“Düşüş Geliyor” Analistler: Altın Fiyatı Bu Seviyelere Doğru Dump’lanacak!

Kriptocat Haber Editörü
“Düşüş Geliyor” Analistler: Altın Fiyatı Bu Seviyelere Doğru Dump’lanacak!

Altın fiyatı, bu Perşembe günü erken saatlerde dokunduğu bir haftalık zirvelerden düşüşe tanık oldu. ABD tahvil faizlerinde güçlü bir toparlanma USD talebini canlandırdı ve yeni satışlara yol açtı. Capital Economics’teki stratejistler ise altın fiyatına yönelik kritik tahminlerde bulundu.

Altın fiyatı, tekrar düşüş trendinde! İşte piyasayı aşağı çeken etkenler…

Altın fiyatı, Avrupa seansının başlarında istikrarlı düşüşünü uzattı ve son bir saatte 1.775 dolarlık alan etrafında günlük düşük seviyelerini tazeledi. Değerli metal, Perşembe günkü işlemin ilk yarısında bir miktar çekiş kazandı. ABD doları, FOMC sonrası kayıplarını arttırdı ve iki ayın en düşük seviyelerine geriledi. Bu da dolar cinsinden emtiaya mütevazı bir artış sağlayan kilit bir faktör olarak görüldü. Yatırımcılar FED’in güvercin mesajını hazmederken, ABD Hazine tahvil getirilerindeki iyi bir toparlanma, ABD dolarının düşüş baskısını hafifletti ve getirisi olmayan sarı metal çevresinde yeni satışlara yol açtı.

“Düşüş Geliyor” Analistler: Altın Fiyatı Bu Seviyelere Doğru Dump’lanacak!

Bunun dışında, finansal piyasalarda temelde yatan yükseliş duygusu, güvenli liman XAU/USD için bir rüzgar gibi hareket etti ve düşüşle işbirliği yaptı. 1.800 dolar civarında tekrarlanan başarısızlıklar göz önüne alındığında, Perşembe günü bazı yeni satışların ortaya çıkması, birkaç ayın en düşük seviyelerinden gelen son toparlanmanın hızının tükendiğini gösteriyor. Analistlere göre, 1.765-60 dolarlık direnç odaklı desteğin altında devam eden zayıflık, olumsuz görünümü yeniden teyit edecek ve XAU/USD’yi 1.722 dolarlık alana doğru kırılgan hale getirecek.

Capital Economics stratejistleri: 2021 sonuna kadar altın 1.600 dolara düşecek!

Piyasa katılımcıları, Kuzey Amerika seansının başlarında yayınlanacak olan Gelişmiş ABD birinci çeyrek GSYİH raporunun yayınlanmasını dört gözle bekliyorlar. Bu, ABD tahvil getirileriyle birlikte USD fiyat dinamiklerini etkileyecek ve XAU/USD’ye bir miktar ivme kazandıracak. 

“Düşüş Geliyor” Analistler: Altın Fiyatı Bu Seviyelere Doğru Dump’lanacak!

Yatırımcılar, bazı kısa vadeli fırsatları yakalamak için daha geniş piyasa riski duyarlılığından ipuçları alabilir. Capital Economics’teki stratejistlere göre, hem reel hem de nominal olarak daha güçlü bir ABD doları ve yükselen ABD Hazine getirileri, altın fiyatlarına ağırlık verecek. Capital Economics stratejistlerinin XAU/USD yıl sonu tahmini 1.600 dolarda yer alıyor. Capital Economics stratejistleri konuya yönelik şunları söylüyor:

Uzun vadeli ABD reel getirileri geriledi ve altın fiyatını yükseltti. Ancak bunun devam edeceğini düşünmüyoruz. Aslında, ABD reel getirilerinin çok geçmeden daha da yükselmesini ve altın tutmanın fırsat maliyetini artırmasını bekliyoruz. Bu, altın fiyatı için yatırım talebinin düşeceği ve fiyatı üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturacağı yönündeki görüşümüzün temelini oluşturuyor. Nitekim, gerçek getiriler yükselirken, ETF altın holdingleri yıl başından bu yana düştü. Daha güçlü bir ABD doları ve yükselen yatırımcı risk iştahına ilişkin tahminlerimiz de altın fiyatını etkileyecek. Kuşkusuz, risk iştahı zaten oldukça yüksek görünüyor, özellikle ABD’de. Ancak, virüsle ilgili ekonomik büyümeye yönelik aşağı yönlü riskler azalmaya devam ederken, muhtemelen hala artması için bir miktar alan var. Fiziksel altın talebinin görünümü daha parlak. Hindistan ve Çin’deki yerel fiyatlar, bu yıl küresel fiyatların üzerinde bir prime geri döndü ve bu da iç talebin güçlendiğini gösteriyor. Bu, Hindistan’a yapılan altın ithalatındaki artışa ve Mart ayında Çin’in altın ithalatındaki artışa yansıdı. Ayrıca, Çin’deki bankalar için altın ithalat kotalarının arttığına dair haberler, ithalatın Nisan ve Mayıs aylarında artabileceğini gösteriyor. Nihayetinde, bu marjdaki altın fiyatını destekleyecek olsa da düşük yatırım talebini karşılamasını beklemiyoruz ve altın fiyatının 2021 sonuna kadar ONS başına yaklaşık 1.600 dolara düşeceğini tahmin ediyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.