Dünya Bankası’ndan Flaş Altın Tahmini: 2021 ve 2022’de Bu Seviyeleri Göreceğiz!

Kriptocat Haber Editörü
Dünya Bankası’ndan Flaş Altın Tahmini: 2021 ve 2022’de Bu Seviyeleri Göreceğiz!

Altın fiyatları, son günlerde karma ticaret seanslarından geçiyor. Uzman ve analistlerden ise bu piyasa ortamına yönelik karışık tahminler geliyor. Dünya Bankası’ndan da kritik bir altın tahmini geldi. Dünya Bankası, altın fiyatlarında 2021 ve 2022 yılında düşüşün devam edeceğini belirtiyor. Kurum, tahmininde altın fiyatlarındaki talep düşüşüne dikkatleri çekiyor.

Dünya Bankası’ndan altın tahmini: Fiyatlar 2021 ve 2022 yılında bu seviyelerde olacak!

Dünya Bankası’ndan çarpıcı bir rapor ve altın tahmini geldi. Dünya Bankası Ağustos zirvelerinden sonra düşüş trendinde yer alan sarı metalin ivme kaybetmeye devam etmesini bekliyor. Dünya Bankası’nın altın tahminlerine göre, altın’ın ONS fiyatı 2021 yılında 1.700, 2022 yılında ise 1.600 dolarda olacak. Dünya Bankası’na göre, altın fiyatlarında ekonomilerin gelişmesi nedeniyle düşen talep ve tahvil getirilerindeki yükselmeyle bağlantılı olarak 2021 yılında yüzde 4’lük bir düşüş yaşanabilir. Dünya Bankası konuya yönelik şu açıklamayı yapıyor:

Getirilerdeki reel yükseliş altın’a olan talebi azaltıyor. Son zamanlarda da altın destekli ETF’lerde de keskin düşüşler görülüyor. Merkez bankaları da bu süreçte altın alımlarını azaltıyor. 2020 yılındaki büyük düşüşten sonra fiziksel altın talebi artıyor, ancak pandemi öncesi seviyelerin hala altında yer alıyor.

Dünya Bankası’ndan Flaş Altın Tahmini: 2021 ve 2022’de Bu Seviyeleri Göreceğiz!

Dünya Altın Konseyi (WGC), piyasada bir miktar iyileşme görüyor

Altın piyasası, fiyatları işlem aralığının dışına itecek yeni yatırımcı ilgisini çekmek için hala mücadele ediyor. Bununla birlikte, Dünya Altın Konseyi (WGC), piyasada bir miktar iyileşme gördüğünü söyledi ve sevindiren bir altın tahmini paylaştı. Perşembe günü WGC, Nisan ayında küresel altın destekli borsa yatırım fonlarından (ETF’ler) 1,1 milyar dolar değerinde 18,3 ton altın’ın aktığını ve son altı ayın beşinde çıkışlara işaret ettiğini söyledi. Toplamda, yönetim altındaki küresel varlıklar (AUM), 203 milyar dolar değerinde 3,567 tondur.

Analistler, “Kasım 2020’deki en yüksek varlık seviyelerinden bu yana, altın ETF AUM, ABD doları cinsinden %8’i çıkışlardan ve %6’sı altın fiyat satışından gelen yaklaşık %14’lük bir düşüş gördü” dedi. Bununla birlikte, WGC altın piyasasında bazı parlak noktalara dikkat çekti. Özellikle Avrupa fonları, Ocak ayından bu yana ilk kez geçen ay altın girişi gördü. Rapora göre, Kuzey Amerika merkezli altın fonları, Nisan ayında çıkışlarda başı çekerken, toplam varlıklar 28,4 ton azaldı. Buna karşılık, Avrupa merkezli fonlar 10,6 ton giriş yaptı.

Dünya Bankası’ndan Flaş Altın Tahmini: 2021 ve 2022’de Bu Seviyeleri Göreceğiz!

Analistler, düşük maliyetli ETF’lere olan girişlere dikkat çekiyor

Raporda analistler ayrıca, düşük maliyetli ETF’lere olan girişlere dikkat çekiyor. Kitco News ile yakın zamanda yapılan bir röportajda, WGC araştırma başkanı Juan Carlos Artigas, düşük maliyetli altın EFT’lerdeki artışın, yatırımcıların uzun vadeli stratejik pozisyonlar oluştururken maliyetlerini düşürmeye çalıştıklarının bir göstergesi olduğunu söyledi.

Yatırım talebi yılın başından bu yana oldukça hayal kırıklığı oluştursa da WGC’deki analistler 2021’in ikinci yarısında bir toparlanma görmeyi beklediklerini söylediler. Yükselen enflasyon baskısının değerli metali desteklemeye devam ettiğini kaydettiler. Dünya Altın Konseyi analistleri konuya yönelik şu açıklamayı yapıyor:

Yükselen enflasyon beklentileri ve merkez bankasının daraltılmasıyla ilgili sorular yatırımcılar için ön planda ve merkezde. Enflasyonda son zamanlarda görülen artışlara rağmen, merkez bankaları söz ve eylemlerle uyumlu duruşlarını sürdürdüler. Piyasalar, artan enflasyon ve merkez bankalarının tepkilerinin sonucu için gergin bir şekilde hazır durumda.

Dünya Bankası’ndan Flaş Altın Tahmini: 2021 ve 2022’de Bu Seviyeleri Göreceğiz!

WGC’den altın tahmini: Mayıs ayında iyimserlik düşmeye devam ederse, bu altın için olumlu olabilir

WGC ayrıca, yükselen tahvil getirilerinin kısa vadede altın için bir rüzgar dalgası olmaya devam edebileceğini kaydetti. 2021 yılına kadar altın fiyatlarına verilen bir başka destek de COVID-19 salgını olmaya devam ediyor ve vakalardaki küresel bir artışın ekonomik aktiviteye ağırlık verebileceği endişesi devam ediyor. Dünya Altın Konseyi analistleri konuya yönelik şu açıklamayı yapıyor:

Ekonomik iyileşme ve artan hisse senedi endekslerine dair daha fazla işarete rağmen, hızlı bir toparlanma için yatırımcı iyimserliği Nisan ayında azalmış görünüyor. Mayıs ayında iyimserlik düşmeye devam ederse, bunun altın için güvenli liman talebi adına olumlu olabileceğine inanıyoruz, ancak tüketici talebi daha da ağırlaşabilir.

WGC’nin yatırım talebine ilişkin iyimser görünümü, altın fiyatlarının Şubat başından bu yana ilk kez 1.800 doların üzerine çıkmasıyla ortaya çıkıyor. Haziran ayı altın vadeli işlemleri son olarak günde %1.5 artışla ONS başına 1.811 dolardan işlem gördü.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.