Ekonomistler: Altın Fiyatları İçin Haftaya Bu Gelişme ve Seviyelere Dikkat!

Kriptocat Haber Editörü
Ekonomistler: Altın Fiyatları İçin Haftaya Bu Gelişme ve Seviyelere Dikkat!
  • Altın fiyatları, Çarşamba günü 1.890 dolardan yeni birçok ayın en yüksek seviyesine ulaştı.
  • XAU/USD paritesi üçüncü haftada artış kaydetti.
  • Popüler analist Eren Şengezer’e göre, teknik resim altın fiyatları için bir sonraki ralliden önce aşağı doğru bir düzeltme olabileceğini gösteriyor.

XAU/USD paritesi haftaya sağlam bir temelde başladı ve şu anda 1.840 dolar civarında bulunan kritik 200 günlük SMA’nın üzerindeki kırılmanın ardından yükselen teknik satın alma baskısıyla rallisini uzattı. Ocak ayının başından bu yana en yüksek seviyesini Çarşamba günü 1.890 dolar ile yeniledikten sonra parite yükseliş ivmesini kaybetti ve Perşembe günü yeniden çekişini kazanmadan ve mütevazı artışlar kaydetmeden önce 1.870 dolar alanına çekildi. Altın fiyatları, hafta sonu öncesinde 1.880 doların altına düşmesine rağmen, üçüncü haftayı pozitif bölgede kapattı.

Geçen hafta altın piyasasında neler oldu?

Önemli makroekonomik verilerin ve temel gelişmelerin yokluğunda, pozitif piyasa ortamı doların hafta başında talep bulmasını zorlaştırdı. Ayrıca altın fiyatları, Şubat başından bu yana ilk kez 200 günlük SMA’nın üzerine çıktıktan sonra alıcıları çekti.  Salı günü gösterge 10 yıllık ABD Hazine tahvili getirisi yaklaşık %1 değer kaybetti ve USD’nin faiz kaybetmeye devam etmesine neden oldu. Geniş tabanlı USD zayıflığını yansıtan ABD Doları Endeksi (DXY) yaklaşık üç ayda 89.69 ile en kötü seviyesine geriledi ve XAU/USD’nin mütevazı günlük kayıplar kaydetmesine izin verdi.

Ekonomistler: Altın Fiyatları İçin Haftaya Bu Gelişme ve Seviyelere Dikkat!

Çarşamba günü günün ilk yarısında USD satışları bozulmadan kaldı ve altın 1.890 dolara çıktı. Amerikan seansı sırasında, FOMC’nin Nisan toplantı tutanaklarında görülen şahin tonu, ABD T-tahvil getirilerini artırdı ve doların gücünü yeniden kazanmasına yardımcı oldu.  FOMC’nin yayını, birkaç FED politika yapıcısının, politika tepkisini tetiklemek için yeterli kanıt sağlamadan önce enflasyon yükselmesi risklerini istenmeyen seviyelere yükselttiğini ortaya koydu. Ek olarak bazı katılımcılar, ekonomi FED’in hedeflerine doğru ilerlemeye devam ederse, önümüzdeki toplantılarda varlık alımlarının hızını ayarlamaya yönelik bir planı tartışmaya başlamanın uygun olacağını düşündü. 10 yıllık ABD T-bonosu yaklaşık %3 arttı ve XAU/USD’yi günlük rallisini geri çekmeye zorladı.

Bununla birlikte, Wall Street’in ana endeksleri Perşembe günü etkileyici kazançlar kaydetmeyi başardığı için, FOMC’nin ABD doları ve T-tahvil getirileri üzerindeki olumlu etkisi kısa ömürlü kaldı. Sonuç olarak, XAU/USD gün içinde %0.4 yükseldi. Cuma günü ABD’den gelen veriler, özel sektördeki ekonomik aktivitenin Mayıs ayında IHS Markit’in İmalat ve Hizmet PMI’larının yeni seri zirvelere ulaşmasıyla güçlü bir hızda büyümeye devam ettiğini gösterdi. Yayın ayrıca girdi fiyatlarında keskin bir artışa dikkat çekti ve hafta sonu öncesinde USD’ye yardımcı olurken altın’ın yukarı yönlü hareketini sınırladı.

Gelecek hafta altın fiyatları için kritik gelişmeler ve tarihler nelerdir?

Önümüzdeki haftanın başında herhangi bir üst düzey makroekonomik veri yayımlanmayacak ve popüler analist Eren Şengezer’e göre, XAU/USD’nin teknik olarak hareket etmeye devam etmesi muhtemel. Salı günü, Konferans Kurulu’nun ABD Tüketici Güven Endeksi, özellikle tüketici duyarlılığında bir bozulma gösteriyorsa Eren Şengezer’e göre, bir piyasa tepkisini tetikleyebilir. ABD hisse senetlerindeki düşüş Eren Şengezer’e göre, USD’nin rakiplerine karşı dirençli kalmasına ve XAU/USD’nin yukarı yönlü sınırını korumasına yardımcı olabilir.

