Ekonomistler: Altın Fiyatları İçin Haftaya Bu Gelişmelere ve Seviyelere Dikkat!

Kriptocat Haber Editörü
Ekonomistler: Altın Fiyatları İçin Haftaya Bu Gelişmelere ve Seviyelere Dikkat!
  • Altın fiyatları Perşembe günü 1.800 doların üzerine çıktıktan sonra rallisini uzattı.
  • Popüler analist Eren Şengezer’e göre, ters yöndeki bir sonraki hedef 1.850 dolardır.
  • Analiste göre, altın fiyatları kısa vadede teknik bir düzeltmeye tanık olunabilir.

Haftanın ilk yarısında, XAU/USD çifti 1.800 doların üzerine çıkmaya çalıştı ve yatay bir kanalda dalgalandı. Doların haftanın ikinci yarısında ağır satış baskısı altına girmesiyle altın çekiş kazandı ve 10 Şubat’tan bu yana en yüksek seviyesine 1.843 dolara dokundu ve ardından 1.830 dolara yerleşti. Haftalık bazda, XAU/USD %3’ten fazla yükseldi ve 2021’deki en büyük yüzde kazancını kaydetti.

Geçen hafta altın piyasasında neler oldu?

ABD’den gelen veriler, IHS Markit ve ISM’nin İmalat PMI’larının sırasıyla 60,5 ve 60,7’ye gelmesi ile imalat sektöründeki ticari faaliyetin etkileyici bir hızda büyümeye devam ettiğini gösterdi. Bu raporların temelini oluşturan detaylar, girdi fiyatı baskılarının artmaya devam ettiğini ancak gösterge 10 yıllık ABD Hazine bonosu getirisinin Pazartesi günü yaklaşık %2 kaybettiğini ve altın’ın talebi bulmasına yardımcı olduğunu ortaya koydu. Bununla birlikte XAU/USD, 1.800 doların üzerine çıkmak için yeterli yükseliş ivmesi yakalayamadı ve kazancının çoğunu Salı günü 1.780 doların altına kapattı.

Ekonomistler: Altın Fiyatları İçin Haftaya Bu Gelişmelere ve Seviyelere Dikkat!

Çarşamba günü, Otomatik Veri İşleme (ADP) Araştırması, ABD özel sektöründeki istihdamın Nisan ayında 742.000 arttığını açıkladı. Bu okuma 800.000 piyasa beklentisinin altında kalsa da, önemli bir piyasa tepkisini tetikleyemedi. Ayrıca, ISM Hizmetleri PMI 62.7’de geldi ve koronavirüs aşılarının hizmet sektörü üzerindeki olumlu etkisini yeniden teyit etti. Perşembe günü ABD Çalışma Bakanlığı, İlk İşsizlik Başvurularının bir yıldan uzun bir süredir ilk kez 500.000’in altına düştüğünü söyledi. Piyasa duyarlılığında görülen olumlu değişim, USD üzerinde ağır bir baskı oluşturdu ve altın’ın 1.800 doların üzerine çıkmasına izin verdi. Bu eylem teknik bir satın alma dalgasını tetikledi ve sarı metale ek bir destek sağladı. 

USD’nin geniş tabanlı zayıflığını yansıtan ABD Doları Endeksi (DXY) %0.4 değer kaybetti. Bu arada İngiltere Merkez Bankası (BoE), politika açıklamasında şahin bir tavır benimsedi ve varlık alımlarının hızının yavaşlayabileceğini ve doların yatırımcıları çekmesini zorlaştıracağını söyledi. ABD Çalışma Bakanlığı’nın merakla beklenen Nisan ayı iş raporu, Tarım Dışı Maaş Bordrolarının (NFP) 266.000 arttığını ve 978.000’lik piyasa fikir birliğini geniş bir farkla kaçırdığını gösterdi. Ayrıca, İşsizlik Oranı %6,1’e yükseldi ve Mart NFP’si 916.000’den 770.000’e revize edildi. DXY, bu rakamlardan on hafta sonra en düşük seviyesine geriledi ve hafta sonu öncesinde altın rallisini körükledi. 

Gelecek hafta altın fiyatları için neler önemli?

Hafta başında önemli bir makroekonomik veri açıklaması olmayacak ve popüler analist Eren Şengezer’e göre XAU/USD’nin teknik tabloya göre hareket etmesi muhtemel. Çarşamba günü Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verileri piyasa katılımcıları tarafından yakından izlenecek. Yatırımcılar, değişken gıda ve enerji fiyatlarını azaltan Çekirdek TÜFE’nin Nisan ayında yıllık bazda %2.3’e yükselmesini bekliyor. 

