Elon Musk’ın Bitcoin Hikayesi: “Gizli Ellerden Telefon Aldı!”

Kriptocat Haber Editörü
Elon Musk’ın Bitcoin Hikayesi: “Gizli Ellerden Telefon Aldı!”

CoinDesk’in Consensus 2021 konferansında açıklamalarda bulunan Ark Investment Management kurucusu Cathie Wood, Bitcoin ve altcoin fiyatlarındaki son düşüşünden Elon Musk ve “ESG hareketini” sorumlu tuttu.

Cathie Wood: Elon Musk, büyük ihtimalle Bitcoin hakkında birkaç telefon almıştır

Ark Investment Management’ın kurucusu Cathie Wood, son birkaç hafta içinde değerinin neredeyse yüzde 50’sini kaybeden Bitcoin’in çevresel profili konusunda endişeli kurumsal yatırımcıların baskısı altında olduğunu söyledi. Wood, “ESG (çevresel, sosyal ve kurumsal yönetişim) hareketi ve Elon Musk tarafından şiddetlenen bu fikir, Bitcoin madenciliği ile ilgili bazı gerçek çevresel sorunlar olduğu fikrini şiddetlendirdi. Birçok kurumsal satın alım durakladı,” ifadelerini kullandı.

Elon Musk’ın Bitcoin Hikayesi: “Gizli Ellerden Telefon Aldı!”

Kriptokoin.com olarak daha önce de bildirdiğimiz üzere Tesla’nın hazinesi için BTC alacağını ve arabaları için ödeme olarak kabul edeceğini söyleyerek piyasaları canlandıran Musk, geçtiğimiz haftalarda artık şirketin ödemeleri kabul etmeyeceğini söyleyerek fiyatları aşağı çekmişti.

Wood, “Elon, muhtemelen kurumlardan birkaç telefon almıştır. BlackRock’ın Tesla’nın üç numaralı hissedarı olduğunu ve CEO’sunun Larry Fink olduğunu fark ettim. ESG’ye ve özellikle iklim değişikliklerine odaklanmıştır. BlackRock’ın bazı şikayetlerle karşılaştığına eminim. Belki de, özellikle Avrupa’da bu konuda oldukça hassas olan çok büyük yatırımcılar vardır,” ifadelerini kullandı.

Elon Musk’ın Bitcoin Hikayesi: “Gizli Ellerden Telefon Aldı!”

Cathie Wood: Yetkililerin Bitcoin’i “kapatması” imkansız

Bitcoin’in devasa boğa koşusu, Çin’in Bitcoin madenciliği ve ticaret faaliyetlerini yasaklamak için daha katı politikalar getirmesiyle düzenleyicilerin dikkatini çekti. Ayrıca, AB ve ABD’deki düzenleyiciler de alanı yakından izliyor. Ancak, Ark Invest’ten Cathie Wood, Bitcoin’i (BTC) “kapatmanın imkansız olacağını” söyledi. Ayrıca yetkililerin zamanla biraz daha arkadaşça davranacağını da sözlerine ekledi. Reuters’e göre Wood, deflasyonun Bitcoin’in değerini artıracağını da öngördü. Bu durumun gelişmekte olan piyasaların para birimleri üzerinde güçlü bir baskı oluşturacağından bahsetti. Wood, merkez bankalarının BTC tutumuna yönelik şunları söyledi:

“Bu gelişen piyasalardaki merkez bankalarından bazıları Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini biriktirmeye başlarsa şaşırmam… Para birimlerinin düşmesiyle saldırı altında olacaklar.”

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.