Dünya Altın Konseyi’nden Dev Altın Tahminleri: 2011’den Bu Yana İlk!

Kriptocat Haber Editörü
Dünya Altın Konseyi’nden Dev Altın Tahminleri: 2011’den Bu Yana İlk!

Dünya Altın Konseyi’nin (WGC) en son verilerine göre, yatırımcılar bir kez daha altın piyasasına geri dönüyor. Yatırımcılar bu hamleler ile altın destekli borsa yatırım fonlarında (ETF) üç aydır ardı ardına yaşanan çıkışlara son veriyor.

Dünya Altın Konseyi, altın fiyatlarındaki ivmeye ve 1.900 dolar seviyesine dikkat çekiyor

WGC, en son piyasa raporunda, küresel altın destekli ETF‘lerin geçen ay 61,3 tonluk giriş gördüğünü ve Şubat, Mart ve Nisan aylarında bildirilen çıkışları tersine çevirdiğini söyledi. Analistler, faktörlerin bir araya gelmesinin yatırım talebini değerli metale geri döndürmeye yardımcı olduğunu ekliyor. Dünya Altın Konsey analistleri raporlarda konuya yönelik şunları söylüyor:

Bunun büyük ölçüde altın’ın fiyat gücüyle artan yatırım talebinin yanı sıra piyasadaki yenilenen enflasyon endişelerinin, daha zayıf bir doların ve daha düşük reel getirilerin bir fonksiyonu olduğuna inanıyoruz.

WGC, geçen ay sarı metal fiyatlarının %7.5 yükselerek ONS ​​başına 1.900 doların üzerine çıktığını vurguluyor. Raporda, “Altın, son iki ayda %13 oranında artış göstererek, yıl bazında etkili bir şekilde yatay seyrediyor” denildi.

Dünya Altın Konseyi’nden Dev Altın Tahminleri: 2011’den Bu Yana İlk!

Adam Perlaky: Altın, yatırımcılar için umut verici bir varlık olmaya devam ediyor

WGC, fiyat artışı ve yenilenen yatırım talebinin, yönetilen küresel varlıkların (AUM) değerini geçen yıl görülen Ağustos ayındaki en yüksek seviyelere göre sadece %9 düşüşle 222 milyar dolara ittiğini söyledi. Aynı zamanda, küresel holdingler şimdi 3.628 tonda duruyor. Bu da Ekim 2020 rekoru olan 3.908 tonluk rekorun sadece %7’si. Kıdemli analist Adam Perlaky, konuya yönelik şunları söylüyor:

Sarı metal, yatırımcılar için umut verici bir varlık olmaya devam ediyor. Çünkü piyasa davranışı, ABD dolarının gücünü seyreltmesi ve reel getirilerin düşmesiyle birleştiğinde enflasyonist baskılar tarafından kontrol edilmeye devam ediyor.

Bölgesel verilere bakıldığında, Kuzey Amerika altın fonları, 34,5 ton artan holdinglerle büyümede başı çekti. Bu arada, Avrupa fonlarında 31,2 tonluk giriş görüldü. WGC, düşük maliyetli ETF’lere de güçlü girişler gördüğünü söyledi.

Dünya Altın Konseyi’nden Dev Altın Tahminleri: 2011’den Bu Yana İlk!

WGC, yakın vadede değerli metal için destekleyici faktörler görmeye devam ediyor

Sarı metal fiyatları geçen ayki kazançlarını ONS başına 1.900 doların üzerinde tutamasa da WGC, yakın vadede değerli metal için destekleyici faktörler görmeye devam ettiklerini söyledi.

Analistler, “Kısa vadeli fiyat performans modelimiz, kullandığımız temel değişkenlerin ikisi dışında hepsinin altın’ın performansına olumlu bir katkısı olduğunu gösterdi. Bu, Haziran 2011’den bu yana ilk ay oldu.” dedi. Kriptokoin.com olarak daha önce bildirdiğimiz üzere, daha fazla sarı metal tahmini için “Dünyaca Ünlü Altın Analistleri Uyardı: Derin Bir Çöküş!” isimli makalemizi inceleyebilirsiniz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.