Ekonomistler: Altın Fiyatları İçin Bu Seviyeleri Bekleyin! Bu Tarihlere Dikkat

Kriptocat Haber Editörü
Ekonomistler: Altın Fiyatları İçin Bu Seviyeleri Bekleyin! Bu Tarihlere Dikkat
  • Altın fiyatları üst üste dördüncü haftasında kazanç kaydetmeyi başardı.
  • Popüler analist Eren Şengezer’e göre, XAU/USD alıcıları kritik 1.900 dolar seviyesini savunmaya devam ediyor.
  • Duyarlılık anketleri, altın piyasasında bir aylık görünümde düşüş eğilimini ortaya koyuyor.

Altın fiyatları üst üste dördüncü haftayı pozitif bölgede kapattı

Kriptokoin.com olarak daha önce bildirdiğimiz üzere XAU/USD paritesi, üst düzey makroekonomik veri yayınlarının eksikliği ve önemli temel itici güçler nedeniyle haftanın başında yön bulmakta zorlandı. Ancak parite Salı günü gücünü yeniden kazandı ve 1.900 doların üzerinde bir kırılmanın ardından teknik bir ralli başlattı. 

Ekonomistler: Altın Fiyatları İçin Bu Seviyeleri Bekleyin! Bu Tarihlere Dikkat

Altın fiyatları, Çarşamba günü yükseliş ivmesini korumayı başarsa da Ocak ayının başından bu yana en yüksek seviyesini 1.912 dolarda test ettikten sonra yönünü tersine çevirdi. Cuma günü hafta sonu akışlarıyla desteklenen parite 1.900 dolar civarında sabitlendi ve üst üste dördüncü haftayı pozitif bölgede kapattı.

Geçen hafta altın piyasasında neler oldu?

Pazartesi günü kayda değer veri yayınlarının olmaması nedeniyle, piyasa katılımcıları Fedspeak’e çok dikkat etti. Federal Rezerv Başkanı Lael Brainard, FED’in istikrarlı bir şekilde hedefin üzerinde hareket etmesi halinde enflasyonu geri çekecek araçlara sahip olduğunu yineledi. St. Louis Fed Başkanı James Bullard, Yahoo Finance’e yaptığı açıklamada, politika görünümüyle ilgili olarak, “Para politikasını değiştirmek hakkında daha fazla konuşabileceğimiz bir zaman gelecek, ancak hala bir pandemide olduğumuz zaman değil” dedi. Ek olarak, Kansas City Fed Başkanı Esther George, politika yapıcıları daha yüksek enflasyon riskini göz ardı etmemeye çağırdı. Bu yorumlar tutarlı bir piyasa tepkisini tetikleyemedi ve altın fiyatları nispeten dar bir aralıkta dalgalandı.

Salı günü, Wall Street’in ana endeksleri keskin bir yükselişle açıldı ve S&P 500 Endeksi yaklaşık %1 yükseldi ve ABD Hazine tahvil getirilerinin düşmesine neden oldu. 10 yıllık ABD tahvil getirisinin günlük bazda %2.7 düşmesiyle altın güç kazandı. Ayrıca, teknik satın alma baskısı, fiyatın 1.900 doları geçmesinin ardından arttı ve altın fiyatları Çarşamba günü Avrupa işlem saatlerinde 1.912 dolar ile 8 Ocak’tan bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Bununla birlikte, günün ilerleyen saatlerinde ABD T-tahvil getirilerinde görülen mütevazı toparlanma, XAU/USD’yi güneye dönüp fiyatı 1.900 doların altında kapatmaya zorladı. ABD Ekonomik Analiz Bürosu (BEA) Perşembe günü yaptığı açıklamada, ilk çeyrek için yıllıklandırılmış Reel Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) büyümesini ikinci tahmininde %6,4 olarak değiştirmediğini açıkladı. 

Ekonomistler: Altın Fiyatları İçin Bu Seviyeleri Bekleyin! Bu Tarihlere Dikkat

ABD’den gelen diğer veriler, haftalık İlk İşsizlik Başvurularının 406.000 ile bir yıldan fazla bir sürenin en düşük seviyesine düştüğünü ortaya koydu. Olumsuz bir kayda göre, ABD Sayım Bürosu, Dayanıklı Mal Siparişlerinin Nisan ayında analistlerin %0,7’lik artış tahminine kıyasla %1,3 düştüğünü bildirdi. Bu karışık rakamlar piyasa katılımcıları tarafından büyük ölçüde görmezden gelindi ve 10 yıllık ABD T-tahvil getirisi toparlanmasını genişleterek XAU/USD için üst üste ikinci gün adına negatif bir günlük kapanışa neden oldu. Son olarak, BEA Cuma günü yaptığı açıklamada, Temel Kişisel Tüketim Harcamaları (PCE) Fiyat Endeksinin Mart ayındaki %1,9’dan Nisan ayında yıllık bazda %3,1’e yükseldiğini söyledi.

