“Elon Etkisi” Bitcoin Piyasasını Şimdiye Kadar Nasıl Etkiledi?

Kriptocat Haber Editörü
“Elon Etkisi” Bitcoin Piyasasını Şimdiye Kadar Nasıl Etkiledi?

Bitcoin ve kripto endüstrisinde devam eden düşüş yönlü hareket birçok kişiyi derin düşüncelere itti. Çoğu kişi kripto para birimlerinin bir kısmının ileriye dönük olarak nasıl hayatta kalacağını merak etmeye başladı. Genellikle, bir ayı piyasası dijital para birimleri için normal bir aşama olarak algılanır. Ancak Bitcoin büyük ölçüde Tesla’nın desteğinden yararlandığı için, Bitcoin’in ileriye dönük istikrarını sorgulamak için geçerli nedenler bulunuyor. Tesla, enerji tüketimi endişeleri nedeniyle elektirikli otomobil alıcıları için Bitcoin ödemelerini askıya aldıktan sonra, piyasadan 300 milyar dolar silindi.

Bitcoin ve “Elon etkisi”

Tesla, Bitcoin’in fiyatı ve genel olarak benimsenmesi üzerinde yadsınamaz bir etkiye sahipti. Şirket, 1.5 milyar dolarlık BTC satın aldığını açıkladığında, fiyatlar anında yükselirken BTC boğaları listelerin dışında kaldı. Bitcoin’in o hafta daha düşük seviyelere gerilemesine ve analistlerin varlığın daha da düşmesi için yer olduğunu tahmin etmesine rağmen, “Elon Etkisi” Bitcoin’i 44.200 $’a geri gönderdi. Analistler, Tesla’nın Bitcoin yatırımı yaptığında, elektrikli araç şirketi kuruluşundan bu yana gördüğü en yüksek üç aylık raporu kaydetti. Büyük bir kısmı şirketin Bitcoin yatırımından gelen 438 milyon dolarlık bir kâr söz konusu. Bu gelişme gelecekte şirket rezervleri için daha fazla BTC satın alma gibi yorumlara neden oldu.

Glassnode, en iyi piyasa katılımcılarının Musk’ın elinde tuttuğu Bitcoin’lerden etkilenmiş olabileceğini ve daha uzun bir süre BTC biriktirebileceğini ortaya çıkardığından, Bitcoin varlıklarını satan madenciler BTC satmaktan vazgeçtiler.

“Elon Etkisi” Bitcoin Piyasasını Şimdiye Kadar Nasıl Etkiledi?

BTC daha fazla yükselir mi?

Bitcoin, Elon Musk’ın onayından çok önce harekete geçmişken, Tesla gibi önde gelen bir şirketin kurumsal olarak benimsemesi, analistlerin Bitcoin için daha fazla yükseliş yönlü yorum yapmasını sağladı. Tesla, mevcut Bitcoin hisselerini satmayacağını onaylasa da, aldığı kararlar piyasayı biraz geri çekmeye çalışan diğer kurumları etkileyebilir. Bitcoin’in diğer faktörlerin yanı sıra kurumsal desteğin hareketiyle büyüdüğü son derece açık. Ancak tam da bu nedenle Bitcoin’in geri dönmesi neredeyse kaçınılmazdır.

Bitcoin’in çevre dostu bir varlık olduğuna şiddetle inanan Jack Dorsey gibi taraftarlar için, bu anlatıyı zorlayan daha fazla kampanyanın patlaması şaşırtıcı olmayacak. Bu desteklerin yanı sıra, bu olay Bitcoin’in zamanın testine dayanacak şekilde tasarlanmış bir kripto para birimi olarak kendini bir kez daha kanıtlaması için bir fırsattır. Kriptokoin.com olarak daha önce ifade ettiğimiz üzere Binance CEO’sunun söylediği gibi “Bir boğa piyasasındaki fiyatları seviyorum ama aslında ayı piyasasındaki projeleri daha çok seviyorum. Daha sağlıklı hissettim.”

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.