Elon Musk ve Tesla’nın Bitcoin Stratejisi ve Etkisi Nedir?

Kriptocat Haber Editörü
Elon Musk ve Tesla’nın Bitcoin Stratejisi ve Etkisi Nedir?

Kripto piyasasında uzun süren aşağı yönlü fiyat hareketlerinin ortasında Tesla ve Bitcoin ile ilgili eski spekülasyonlar yeniden ortaya çıktı. Tesla’nın rezervinde tuttuğu Bitcoin’i sattığı spekülasyonlarını Elon Musk reddetmişti.  Bununla birlikte bir Bloomberg yazarı olan Liam Denning’e göre Musk’ın şirketi, beklenmeyeni çoktan yapmış olabilir.

Bloomberg yazarı: Tesla’nın Bitcoin satmış olabileceğini düşünüyorum

Tesla’nın Bitcoin’lerini hala tutup tutmadığı konusunda Denning, “Tesla’nın bu çeyrekte şimdiden biraz Bitcoin satmış olabileceğini gerçekten düşünmeye başlıyorum. Elon Musk’ın aksini belirten bir tweet attığını biliyorum ama bu her zaman çok sağlam bir kanıt değil,” ifadelerini kullandı. Nisan ayı Tesla için iyi bir ay değildi, ancak şirket Mayıs ayında durumu tersine çevirmeyi başardı. Şirketin Wall Street’teki hisselerinin geri kazanılmasıyla Tesla’nın piyasa değeri daha da şişti.

Elon Musk ve Tesla’nın Bitcoin Stratejisi ve Etkisi Nedir?

Tesla’nın yeni Model S “Plaid+” versiyonu Musk’ın yaptığı son duyuruya göre iptal edildi ve bu nedenle Tesla hisselerinin. Denning’e göre bu, bir Bitcoin satışının otomobil şirketine daha cazip gelmesinin bir nedeni. Öte yandan Bitcoin yatırımcısı Preston Pysh, geçtiğimiz günlerde bir podcast’te Tesla’nın bilançolarına ilk etapta Bitcoin eklemesi konusunda çok şüpheci olduğunu iddia etti. Nedenini daha ayrıntılı olarak açıklayarak, şunları söyledi:

“Çünkü böyle cesur bir stratejiyi garanti edecek serbest nakit akışına sahip değiller.”

Tesla’nın elindeki BTC’lerin değeri düştü

Bununla birlikte, Pomp Investments’tan Anthony Pompliano daha önce Tesla’nın Bitcoin madencilik alanından yeni bir müşteri segmentinden yararlanmaya çalıştığını belirttiği olası bir senaryo öngörmüştü. Ek olarak, Tesla’nın elindeki Bitcoin değeri, firmanın bu yılın başlarında 1,5 milyar dolarlık yatırım yaptığı ortalama seviyenin altına düştü. CryptoTreasuries’e göre Tesla, ortalama 34.700 dolar seviyesinden 38.300 BTC satın almıştı.

Elon Musk ve Tesla’nın Bitcoin Stratejisi ve Etkisi Nedir?

Kripto para alanında Elon Musk etkisi

Musk’ın Twitter’daki her hareketi, grafiklerde kayda değer fiyat tepkileri ile takip edildi. BTC fiyatındaki ‘Elon Etkisi’ açıkça piyasanın dinamiklerini değiştirdi. Tesla yöneticisinden gelen duyurular, bir şekilde BTC fiyatını olumlu ya da olumsuz etkiledi. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Musk’ın fiyatları bu denli etkiliyor olması, sosyal medyada kendisine yönelik olumsuz bir tutum görülmesine yol açtı.

Elon Musk ve Tesla’nın Bitcoin Stratejisi ve Etkisi Nedir?

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.