Dünyanın Gözü G-7’de: Bitcoin ve Kripto Para Sorunları Konuşulacak!

Kriptocat Haber Editörü
Dünyanın Gözü G-7’de: Bitcoin ve Kripto Para Sorunları Konuşulacak!

Bugün Bitcoin ve altcoin piyasası kan ağlıyor. Tek bir haber piyasadan milyarlarca doların silinmesine neden oldu. Kriptokoin.com olarak daha önce bildirdiğimiz üzere, ABD Adalet Bakanlığı (DOJ), “DarkSide” olarak bilinen bir gruba fidye olarak ödenen yaklaşık 64 Bitcoin’e el koydu. Bu durum BTC ağına yönelik güvenlik endişelerini arttırırken yeni gelişmeler ortaya çıktı. Şimdi Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) şu anki Başkanı Joe Biden, G-7 zirvesinde Bitcoin ve kripto para piyasasına yönelik sorunları tartışmayı planlıyor.

ABD Başkanı G-7’de Bitcoin ve kripto para sorunlarını tartışmayı planlıyor

ABD Başkanı Joe Biden, son birkaç aydır Bitcoin ve kripto para piyasaları hakkında sessizliğini korudu. Ancak Joe Biden’ın ulusal güvenlik danışmanı olan Jake Sullivan’ın son açıklaması ise durumun değiştiğini gösteriyor. Jake Sullivan, ABD Başkanı’nın G-7’de Bitcoin ve kripto para birimlerinin fidye yazılımlarındaki rolü ile ilgili sorunları gündeme getirmeyi planladığını söyledi.  Beyaz Saray’daki son basın açıklaması sırasında Jake Sullivan konuya yönelik şunları söyledi:

Bu fidye yazılımı saldırılarının nasıl gerçekleştirildiğinin temelinde yatan kripto para birimi sorunuyla başa çıkmak önemli. Fidye yazılımı bir ulusal güvenlik önceliğidir.

Dünyanın Gözü G-7’de: Bitcoin ve Kripto Para Sorunları Konuşulacak!

Joe Biden’ın ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan, açıklamasında ABD’li yetkililerin Joe Biden’ın G-7 toplantısına yaptığı ziyaret sırasında Bitcoin ve kripto para birimleriyle ilgili sorunları tartışmayı planladıklarını da sözlerine ekledi. Ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan, kripto para piyasasına yönelik zorlukların üstesinden gelmek için diğer demokrasilerle bilgi paylaşmak için bir planın gerekli olduğunu vurguladı. Ocak 2021’de Joe Biden, eski Hazine Bakanı Steve Mnuchin tarafından önerilen tartışmalı kripto para birimi KYC düzenlemeleri de dahil olmak üzere tüm Federal düzenleyici süreçleri durdurdu. Bu nedenle G-7 zirvesinde neler konuşulacağı büyük merak konusu…

ABD Adalet Bakanlığı’nın bu hamlesi, piyasanın çökmesine neden oldu!

Joe Biden’ın ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan’ın en son yorumları, ABD Adalet Bakanlığı’nın (DOJ) 2,3 milyon dolardan fazla değere sahip yaklaşık 63,7 Bitcoin’i ele geçirmesinin ardından geldi. Bilgisayar korsanları, geçen ay Mayıs 2021’de Colonials operasyonlarını hackledi ve büyük yakıt kıtlığına ve fiyat artışlarına neden oldu.

Dünyanın Gözü G-7’de: Bitcoin ve Kripto Para Sorunları Konuşulacak!

Bu kapsamda istenen kripto para fidyesi Colonial Pipeline tarafından DarkSide olarak bilinen bir gruba ödendi. FBI, Darkside hacker grubuna ödenen fidye miktarını ele geçirmeyi başardı, ancak Bitcoin (BTC) ağının güvenliği konusunda endişeleri artırdı. ABD Adalet Bakanlığı Pazartesi günü konuya yönelik yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

Konuya yönelik yapılan açıklamada belirtildiği gibi, lider kripto para birimi Bitcoin’in halka açık defterini inceleyerek, kolluk kuvvetleri birden fazla Bitcoin transferinin izini bulabildi. Sonunda hackerların fidye ödemesinden elde edilen geliri temsil eden yaklaşık 63,7 Bitcoin’i belirli bir adrese aktardığını tespit edildi. FBI ‘özel anahtara’ veya belirli Bitcoin adresindeki varlıklara erişmek için gereken bir paraloya sahip oldu…

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.