Dünyaca Ünlü Analist: Altın Fiyatları Çok Ama Çok Yükselecek!

Kriptocat Haber Editörü
Dünyaca Ünlü Analist: Altın Fiyatları Çok Ama Çok Yükselecek!

Altın fiyatları, zincirlerini kırmak ve ONS’u 1.800 doların üzerine çıkarmak için yeterli yükseliş ivmesi bulmakta zorlanıyor. Ancak bir piyasa analisti, enflasyon baskıları artmaya başladığında artık değerli metalin uzun vadeli potansiyeline odaklanmanın zamanının geldiğini söylüyor.

Tim Hayes: Altın fiyatları rallisi için serbest bırakılan enflasyon cini!

Ned Davis Research’ün baş küresel yatırım stratejisti Tim Hayes, Kitco News ile yakın zamanda yaptığı bir röportajda, önemli tahminlerde bulundu. Tim Hayes, altın’ın ilk çeyrekteki iç karartıcı performansının ardından, şimdi nötr pozisyondan kayarak altın üzerinde yükselişe geçtiğini söyledi.

Tim Hayes, enflasyon yükseldikçe altın’ın uzun vadeli yükselişine devam etme potansiyeli gördüğünü söyledi. ABD ekonomisi COVID-19 salgınından kurtulmaya devam ederken, Tim Hayes artan faaliyetin daha yüksek tüketici fiyatları ile geleceğini söyledi. Tim Hayes konuya yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

Federal Rezerv, enflasyonun hedeflerinin üzerine çıkmasını istediğini söyledi ve risk, enflasyonun yükselmesine izin verdikçe, eğrinin gerisinde kalmaları. Tepki vermeye başladıklarında piyasa için çok yıkıcı olacak. Enflasyon şişedeki cin’dir ve bir kez serbest bırakıldığında, içeri girmesi zordur.

Dünyaca Ünlü Analist: Altın Fiyatları Çok Ama Çok Yükselecek!

“Enflasyonun ne kadar yüksek olabileceğini merak ediyorsan, emtia piyasalarına bak!”

Yatırımcılar enflasyonun ne kadar yüksek olabileceğini merak ediyorlarsa, Tim Hayes sadece emtia piyasalarında olup bitenlere bakmaları gerektiğini söyledi. Kereste fiyatları, bakır ve gıda fiyatları son haftalarda rekor seviyeye yükseldi ve çok yıllı yükseklere ulaştı. Tim Hayes, Emtia Araştırma Bürosu (CRB) Endeksindeki 17 emtianın, altın hariç hepsinin 200 günlük hareketli ortalamalarının üzerinde işlem gördüğünü belirtti. Tim Hayes konuya yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

Altın, 2019’da bir şey yapan tek emtia idi. Geçen yıl kendisinin önüne geçti. Şimdi bir düzeltme gördük. Şimdi emtia piyasalarında olan her şeyle birlikte, altın’ın bu daha geniş alana katılımını görmeye başladığını düşünüyorum. Pazar rallisi… Daha geniş emtia piyasasında neler olup bittiğine baktığınızda, bu enflasyonla bir şeyler olacağının bir işaretidir.

Tim Hayes: Altın fiyatları önümüzdeki iki ila üç yıl içinde çok artacak

Tim Hayes ayrıca, ekonomiye ve finans piyasalarına pompalanan para miktarı 2008 mali krizi sırasında alınan önlemleri tamamen gölgede bıraktığı için enflasyonun nasıl yükselmediğini görmenin zor olduğunu söyledi. Bazı analistler, yükselen emtia fiyatlarının 1970’lerde görülene benzer bir enflasyon şokuna yol açabileceği konusunda uyardılar. Ancak Tim Hayes, o kadar dramatik bir yükseliş görmediğini söyledi. 

Dünyaca Ünlü Analist: Altın Fiyatları Çok Ama Çok Yükselecek!

Enflasyon baskıları artarken Tim Hayes, yükselişin iki veya üç yıl sürdüğünü sözlerine ekledi. Tim Hayes, sürekli enflasyonunun uzun vadede altın fiyatları için çok destekleyici olacağını kaydetti. Tim Hayes, altın için bir fiyat hedefi olmadığını söylese de fiyatların önümüzdeki iki ila üç yıl içinde önemli ölçüde yükselmesini bekliyor. Tim Hayes konuya yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

Altın fiyatları buradan çok daha yükseğe çıkabilir; biz sadece rekor seviyelere bakmıyoruz. Bir çıkış yaptığımızda, enflasyon koruması olarak altın’a ihtiyaç duydukları fikrini benimsemeye başlayacak yepyeni bir yatırımcı grubu getirecek.

Tim Hayes: Altın için bir diğer önemli faktör daha zayıf bir ABD doları

Gerçek faiz oranlarını negatif bölgede tutan artan enflasyonla birlikte Tim Hayes, altın için bir diğer önemli faktörün daha zayıf bir ABD doları olacağını söyledi. ABD hükümeti açık harcamalarını artırmaya devam ederken, ABD dolarının uzun vadeli düşüş eğilimini yeniden başlattığına dair işaretler gördüğünü de sözlerine ekledi. Tim Hayes, bu yıl açığın 4 trilyon doları aştığını kaydetti.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.