin’i bir ödeme aracı olarak kabul etmediğini açıklıyor. Bu açıklamasının ardından Bitcoin şiddetli bir satış yaptı. Konuya yönelik açıklamada, madencilik daha sürdürülebilir olur olmaz Bitcoin’in işlemlerde tekrar kullanılacağı belirtiliyor:

Bitcoin madenciliğinde özellikle kömür olmak üzere fosil yakıtların artan kullanımı konusunda endişeliyiz. Tesla, Bitcoin’lerini satmayacak ve madencilik, daha sürdürülebilir olur olmaz Bitcoin’i işlemlerde kullanmayı planlıyoruz.

Tesla, Bitcoin dışındaki alternatif kripto paraları araştırıyor

Önde gelen kripto para birimi, 50.000 dolara geri dönmeden önce yapılan duyuru nedeniyle Şubat ayından bu yana en düşük seviyesi olan yaklaşık 45.000 dolar kadar düştü. BTC fiyatı  57.300 dolardan 45.000 dolara kaydığından 12 bin doların üzerindeki bir tutarı aniden sildi. BTC dışında tüm piyasa da kızıl denize döndü ve piyasadan çok sayıda kripto para buhar oldu. Altcoin’lerin çoğuda yüzde 10’un üzerinde kayıplarla ticaret yapıyor. Ancak açıklamalara bakılırsa Telsa şu anda bilançosunda tuttuğu herhangi bir Bitcoin’i satmayacak. Ek olarak, madencilik daha sürdürülebilir hale geldiğinde BTC ödemelerine devam etmeyi hedefliyor. Bu çöküşle yüz binlerce trader tasfiye oldu. Ayrıca piyasada 1.5 milyar dolarlık kripto para pozisyonu tasfiye edildi.

Elon Musk’un Tek Açıklamasıyla Bitcoin ve Altcoin’lerden Milyarlar Silindi!

Tesla ayrıca Bitcoin’in elektriğinin yüzde birinden daha azını kullanan bir alternatif arıyor.  Açıklamanın son kısmında, “Bitcoin’in kullandığı enerjinin yüzde 1’inden daha azını tüketen diğer kripto para birimlerini inceliyoruz.” şeklinde ifadeler yer alıyor. Kriptokoin.com olarak daha önce bildirdiğimiz üzere, milyarder kısa süre önce Dogecoin’in ödeme aracı olarak eklenmesi gerekip gerekmediğini öğrenmek için bir anket düzenledi. Ankete katılan milyonlar, DOGE’yi ödeme yöntemi olarak görmek istediklerini ortaya koydular.

Elon Musk’a, bu karar nedeniyle tepkiler sert bir şekilde artıyor

Beklendiği gibi Musk, karar nedeniyle Bitcoinciler tarafından sert bir şekilde eleştirildi. Birçok kişi Tesla’nın ürünlerini boykot etmek istiyor. MicroStrategy CEO’su Michale Saylor, bir Bitcoin işleminde gerçekte artımlı enerji kullanılmadığına işaret etti:

İronik çünkü Bitcoin işleminde artımlı enerji kullanılmıyor. Enerji, kripto varlık ağını güvence altına almak için kullanılıyor ve fosil yakıt tüketimi üzerindeki net etki, her şey düşünüldüğünde negatif olacaktır. 

Elon Musk’un Tek Açıklamasıyla Bitcoin ve Altcoin’lerden Milyarlar Silindi!

Bu arada, “Bitcoin Standardı”nın yazarı Saifedean Ammous, Elon Musk’u “bilgisiz bir ikiyüzlü” olmakla suçladı:   

Roketlerinizi ve pil üretiminizi “daha sürdürülebilir enerjiye” değiştirmediyseniz, burada cahil bir ikiyüzlü gibi görüneceksiniz. Dünyanın sağlam paraya, roketlerinize ve devlet destekli elektrikli arabalarınıza ihtiyaç duyduğundan çok daha fazla ihtiyacı var.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.