Ekonomistler: Altın Fiyatları İçin Haftaya Bu Gelişme ve Seviyelere Dikkat!

Perşembe günü, ABD Ekonomik Analiz Bürosu, ilk çeyrek GSYİH büyümesine ilişkin ikinci tahminini yayınlayacak ve Eren Şengezer’e göre bu tahminin, +%6,4 olan ilk tahminden önemli ölçüde sapma olasılığı düşüktür. Günün ilerleyen saatlerinde ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Finans Hizmetleri Meclis Tahsisleri Alt Komitesi huzurunda ifade verecek. Piyasa katılımcıları, enflasyon beklentileri ve Biden yönetiminin vergilerle ilgili önerdiği değişikliklerle ilgili yeni ipuçları arayacak. Eren Şengezer’e göre, ABD T-tahvil getirileri ile altın arasındaki ters korelasyon bu konuşma sırasında bozulmadan kalabilir.

Son olarak Eren Şengezer’e göre, yatırımcılar Cuma günü FED’in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan Kişisel Tüketim Harcamaları (PCE) Fiyat Endeksi’ne çok dikkat edecekler. Ayın başlarında, Tüketici Fiyat Endeksi’nde (TÜFE) görülen keskin artış, XAU/USD’nin günlük bazda %1’den fazla değer kaybetmesine neden oldu. Çekirdek PCE Fiyat Endeksi’nin Mart’taki %1.8’den Nisan’da %2.4’e yükselmesi bekleniyor ve beklenenden daha yüksek bir okuma Eren Şengezer’e göre, benzer bir reaksiyonu tetikleyebilir ve bunun tersi de geçerlidir.

Altın fiyatları haftaya hangi seviyeleri görebilir? Analist açıklıyor

Eren Şengezer’e göre, Günlük grafikteki Göreceli Güç Endeksi (RSI) göstergesi Cuma günü üst üste üçüncü günde 70’in üzerinde kaldı ve XAU/USD’nin teknik olarak aşırı alımda kaldığını ve bir sonraki etaptan önce bir düzeltme yapabileceğini gösteriyor. Aşağı yönde Eren Şengezer’e göre, ilk destek 1.840 dolar (200 günlük SMA) öncesinde 1.850 dolar (Ocak-Mart düşüş trendinin Fibonacci %61.8 geri çekilmesi) seviyesinde bulunuyor. İkinci destek devam ettiği sürece Eren Şengezer’e göre, alıcılar bunu long pozisyonlar eklemek için bir fırsat olarak görebilirler. 

Ekonomistler: Altın Fiyatları İçin Haftaya Bu Gelişme ve Seviyelere Dikkat!

Bu seviyenin altında Eren Şengezer’e göre, bir sonraki destek olarak 1.820 dolar (20 günlük SMA, Fibonacci %50 geri çekilme) görülebilir. Öte yandan Eren Şengezer’e göre, yakın vadeli bir direnç 1.900 dolarda (psikolojik seviye) ve öncesinde 1.890 dolar (19 Mayıs en yüksek) seviyesinde oluşmuş gibi görünüyor. Eren Şengezer’e göre, 1.930 doların üzerinde bir günlük kapanış, kapıyı 1.930 dolara (statik direnç) doğru ek kazançlar için açabilir.

Altın fiyatları için duyarlılık anketi

FXStreet uzmanlarının %54’ü altın fiyatları için yükseliş bekliyor. Bununla birlikte, ortalama 1.870 dolarlık hedef, bazı uzmanların bu zaman diliminde derin bir düzeltme öngördüğünü gösteriyor. Bir aylık görünümde, yükseliş görünümü ortalama 1.897 dolar hedefiyle bozulmadan kalıyor.

Ekonomist ve analistler açıkladı: Altın için haftaya bu veriler önemli!

Ekonomist ve analistlere göre, altın fiyatları için önümüzdeki hafta izlenecek birkaç önemli veri bülteni var. Özellikle Salı günkü CB tüketici güveni, Perşembe günkü ABD 1. Çeyrek GSYİH ve dayanıklı mal sipariş rakamlarının yanı sıra Cuma günkü kişisel gelir ve PCE fiyat endeksi izlenecekler arasında. TD Securities küresel strateji başkanı  Bart Melek, konuya yönelik şunları söyledi:

Tüketici güveni burada gecikmeli bir gösterge olmasına rağmen oldukça önemli. Ayrıca izlenecek bültenler dayanıklı tüketim malları siparişleri ve kişisel gelirdir. Beklenenden daha zayıf veriler, altın fiyatları için olumlu sonuçlanacak. Piyasa, son zamanlarda gördüklerimize rağmen, herhangi bir şekilde sıkılaştırmaya başlamak için özel bir aciliyet olmadığı sonucuna varacak.

Kriptokoin.com olarak daha önce bildirdiğimiz üzere, göz önünde bulundurulması gereken diğer veriler arasında; ev fiyat endeksi ve Salı günkü yeni ev satışları ve Perşembe günü bekleyen ev satışları ile işsizlik başvuruları yer alıyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.