Ekonomistler: Altın Fiyatları 2021 ve 2022’de Bu Seviyelerde Olacak!

Kriptocat Haber Editörü
Ekonomistler: Altın Fiyatları 2021 ve 2022’de Bu Seviyelerde Olacak!

Altın fiyatları, 1.900 doları altına geriledi ve Capital Economics ekonomistleri önemli tahminler paylaştı. Capital Economics ekonomistleri, yeni bir raporda çoğu endüstriyel ve değerli metalin yılı mevcut seviyelerin altında kapatacağını belirtiyor.

Capital Economics ekonomistleri: Altın fiyatları aşağı yönlü baskı altına girecek!

Mayıs, altın’ın en iyi performans gösterdiği aylardan biri olduğu ve tüm metaller için mükemmel bir ay oldu. Sarı metal ayda yaklaşık %8 yükselirken ONS başına 1.900 dolar seviyesini geçti. Ancak Capital Economics emtia ekibi, bu yükseliş eğiliminin sürmesinin pek olası olmadığını söyledi. Rapor, Çin’deki daha yavaş büyümeyi ve artan getiri tehdidini, düşüş görünümlerinin ardındaki nedenlerden bazıları olarak gösteriyor. Capital Economics ekonomistleri konuya yönelik şunları söylüyor:

Bunun olabildiğince iyi olabileceğinden şüpheleniyoruz. Sonuçta, Çin’deki ekonomik büyümenin bu yılın ikinci yarısında yavaşlamasını beklemekte haklıysak, çoğu endüstriyel metalin fiyatlarının yılı daha düşük kapatması muhtemel. Bu arada, altın fiyatlarındaki son artış, reel getirilerdeki düşüşün ima ettiğinden çok daha fazla oldu ve reel getiriler yükselmeye başladıkça altın fiyatının önümüzdeki aylarda yenilenen aşağı yönlü baskı altına gireceğini düşünüyoruz.

Ekonomistler: Altın Fiyatları 2021 ve 2022’de Bu Seviyelerde Olacak!

Capital Economics ekonomistleri: Yıl sonuna kadar bu varlıklar bu seviyelere düşecek

Capital Economics, hem endüstriyel metallerin hem de değerli metallerin yıl sonuna kadar önemli ölçüde geri çekileceğini belirtiyor. Capital Economics ekonomistleri konuya yönelik şunları söylüyor:

Endüstriyel metal fiyatlarındaki daha fazla artışa rağmen, vadeli işlem piyasalarındaki yatırımcılar net long vadeli pozisyonlarını düşürmeye devam etti. Çin‘in rafine metal ithalatı oldukça güçlü kalırken, ‘yeniden stoklama sezonunun’ sona ermesi muhtemel. İthalat ileriye gidiyor.

Capital Economics, ana metallerden, bakırın yılı metrik ton başına yaklaşık 8.000 dolar, alüminyumun 2.000 dolar, nikelin 15.000 dolar ve kalayın 24.000 dolar seviyesinde bitirmesini öngörüyor. Capital Economics ekonomistleri konuya yönelik şunları söylüyor:

Elektronik sektöründen gelen güçlü talep ve borsa stoklarındaki keskin düşüş, Mayıs ayında kalay fiyatını artırdı. Ancak, karantinalar istikrarlı bir şekilde kaldırıldığı için elektronik ürünlere olan talebin hafiflemesi muhtemel, bu nedenle kalay fiyatının düşmesini beklememizin bir nedeni de bu. Yıl sonuna kadar düşer.

Ekonomistler: Altın Fiyatları 2021 ve 2022’de Bu Seviyelerde Olacak!

Capital Economics ekonomistleri: Altın fiyatları için 2021’de 1.600 dolar ve 2022’de 1.600 doların altı görülecek!

Capital Economics ekonomistleri, kıymetli metaller sektöründe altın’ın ONS’unun 1.600 doları, gümüşün ONS’unun 21.50 doları, platinin 1.000 doları ve paladyumun 3.000 doları görerek yılı tamamlayacağını belirtiyor. Capital Economics, altın’ın 2022’de ONS başına 1.600 doların altına düşeceğini bile tahmin ediyor. Capital Economics ekonomistleri konuya yönelik şunları söylüyor:

2021’in büyük bölümünde görülen eğilimin tersine çevrilmesiyle, altın ve gümüş fiyatları Mayıs ayında platin grubu metallerin (PGM’ler) fiyatlarından daha iyi performans gösterdi. Geniş ölçüde istikrarlı ABD reel getirilerine rağmen, altın fiyatları daha zayıf bir dolar nedeniyle yükseldi. Bazı güvenli liman yatırım akışları ve Asya’dan gelen güçlü fiziki talep de var. Her halükarda, Asya’daki güçlü fiziksel talebin, beklediğimiz yüksek ABD reel getirilerinden altın’ı koruması pek mümkün değil.

Kriptokoin.com olarak daha önce bildirdiğimiz üzere, daha fazla altın tahmini için “Derin Düzeltme Riski!” İşte 5 Analistten Altın Fiyatları Tahminleri” isimli makalemizi inceleyebilirsiniz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.