Elon Musk “Satmadık” Dedi ama Bitcoin’de Milyarlarca Dolar Tasfiye Oldu!

Kriptocat Haber Editörü
Elon Musk “Satmadık” Dedi ama Bitcoin’de Milyarlarca Dolar Tasfiye Oldu!

Kripto para birimi piyasası, Bitcoin (BTC)’in 42.000 dolardan üç ayın en düşük seviyesine gerilemesiyle Nisan ayından bu yana ilk kez 2 trilyon doların altına düştü. Elon Musk’ın tweet’leriyle Bitcoin (BTC) bir günde 7.000 dolar kaybetti. Ancak ardından 3.000 dolarlık bir toparlanma yaşadı. Bu sırada çoğu altcoin de kırmızıda. Ethereum 3.500 doların, BNB ise 500 doların altına kadar düştü. Yazım sırasında bu iki altcoin de toparlanmaya başladı.

Bitcoin (BTC)’in 24 saatlik vahşi yolculuğu

Birincil kripto para birimi, henüz 12 Mayıs’ta 58.000 doların üzerinde işlem görüyordu. Ancak Elon Musk’ın Tesla’nın elektrikli araçları için BTC ödemelerini almayı durdurduğu yönündeki açıklaması, anında büyük düşüşlere neden oldu. Sadece bir günde Bitcoin, 12.000 dolar kaybetti. Hızlı bir şekilde iyileşme girişiminde bulunulmasına rağmen varlık, Tesla CEO’sunun yeniden düşüşe yol açacak bir tweet atmasından önce 50.000 doların altında kaldı. Yazım sırasında BTC 45.000 dolar civarında işlem görüyor. piyasa değeri ise 800 milyar dolar civarında.

Elon Musk “Satmadık” Dedi ama Bitcoin’de Milyarlarca Dolar Tasfiye Oldu!5 günlük BTC/USD grafiği. Kaynak: TradingView

Kriptokoin.com olarak daha önce de bildirdiğimiz üzere Bitcoin bu sefer 42.000 doların biraz üzerine geriledi. Ardından milyarder, Tesla’nın BTC’lerini satmadığını açıkladı. Bu da BTC’nin dakikalar içerisinde 3.000 dolar yükselmesini sağladı. Son 24 saatteki toplam tasfiye 2.4 milyar dolar oldu – dolayısıyla bu gelişmeler traderlar için sıkıntı yaratmış görünüyor.

Elon Musk “Satmadık” Dedi ama Bitcoin’de Milyarlarca Dolar Tasfiye Oldu!Kripto para piyasasındaki tasfiyeler. Kaynak: Bybt

Altcoin’ler de sıkıntı yaşadı

Tipik olarak Bitcoin fiyat hareketini altcoin’ler de takip etti. Ethereum, 3.150 dolara kadar indi. O zamandan beri 3.500 dolara yeniden yükseldi. Bu ayın başlarındaki rekor seviyesinin 900 dolar kadar altında. Binance Coin ise 485 dolara kadar indi. Ancak BNB, yine bir geri dönüş yaparak 538 dolara çıktı.

Dün 2.4 dolar ile rekor gören Cardano, son 24 saatte %8 düştü ve yazım sırasında 2.19 dolardan işlem görüyor. XRP son 24 saatte %0.4, DOGE %3.8, DOT %10.8, BCH %9.9, LTC %8.1, UNI %7.7, LINK ise %9.1 kaybetti. Genel kripto para piyasasının değeri haftalardır ilk defa 2 trilyon doların altına düştü. Şu anda 2.2 trilyon dolar ile o da toparlanmış durumda.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.