Ekonomistler Yorumladı: Altın Fiyatları, Bu Gelişmeyle Yükseliyor!

Kriptocat Haber Editörü
Ekonomistler Yorumladı: Altın Fiyatları, Bu Gelişmeyle Yükseliyor!

ABD ekonomisinin işgücü piyasası için belirlenen yüksek çıtayı karşılayamaması ve Nisan ayında beklenenden önemli ölçüde daha az istihdam oluşturamaması nedeniyle altın fiyatları, ONS başına 1.800 doların üzerinde güçlü artışlar sergiliyor.

Beklenenden önemli ölçüde daha az istihdam verileri, altın fiyatları için katalizör oldu!

Cuma günü, Çalışma İstatistikleri Bürosu geçen ay 266.000 iş oluşturulduğunu ekonomistlerin yaklaşık 990.000 iş kazancı beklediğini söyledi. Bu arada, işsizlik oranı hafif bir artışla %6,1’e çıktı. Ekonomistler, %5,8 civarında bir okuma görmeyi bekliyorlardı. Perşembe günü ONS başına 1.800 doları kırdıktan sonra, altın piyasası iş raporu verilerinin önünde bazı güçlü teknik kazanımlar görüyordu. Değerli metal, ilk reaksiyonda daha yükseğe çıkmayı başardı. Spot altın son olarak ONS başına 1.840 doları kırdı.

Ekonomistler Yorumladı: Altın Fiyatları, Bu Gelişmeyle Yükseliyor!

Bazı analistlere göre, hayal kırıklığı oluşturan istihdam verileri, Federal Rezerv’in beklenenden daha erken para politikasını sıkılaştırması için birçok piyasa baskısını hafiflettiği için altın fiyatları için önemli bir kuyruk rüzgarı olacak. Raporun öncesinde birçok analist, güçlü bir istihdam kazanımının merkez bankasının tahvil alımlarını yıl sonuna kadar azaltmasına zemin hazırlayabileceğini belirtti. Forexlive.com’da para birimi stratejisti olan Adam Button, piyasaları yorumlayarak şunları söyledi:

Bu sayı hakkında biraz inançsızlık var. Bunun bir oyun değiştirici olup olmadığını merak ediyorum ve sadece geçici enflasyonla birlikte çok uzun süre çok düşük kalan oranlarla ilgili konuşmayı FED’in taban çizgisine kaydırıyor.

Altın, hayal kırıklığı oluşturan işsizlik verilerinden yararlanıyor

Raporlara göre bu, gerçek sayıya karşı istihdam tahminlerinde kaydedilen en büyük ikinci kayıptır. Altın’ın hayal kırıklığı oluşturan manşet numarasından yararlanmasının yanı sıra, bazı analistler, enflasyon baskısının artmasının fiyatları da yükselteceğine dikkat çekiyor. Rapor, ücretlerde önemli bir sıçrama kaydetti. Rapor, ortalama saatlik kazancın geçen ay 21 sent veya %0,7 artarak 30,17 dolara yükseldiğini gösteriyor. Ekonomistler, Nisan ayında ücretlerde bir değişiklik görmeyi bekliyorlardı. Yıl için ücretler %0.3 arttı.

Ekonomistler Yorumladı: Altın Fiyatları, Bu Gelişmeyle Yükseliyor!

Raporda hayal kırıklığı oluşturan Nisan rakamlarının yanı sıra, Mart ayındaki revizyonlarda da zayıflık kaydedildi. Geçen ayın istihdam rakamları ilk tahmine göre 146.000 düşüşle 770.000 işe indirildi. Şubat’ın iş sayıları, 468.000 olan önceki tahminle karşılaştırıldığında 536.000 olarak revize edildi. Raporda, “Bu revizyonlarla birlikte, Şubat ve Mart aylarında istihdam, daha önce bildirilenden 78.000 daha düşük” denildi.

Ekonomistler, son gelişmeleri nasıl yorumluyor?

Bazı ekonomistler, ABD ekonomisi yeniden açılmaya devam ettikçe işgücü piyasasının iyileşeceğini söyleyerek en son istihdam verilerine detaylı bakıyorlar. CIBC’nin kıdemli ekonomisti Katherine Judge, “İleride çok daha güçlü iş kazanımları olacağı görüşümüze sadık kalacağız, ancak bugünün verileri FED’in güvercin tonunu değiştirmeyecek” dedi.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.