Ekonomistler: Altın İçin Haftaya Bu Gelişmelere ve Seviyelere Dikkat!

Kriptocat Haber Editörü
Ekonomistler: Altın İçin Haftaya Bu Gelişmelere ve Seviyelere Dikkat!
  • Altın fiyatları, Nisan ayının sonundan bu yana ilk kez haftalık kayıp kaydetti.
  • ABD enflasyon beklentileri ve T-tahvil getirileri altın’ın performansını etkilemeye devam ediyor.
  • Popüler analist Eren Şengezer’e göre, Perşembe günkü dik düşüşe rağmen iki aylık yükselen trend çizgisi bozulmadan kaldı.

Altın, dört haftalık bir galibiyet serisini sonlandırarak 1.890 dolara yerleşti

XAU/USD paritesi, ABD’deki Anma Günü tatili nedeniyle ticaret koşullarının zayıf kalması sebebiyle haftanın başında yatay hareket etti. Salı günü parite 1.916 dolar ile Ocak ayının başından bu yana en yüksek seviyesine çıkmayı başardı, ancak günü negatif bölgede kapattı. Alıcılar Çarşamba günü 1.900 doları savunmaya devam etse de yenilenen USD gücü, XAU/USD’nin Perşembe günü üç ayın en büyük günlük yüzde kaybını kaydetmesine neden oldu. 

Ekonomistler: Altın İçin Haftaya Bu Gelişmelere ve Seviyelere Dikkat!

Cuma günkü Asya işlem saatlerinde altın düşüşünü genişleterek 1.856 dolar ile iki haftadan fazla bir sürenin en düşük seviyesine dokundu. Bununla birlikte, ABD’den gelen hayal kırıklığı oluşturan işgücü piyasası verileri, hafta sonu öncesinde bir toparlanmayı tetikledi ve altın, dört haftalık bir galibiyet serisini sonlandırarak 1.890 dolara yerleşti.

Geçen hafta altın piyasasında neler oldu?

Salı günü ABD‘den gelen veriler, imalat sektöründeki ticari faaliyetin, ISM İmalat PMI’sinin Nisan’daki 61,5’ten 62.1’e yükselmesiyle Mayıs ayında güçlü bir hızla büyümeye devam ettiğini gösterdi. Yayın, girdi fiyatı baskılarının benzeri görülmemiş bir hızla artmaya devam ettiğini bir kez daha vurguladı. Yeniden canlanan enflasyon endişelerini yansıtan gösterge ile 10 yıllık ABD Hazine tahvil getirisi %2 değer kazandı ve altın’ı, günün erken saatlerinde belirlediği çok-aylı yüksek seviyelerinden geri çekilmeye zorladı. 

Çarşamba günü, riskli pozitif piyasa ortamı USD’nin talep bulmasını zorlaştırdı ve altın’ın 1.900 doları geri almasına izin verdi.  Otomatik Veri İşleme (ADP) Araştırma Enstitüsü Perşembe günü yaptığı açıklamada, özel sektör istihdamının Mayıs ayında 978.000 artarak 650.000 olan piyasa beklentisini geniş bir farkla aştığını duyurdu. Ayrıca ABD Çalışma Bakanlığı, haftalık İlk İşsizlik Başvurularının 385.000 ile bir yıldan fazla bir sürenin en düşük seviyesine düştüğünü bildirdi.

Ekonomistler: Altın İçin Haftaya Bu Gelişmelere ve Seviyelere Dikkat!

Sarı metal bu verilerle 1.900 dolara doğru kesin bir toparlanma kaydetti

Ek olarak, IHS Markit’in ve ISM’nin Hizmet PMI’ları Mayıs ayında yeni seriler rekoru kırdı ve ABD’deki güçlü ekonomik toparlanmanın devam ettiğini teyit etti. Bununla birlikte, ISM’nin raporunun Ödenen Fiyatlar Endeksi 74 ile Temmuz 2008’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Benzer bir notta yetkililer, “anketin fiyat göstergeleri de eşsiz seviyelere tırmandı, bu da enflasyon endişelerini artıracak” denildi.

IHS Markit’teki ekonomist, Markit Services PMI raporu hakkında yorum yaparken şunları söyledi. “Bu benzeri görülmemiş üretim ve fiyat artış oranları, kaçınılmaz olarak, FED politikasının daha önce beklenenden daha erken daraltılacağına dair spekülasyonlara yol açacak.” dedi. 10 yıllık ABD T-tahvil getirisi bu verilerin ardından %2’den fazla yükseldi ve ABD doları Endeksi, artan getirilerin dolar üzerindeki olumlu etkisini yansıtarak üç haftanın en güçlü seviyesine ulaştı. Sonuç olarak, XAU/USD günlük bazda yaklaşık %2 kaybetti.