Ekonomistler: Altın Fiyatları İçin Haftaya Bu Gelişmelere ve Seviyelere Dikkat!

Mart ayında, yıllık Çekirdek TÜFE, analistlerin %1.5’lik tahminine kıyasla %1.6’ya yükseldi ve T-tahvil getirilerinin keskin bir şekilde düşmesine neden olarak, yatırımcıların fiyatlandırmayı azaltmaya başlamak için enflasyonda önemli bir sıçrama arayışında olduklarını gösteriyor. Eren Şengezer’e göre, %2,5’in üzerinde bir okuma USD’yi kaldırabilir ve XAU/USD üzerinde ağırlık oluşturabilir. Ancak beklenenden daha yumuşak bir baskı başka bir elden çıkarmayı tetikleyebilir. Perşembe günü, haftalık İlk İşsizlik Başvuruları verileri, Cuma günkü Perakende Satış rakamlarından önce ABD ekonomik raporunda yer alacak.

Altın teknik görünümü: İşte izlenecek seviyeler!

İki günlük rallinin ardından günlük grafikte Göreceli Güç Endeksi (RSI) 70’e ulaştı ve Eren Şengezer’e göre, XAU/USD’nin bir sonraki ayağa geçmeden önce teknik bir düzeltme yapabileceğini düşündürdü. Aşağı yönde Eren Şengezer’e göre, ilk destek 1.820 dolarda (Ocak-Mart düşüş trendinin Fibonacci %50 geri çekilmesi) 1.800 doların (psikolojik seviye, 100 günlük SMA) önünde yer alıyor. Eren Şengezer’e göre, XAU/USD günlük kapanışını ikincisinin altında yapmadığı sürece, alıcıların kontrolde kalması muhtemel. 

Son olarak Eren Şengezer’e göre, görünüm düşüşe geçerse 1.785 dolar (Fibonacci %38.2 geri çekilme) bir sonraki destek olarak hizalanır. Artan yönde Eren Şengezer’e göre, ilk engel 1.843 dolar (7 Mayıs’ın en yüksek seviyesi) seviyesinde. Bu seviyenin üzerinde Eren Şengezer’e göre, 200 günlük SMA ve 1.850 dolar var. Altın fiyatları bu engeli aşmayı başarırsa Eren Şengezer’e göre, 1.860 doları (statik seviye) hedefleyebilir.

Ekonomistler: Altın Fiyatları İçin Haftaya Bu Gelişmelere ve Seviyelere Dikkat!

Altın fiyatları için duyarlılık anketi

Haftanın ikinci yarısında yaşanan keskin yükselişe rağmen FXStreet Forecast anketi, bir haftalık görünümde ortalama 1.831 dolarlık fiyat hedefi ile yakın vadede karışık bir tablo çiziyor. Benzer şekilde bir aylık görünüm, altın’ın 1.800 doların üzerinde bir konsolidasyon aşamasında kalmasının beklendiğini gösteriyor.

Ekonomistler: Bu veriler önümüzdeki hafta altın fiyatları için önemli

Makro açıklamaların çoğu, Çarşamba günü planlanan CPI verileri, Perşembe günü ABD işsizlik başvuruları ve ÜFE’nin yanı sıra Cuma için ABD perakende satışları ve sanayi üretimi ile haftanın ikinci bölümünde yoğunlaşıyor. Ekonomistlere göre, Çarşamba günkü enflasyon verileri, fiyat baskılarının nasıl geliştiğini görmek için yakından izlenecek. ING uluslararası ekonomisti James Knightley konuya yönelik şunları söyledi:

Tüketici fiyat enflasyonunun, yüzde 4’e yaklaşması muhtemel. Federal Rezerv ABD’nin bu yıl gördüğü herhangi bir enflasyonun geçici olacağı şeklindeki duruşunu korurken, fiyatlardaki sıçrama enflasyon tartışmasını canlı tutacak. Enflasyonun önceki ekonomik döngülerde gördüğümüzden daha kalıcı olabileceğine inanmaya devam ediyoruz. Emtia fiyatları, navlun ücretleri, tedarik zinciri aksaklıkları, artan konut fiyatları ve artan istihdam maliyetleri düşüncemizi etkiliyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.