Dünyaca Ünlü Altın Analistleri Uyardı: Derin Bir Çöküş!

Kriptocat Haber Editörü
Dünyaca Ünlü Altın Analistleri Uyardı: Derin Bir Çöküş!

Hedge fonları ve para yöneticileri, spekülatif altın bahislerini artırmaya devam ediyor. Ancak bazı analistlere göre, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’ndan (CFTC) gelen son ticaret verileri, ivmenin yavaşladığını gösteriyor.

Altın’a spekülatif ilgi, art arda beş hafta boyunca yükseldi

Bazı analistler, teknik göstergelerin altın’ın ONS başına 1.900 doların üzerine çıktıktan sonra aşırı satın alındığını gösterdiğini belirtiyor. Analistler, mevcut seviyede konsolidasyonun değerli metalin uzun vadeli yükseliş trendi için sağlıklı olacağını ekliyor. Phoenix Futures and Options Başkanı Kevin Grady, “Piyasa güçlü bir yükseliş trendinde istikrarlı görünüyor” dedi.

1 Haziran’da sona eren hafta için CFTC’nin raporu, para yöneticilerinin Comex altın vadeli işlemlerinde spekülatif brüt long pozisyonlarını 3.408 sözleşme artırarak 147.270’e yükselttiğini gösterdi. Aynı zamanda, short pozisyonlar 690 sözleşme artarak 37.297’ye yükseldi. Altın’a spekülatif ilgi, art arda beş hafta boyunca yükseldi. Altın’ın net long’ları şu anda bir önceki haftaya göre yaklaşık %2,5 artışla 109.973 kontrat seviyesinde bulunuyor. Anket döneminde altın fiyatları yukarı çıkmayı başardı ve yıl için kısaca pozitife döndü.

Dünyaca Ünlü Altın Analistleri Uyardı: Derin Bir Çöküş!

TD Securities’in emtia analistleri altın yatırımcılarını uyarıyor!

Saxo Bank’ın emtia stratejisi başkanı Ole Hansen, geçen haftaki alımların Nisan ve Mayıs aylarında görülen aktiviteye kıyasla önemli ölçüde düşük olduğunu belirtiyor. Ole Hansen konuya yönelik şunları söyledi:

Teknik satın alma ve trendi takip eden büyük fonlardan short kapama kombinasyonuyla Nisan ayının başından bu yana 240 dolar arttı. Geçen hafta taze alım eksikliği, bu ilk talebin şimdi karşılandığını gösterebilir.

TD Securities’in emtia analistleri de yatırımcıları altın piyasasında yavaşlayan ivme konusunda uyarıyorlar. TD Securities’in emtia analistleri konuya yönelik şunları söyledi:

Spekülatif akışlardaki yavaşlama, Hindistan’dan gelen zayıf fiziki talep ve Çin kara altın piyasalarından, Orta Krallık’tan ithalat talebinin zayıflayabileceğine dair işaretler, tüm artan kırılganlıklar nedeniyle altın piyasalarının geri çekilmeye karşı giderek daha savunmasız olabileceğini gösteriyor. Zayıf bir tarım dışı maaş bordrosu baskısı para yöneticilerinin ilgisini canlandırmış olabilir ve Cuma günü derinleşen geri çekilmeyi şimdilik durdurmuş olabilir. Ancak daha derin bir geri çekilmeyi önlemek için faizde sürekli bir artış gerekli olacak.

Dünyaca Ünlü Altın Analistleri Uyardı: Derin Bir Çöküş!

Hedge fonları altın konusunda yükselişe geçse de gümüş piyasasında düşüş eğilimi artıyor

Hedge fonları altın konusunda hala yükselişe geçse de gümüş piyasasında düşüş eğilimi artmaya devam ediyor. Son rapor, Comex gümüş vadeli işlemlerinde parayla yönetilen spekülatif brüt long pozisyonların 2.509 sözleşme azalarak 70.120’ye düştüğünü gösterdi. Aynı zamanda, açık pozisyonlar 478 sözleşme artarak 29.441’e yükseldi. Gümüşün net long’ları şimdi bir önceki haftaya göre yaklaşık %7 düşüşle 40.679 kontrat seviyesinde bulunuyor. Kriptokoin.com olarak daha önce bildirdiğimiz üzere, anket döneminde fiyatlar dalgalanmaya devam etti ve ONS başına 28.50 doların üzerinde kısa bir baskı yapamadı.

Bazı analistlere göre, düşen ana metal fiyatları zayıflayan endüstriyel talebi vurgularken gümüş, mücadele etmeye devam ediyor. Yüksek kaliteli bakır vadeli işlemleri, riskten korunma fonları piyasaya daha fazla düşüş eğilimi göstermeye devam ederken, pound başına 4,50 dolar civarında kritik desteği test etmeye devam etti. Rapor, Comex yüksek kaliteli bakır vadeli işlemlerinde parayla yönetilen spekülatif brüt long pozisyonların 3.455 sözleşme azalarak 67.542’ye düştüğünü gösterdi. Aynı zamanda, açık pozisyonlar 2.825 sözleşme artarak 40.774’e yükseldi.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.