Elon Musk, Neden Bitcoin Sattıklarını Açıkladı!

Kriptocat Haber Editörü
Elon Musk, Neden Bitcoin Sattıklarını Açıkladı!

Geçtiğimiz aylarda 1,5 milyar dolarlık Bitcoin (BTC) alımı yapan elektrikli araç üreticisi Tesla, ilk çeyrek raporuna göre elindeki Bitcoin’lerin 272 milyon dolarlık bölümünü sattı. Tesla, masadan biraz kâr aldı. Ancak Tesla CEO’su Elon Musk‘un açıklamalarına bakılırsa yine de Bitcoin’i uzun vadeli bir bahis olarak görüyor. İşte BTC satışı için Elon Musk yorumları…

Elon Musk: Bitcoin (BTC)’lerimin hiçbirini satmadım

Bu yılın başlarında elektrikli araç üreticisi Tesla, 1,5 milyar dolarlık Bitcoin alımı yaptı. Kriptokoin.com olarak daha önce bildirdiğimiz üzere, şirketin ilk çeyrek raporuna göre Tesla, elinde tuttuğu Bitcoin’lerin 272 milyon dolarlık kısmını sattı. Bu haber herkesi şaşırttı ve bazı eleştirileri de beraberinde getirdi. Çünkü Tesla, geçtiğimiz ay ise Bitcoin ile ödeme kabul etmeye başladı. Şirket satışlardan elde edilecek Bitcoin’lerin itibari para birimine dönüştürülmeyip doğrudan Bitcoin olarak tutulacağı da belirtti.

Elon Musk, Neden Bitcoin Sattıklarını Açıkladı!

Şimdi herkes Tesla’nın neden BTC sattığını merak ederken, Tesla CEO’su Elon Musk konuya yönelik eleştirilere yanıt verdi. Barstool Sports’tan Dave Portnoy’un yorumlarına cevap veren Elon Musk, Bitcoin’lerinin hiçbirini satmadığını iddia ediyor. Elon Musk, e-araba üreticisinin, kripto paranın likiditesini kanıtlamak için lider kripto para biriminin yüzde 10’unu nakde çevirdiğini açıklıyor. Elon Musk konuya yönelik şunları söyledi:

Hayır yapma. Bitcoin’imin hiçbirini satmadım. Tesla, bilançoda nakit tutmaya alternatif olarak Bitcoin’in likiditesini kanıtlamak için varlıklarının %10’unu sattı.

Zachary Kirkhorn: BTC şirket için “iyi bir karar” ve daha fazla alınabilir!

Tesla, 272 milyon dolar değerinde Bitcoin satarak 101 milyon dolar kâr elde etti. Şirket ilk olarak, Şubat ayı başlarında dünyanın en büyük kripto para birimine yaptığı 1,5 milyar dolarlık devasa yatırımını açıkladı. Tesla, geçtiğimiz ay Bitcoin’i yeni bir ödeme yöntemi olarak da benimsedi. Tesla’nın kâr alımı konusunda şirketin CFO’su Zachary Kirkhorn, Bitcoin’in şirket için “iyi bir karar” olduğunu söyledi:

Bitcoin iyi bir karar olduğunu, günlük işlemlerde kullanılmayan paramızın bir kısmını koymak için iyi bir yer olduğunu ve bunun karşılığında bir miktar getiri sağlayabildiğini kanıtladı.

Elon Musk, Neden Bitcoin Sattıklarını Açıkladı!

E-araba üreticisi, kalan Bitcoin’i uzun vadeli bir holding olarak görüyor. Kendini “Paranın Ustası” ilan eden Zachary Kirkhorn, şirketin gelecekte daha fazla BTC satın alabileceğini de söyledi. Zachary Kirkhorn konuya yönelik açıklamalarına şunları ekliyor.

Bitcoin‘in değerine uzun vadede inanıyoruz, bu nedenle niyetimiz, sahip olduğumuz şeyi uzun vadeli tutmaktır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.