Elon Musk Bitcoin Çöküşünü Tek Açıklamayla Durdurdu: Yapmadık!

Kriptocat Haber Editörü
Elon Musk Bitcoin Çöküşünü Tek Açıklamayla Durdurdu: Yapmadık!

Tesla CEO’su Elon Musk’un açıklamaları ve şirketinin BTC varlıklarını piyasaya boşalttığı söylentileri ile piyasalar çakıldı. Şimdi ise Elon Musk, Tesla’nın Bitcoin holdingleri hakkındaki söylentilere daha fazla netlik getirdi.

Elon Musk, Tesla’nın Bitcoin holdingleri hakkındaki söylentilere daha fazla netlik getirdi

Tesla CEO’su Elon Musk, e-otomobil üreticisinin bugün itibariyle herhangi Bitcoin satmadığını onayladı. Kriptokoin.com olarak daha önce bildirdiğimiz üzere Elon Musk, Tesla’nın tüm varlıklarını piyasaya boşaltacağını ima ettikten sonra Bitcoin (BTC), aylar sonra 42.000 dolar seviyesine ulaştı. Elon Musk, Mr. Whale isimli bir Twitter kullanıcısının “BTC yatırımcıları önümüzdeki çeyrekte Tesla’nın elinde tuttuğu Bitcoin’leri sattığını fark ettikleri zaman kendilerini tokatlayacaklar. Elon Musk’a yönelik nefret göz önüne alındığında, onu suçlamazdım…” paylaşımına “Kesinlikle” diye cevap verdi.

Elon Musk Bitcoin Çöküşünü Tek Açıklamayla Durdurdu: Yapmadık!

Lider kripto para bu açıklama ile 8.000 doları bir anda sildi. BTC ile birlikte tüm piyasa büyük kayıplar verdi ve hala toparlanmakta zorlanıyorlar. Ayrıca Elon Musk, Bitcoin’in oldukça merkezileştirildiğini çünkü bir avuç madencilik şirketi tarafından kontrol edildiğini iddia etti. Elon Musk konuya yönelik şunları söyledi: 

Bitcoin, bir avuç büyük madencilik (hashing) şirketi tarafından kontrol edilen süper büyük çoğunluğa sahip, aslında oldukça merkezileştirilmiştir. Sincan’daki tek bir kömür madeni sular altında kaldı, neredeyse madencileri öldürdü ve Bitcoin hash rate’ı %35 düştü. Size “ademi merkeziyetçi” mi geliyor?

Elon Musk “BTC’leri satmadıklarını” onayladı ve BTC yüzde 6 arttı

Bu açıklamaların ardından çakılan Bitcoin şimdi ise tek yorum ile yükseldi. Tesla CEO’su Elon Musk, Tesla’nın bugün itibariyle herhangi BTC satmadığını onayladı. Bu açıklama piyasayı ve yatırımcıları rahatlattı ve fiyatlar ivmelendi. BTC fiyatı, Elon Musk’un açıklaması ile dakikalar içinde yüzde 6 artış gördü. Bitcoin, Elon Musk’un tweet’inin ardından son zamanlardaki kayıplarının bir kısmını anında azalttı. 

Elon Musk Bitcoin Çöküşünü Tek Açıklamayla Durdurdu: Yapmadık!

Lider kripto para şu anda 44.600 doların üzerinde işlem görüyor. Bugün erken saatlerde, kripto para birimi 8 Şubat’tan bu yana en düşük seviyesine düştü.  Milyarder, topluluktan sert eleştiriler aldıktan sonra Bitcoin’i son zamanlarda merkezi olarak eleştirdi ve Dogecoin‘in ona karşı kazanabileceğini öne sürdü. Tesla, geçen hafta araç alımları için Bitcoin’i kabul etmeyi bıraktı,  ancak en iyi kripto para birimini bilançosunda tutacağını iddia etti.            

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.