Ekonomistler Yorumladı: Altın Fiyatları Bu Verilerle Sıçradı!

Kriptocat Haber Editörü
Ekonomistler Yorumladı: Altın Fiyatları Bu Verilerle Sıçradı!

ABD’li tüketiciler geçen ay nakit paralarını tutmaya karar verdikçe altın piyasası Cuma günü daha fazla artış gördü. Ekonomistler, bu gelişmeyi yorumladı.

Son ekonomik veriler, altın piyasasının kayıplarını geri almasına yardımcı oluyor

ABD Ticaret Bakanlığı’nın Cuma günü yayınlanan son verilerine göre, Mart ayındaki %10,7’lik revize edilmiş artışı takiben ABD perakende satışları geçen ay değişmedi. Ekonomistler %1.0’lık bir artış öngörürken veriler beklentileri önemli ölçüde kaçırdı. Rapor her yıl manşet perakende satış rakamlarının %51,2 arttığını gösteriyor. Ancak geçen yıl çoğu Amerikalı, hükümetin getirdiği kilitlemeler nedeniyle evlerine kapatıldı.

Bu arada, otomobil satışlarını azaltan çekirdek perakende satışlar, Mart ayındaki %8,4 artıştan sonra geçen ay %0,8 düştü. Çekirdek satışlar da beklentileri kaçırdı ve fikir birliği tahminleri %0,5’lik bir artış çağrısında bulundu. Otomobil, gaz, inşaat malzemeleri ve yemek hizmetlerini dışlayan kontrol grubu %1.5 düştü. Ekonomistler, %0.4’lük bir düşüş görmeyi bekliyorlardı. Hayal kırıklığı oluşturan ekonomik veriler, altın piyasasının kayıp bölgelerinin bir kısmını geri almasına yardımcı oluyor. 

Ekonomistler Yorumladı: Altın Fiyatları Bu Verilerle Sıçradı!

Ekonomist: Daha büyük resim, bu yıl hala güçlü ekonomik büyümeye işaret ediyor

Kriptokoin.com olarak daha önce bildirdiğimiz üzere, Haziran ayı altın vadeli işlemleri en son gün bazında 1.843 dolardan işlem gördü. Bazı analistlere göre, son perakende satış rakamları, mevcut ekonomik toparlanmanın ne kadar kırılgan olduğunu göstermeye devam ediyor. Mart ayındaki güçlü revizyona rağmen, tüketiciler hala paralarını harcamakta tereddüt ediyor. Ekonomistler, enflasyon baskısı artmasına rağmen, son ekonomik verilerin Federal Rezerv’e aşırı gevşek para politikalarını sürdürme esnekliği sağlayacağını belirtiyor.

Kitco.com’da kıdemli teknik analiz uzmanı olan Jim Wyckoff, “Bu, Federal Rezerv’in ABD para politikasını yakın zamanda sıkılaştırdığı fikrine soğuk su atan bir rapor daha” dedi. CIBC’nin kıdemli ekonomisti Andrew Grantham, en son perakende satış verileri hayal kırıklığı oluştursa da daha büyük resmin bu yıl hala güçlü ekonomik büyümeye işaret ettiğini söyledi. Andrew Grantham konuya yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

Perakende satışların kontrol grubunda yaşanan hayal kırıklığından sonra bile, seviye hala geçen Şubat salgınının önünde durduğu seviyenin çok üzerinde değil. Aynı zamanda bu yılın birinci çeyreği ortalamasının da çok üzerinde, bu da mal tüketiminin pozitif kalacağını gösteriyor. 2. çeyrekte en az bir çeyrek daha genel GSYİH’ya katkıda bulunuyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.