Son olarak, ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu Cuma günü yaptığı açıklamada, Mayıs ayında Tarım Dışı İstihdamın 559.000 artarak analistlerin 650.000’lik artış tahminlerinin altında kaldığını duyurdu. Yayının altında yatan ayrıntılar, İşsizlik Oranının Nisan’daki %6,1’den %5,8’e düştüğünü ve İşgücüne Katılım Oranının az bir değişiklikle %61,5 olduğunu ortaya koydu. Yatırımcıların sönük Mayıs ayı istihdam raporunu FED’in konvansiyonel görüşmeleri ertelemesine izin verecek bir faktör olarak değerlendirmesiyle birlikte USD güçlü düşüş baskısı altına girdi ve XAU/USD 1.900 dolara doğru kesin bir toparlanma kaydetti.

Ekonomistler: Altın İçin Haftaya Bu Gelişmelere ve Seviyelere Dikkat!

Gelecek hafta altın fiyatları için hangi tarihler ve gelişmeler önemli?

Pazartesi günü herhangi bir üst düzey makroekonomik veri yayınlanmayacak ve altın’ın teknik sınırlar içinde ABD T-tahvil getirilerindeki hareketlere tepki vermeye devam etmesi muhtemel. Salı günü, euro bölgesinden ilk çeyrek GSYİH verileri ve Almanya’dan ZEW Anketi, Avrupa ekonomik dosyasında yer alacak. Popüler analist Eren Şengezer’e göre, bu verilerin altın’ın değerlemesi üzerinde doğrudan bir etkisi olmamasına rağmen, EUR/USD paritesindeki keskin bir dalgalanma USD talebini etkileyebilir.

Analiste göre Perşembe günü, ABD’den haftalık İlk İşsizlik Başvuruları raporu, Mayıs Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerine odaklanacak olan piyasa katılımcıları tarafından büyük olasılıkla görmezden gelinecek. Nisan ayında TÜFE, Mart ayındaki %2,6’dan yıllık bazda %4,2’ye sıçradı ve XAU/USD, açıklandığı gün %1’den fazla değer kaybetti. Bu analiste göre, altın’ın enflasyon okumalarına duyarlılığını yeniden teyit etti ve TÜFE’de olumlu bir sürprizin ağırlığını artırabileceğini gösterdi. Bu arada Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz kararını açıklayacak ve Para Politikası Beyanı’nı yayınlayacak. 

Haftanın başlarında, ECB Başkanı Christine Lagarde, güçlü politika desteğinin pandemi üzerinde ve ekonomik toparlanmaya doğru bir köprü sağlamaya devam edeceğini söyledi. Piyasa katılımcıları, Pandemi Acil Satın Alma Programında (PEPP) olası değişikliklerle ilgili ipuçları arayacak. Eren Şengezer’e göre, şahin havasında bir ECB tonu dolara zarar verebilirken, güvercin duruşunun USD’ye güçlü bir destek sağlaması pek olası değil. Çünkü piyasa katılımcıları için büyük bir sürpriz olmayacak. Hafta sonu öncesinde, Michigan Üniversitesi Haziran ayı Tüketici Duyarlılık Endeksi’nin flaş tahminini yayınlayacak. 

Ekonomistler: Altın İçin Haftaya Bu Gelişmelere ve Seviyelere Dikkat!

Altın fiyatlarının teknik görünümü nasıl? “Haftaya bu seviyelere dikkat”

Eren Şengezer’e göre, günlük grafikteki Göreceli Güç Endeksi (RSI) göstergesi Perşembe günkü keskin düşüşün ardından nihayet 70’in altına düşerek XAU/USD’nin aşırı alım seviyelerini düzelttiğini gösteriyor. Bu arada analiste göre, Nisan başından itibaren yükselen trend çizgisi Cuma günü destek olarak kaldı ve altın 20 günlük SMA’nın üzerinde kapandı ve yatırımcıların son düşüşü bir alım fırsatı olarak gördüklerini gösterdi. 

Eren Şengezer’e göre, 1.870 doların (20 günlük SMA) altında bir günlük kapanışla altın, 1.860 dolar civarındaki trend çizgisini yeniden test edebilir. Eren Şengezer’e göre, ikincisinin altında 200 günlük SMA, bir sonraki kritik destek olarak 1.840 dolarda yer alıyor. Yukarı yönde Eren Şengezer’e göre, ilk direnç 1.900 dolar (psikolojik seviye), sonra 1.916 dolar (1 Haziran’da belirlenen çok-aylı en yüksek seviyeler) ve 1.930 dolarda (statik seviye) bulunuyor.

Duyarlılık anketi: Ortalama fiyat hedefi şu anda 1.863 dolarda bulunuyor!

Son anketlere göre, analistler altın piyasasında yakın vadede hafif bir düşüş eğilimi gösteriyor ve önümüzdeki hafta sonuna kadar ortalama 1.882 doların görüleceğini belirtiyorlar. Birkaç uzmanın 1.800 doların altında derin bir düzeltme öngörmesiyle, bir aylık görünümde ortalama fiyat hedefi şu anda 1.863 dolarda bulunuyor.  Kriptokoin.com olarak daha önce bildirdiğimiz üzere, daha fazla altın tahmini için “Profesyonel Analistler: Altın Fiyatları İçin Haftaya Bu Seviyeleri Bekleyin! ” isimli makalemizi inceleyebilirsiniz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.