Elon Musk Tehdit Etti! Bitcoin, Ripple, Ethereum Devasa Dump Yedi

Kriptocat Haber Editörü
Elon Musk Tehdit Etti! Bitcoin, Ripple, Ethereum Devasa Dump Yedi

Tesla CEO’su Elon Musk, e-araba üreticisinin tüm varlıklarını piyasaya boşaltacağını ima ettikten sonra Bitcoin (BTC), aylar sonra en düşük seviyesine ulaştı. Kripto para 8.000 doları sildi ve 42.000 doları gördü. BTC ile birlikte tüm piyasa büyük kayıplar verdi.

Tesla CEO’su Elon Musk Bitcoin topluluğunu tehdit etti: BTC’leri piyasaya boşaltırız!

Tesla CEO’su Elon Musk, hoşnutsuz toplulukla günlerce tartıştıktan sonra şimdi Bitcoin’i Tesla’nın bilançosundan çıkarmakla tehdit ediyor.  Ünlü milyarder uzun süredir Bitcoin ve Dogecoin’in fiyatını her iki yönde de etkiliyor.

Bugün ise Elon Musk, bu piyasayı manipüle eden açıklamalarına bir yenisini ekledi. Elon Musk, BTC topluluğunu, ellerindeki BTC’leri piyasaya boşaltmakla tehdit etti. Ayrı bir tweet’te Elon Musk, Bitcoin’in oldukça merkezileştirildiğini çünkü bir avuç madencilik şirketi tarafından kontrol edildiğini iddia ediyor: Elon Musk konuya yönelik şunları söyledi:

Bitcoin, bir avuç büyük madencilik (hashing) şirketi tarafından kontrol edilen süper büyük çoğunluğa sahip, aslında oldukça merkezileştirilmiştir. Sincan’daki tek bir kömür madeni sular altında kaldı, neredeyse madencileri öldürdü ve Bitcoin hash rate’ı %35 düştü. Size “ademi merkeziyetçi” mi geliyor?

Elon Musk Tehdit Etti! Bitcoin, Ripple, Ethereum Devasa Dump Yedi

BTC, Musk dumpıyla 8.000 doları aniden sildi! Piyasa kızıl denizde yüzüyor

Bitcoin, Elon Musk’un bu açıklamalarından kısa bir süre sonra uzun süredir görülmeyen bir seviye olan 42.000 dolara kadar düştü.  BTC ünlü milyarderin açıklamalarından önce 50.000 dolardan fiyatlandırılıyordu. Sonuç olarak BTC, Musk dumpıyla 8.000 doları aniden sildi. Çöküş yaşayan sadece BTC değil.

Piyasa yazım sırasında kızıl denizde yüzüyor. BTC yüzde 10’dan fazla düşerken, Ethereum yüzde 14, Ripple yüzde 12 kayıplarla işlem görüyor. Kriptokoin.com olarak daha önce bildirdiğimiz üzere, kısa süre önce top 10’a dahil olan Internet Computer (ICP) ise günün en çok kaybeden kripto parası oluyor. ICP, yüzde 18’den fazla değer kaybetti.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.