Gelecek hafta altın fiyatları için hangi gelişmeler ve tarihler önemli? İşte detaylar…

Pazartesi günü altın fiyatlarını etkileyebilecek herhangi bir makroekonomik veri yayınlanmayacak ve ABD piyasaları Anma Günü tatili nedeniyle kapalı olacak. Popüler analist Eren Şengezer’e göre, Salı günü euro bölgesinden Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verileri ve ABD’den ISM İmalat PMI verileri yeni bir ivme için izlenecek. Analiste göre, AB’den gelen yumuşak bir enflasyon okumasının USD’nin rakiplerinden daha iyi performans göstermesine yardımcı olması muhtemel. Çünkü analiste göre, Avrupa Merkez Bankası’nın fiyat baskısı olmadığında politikasında şahin bir değişiklik düşünmesinin muhtemel olmadığını düşündürüyor.

Ekonomistler: Altın Fiyatları İçin Bu Seviyeleri Bekleyin! Bu Tarihlere Dikkat

Çarşamba günü analiste göre, yatırımcılar FED’in Beige Book’unda enflasyon görünümüne ilişkin yeni ipuçları arayacaklar. Yayının arz kısıtlamaları ve devam eden işgücü talebi sorunları nedeniyle artan girdi fiyatlarına işaret etmesi durumunda analiste göre, altın yükselen ABD T-tahvil getirileri arasında düşebilir ve bunun tersi de olabilir. Perşembe günü, Otomatik Veri İşleme (ADP) Araştırma Enstitüsü’nün özel sektör istihdam raporu ABD ekonomi raporunda yer alacak.

Hafta sonu öncesinde analiste göre, ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu, merakla beklenen Mayıs ayı istihdam raporunu yayınlayacak. Piyasadaki fikir birliği analiste göre, Tarım Dışı İstihdam Bordrolarında (NFP) 621.000 artışa işaret ediyor. Ayın başlarında, Nisan verileri NFP’nin 266.000 arttığını, analistlerin 978.000’lik tahminini geniş bir farkla kaçırdığını ve ağır bir USD satışını tetiklediğini gösterdi. Benzer şekilde analiste göre, olumlu bir sürpriz dolar için destek sağlayabilirken, hayal kırıklığı oluşturan bir veri XAU/USD’nin yükseliş ivmesini yeniden kazanmasına izin verebilir.

Altın fiyatları haftaya hangi seviyeleri görebilir! Analist açıklıyor

Popüler analist Eren Şengezer’e göre, günlük grafikte Göreceli Güç Endeksi (RSI) göstergesi 70’in üzerinde dalgalanmaya devam ediyor ve bu da altın’ın teknik olarak hala aşırı alımda olduğunu gösteriyor. Bununla birlikte analiste göre, alıcılar 1.900 doları savunmaya devam ettiği sürece, ek kazançlar olabilir. Ayrıca analiste göre, fiyat 31 Mart’tan gelen yükselen çizginin üzerinde işlem görmeye devam ediyor. İlk direnç analiste göre, 1.930 dolar (statik seviye), 1.953 dolar (5 Ocak en yüksek seviye) ve 1.912  dolarda (26 Mayıs en yüksek seviye) bulunuyor. 

Ekonomistler: Altın Fiyatları İçin Bu Seviyeleri Bekleyin! Bu Tarihlere Dikkat

Eren Şengezer’e göre Flip tarafında, 1.900 dolar (psikolojik seviye), 1.870 dolardan (statik seviye, yükselen çizgi) önceki ilk destek olarak hizalanıyor. İkinci seviyenin altında bir günlük kapanış Eren Şengezer’e göre, satıcıları çekebilir ve altın’ın şu anda 1.845 dolar civarında bulunan 200 günlük SMA’ya doğru geri çekilmesine neden olabilir.

Altın duyarlılık anketi: Haftaya 1.909 dolarlık ortalama hedefle yükseliş bekleniyor!

Altın’a yönelik duyarlılık anketine bakıldığında, 1.909 dolarlık ortalama hedefle gelecek hafta yükseliş bekleniyor. Ancak bir aylık görünümde trend düşüşe geçiyor ve uzmanların çoğu altın’ın ikinci çeyreğin sonuna doğru derin bir düzeltme kaydedeceğini düşünüyor. 

Ekonomistler: Altın Fiyatları İçin Bu Seviyeleri Bekleyin! Bu Tarihlere Dikkat

Ekonomistler: Gelecek hafta altın için bu gelişmelere ve verilere dikkat edin!

Ekonomistler’de altın fiyatları için haftaya izlenmesi gereken verileri açıkladı. Tarım dışı istihdam verileri Cuma günü açıklanacak. Pazar konsensüsü, ABD ekonomisinin Mayıs ayında 700.000 iş ekleyeceğini ve işsizlik oranının %5,9’a düşeceğini öngörüyor. ING’nin uluslararası baş ekonomisti James Knightley konuya yönelik şunları söyledi:

ABD istihdam raporu, Nisan ayında oluşturulan ‘yalnızca’ 266.000 istihdamın ardından gelecek haftanın şüphesiz en önemli noktası. Güçlü ekonomik veriler ve NFIB’ler gibi işletmelerin işgücü bulmakta zorlandığını gösteren anketler göz önüne alındığında, taleple ilgili çok az sorun var gibi görünüyor. Bunun yerine sorun arzdır, firmalar boş pozisyonları dolduramazlar.

Ekonomistlere göre, ABD ekonomik takviminde ayrıca Salı günü ISM imalat PMI, Perşembe günü ISM imalat dışı PMI ve Cuma günü fabrika siparişleri yer alıyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.