Dünya Altın Konseyi’nden Altın Fiyatı Yorumu: Bu Tehdit Hakim!

Kriptocat Haber Editörü
Dünya Altın Konseyi’nden Altın Fiyatı Yorumu: Bu Tehdit Hakim!

Küresel ekonomi iyileşmeye devam ediyor, ancak devam eden COVID-19 salgını bir tehdit olmaya devam ediyor. Dünya Altın Konseyi’ne (WGC) göre, bu durum altın fiyatlarını desteklemeye devam edebilir. İşte Dünya Altın Konseyi’nden altın fiyatı yorumları…

Krishan Gopaul: Altın fiyatı üzerinde küresel COVID vakalarının gidişatı etkili olabilir

WGC’nin pazar istihbarat müdürü Krishan Gopaul, Kitco News’e verdiği bir röportajda, piyasaları yorumladı ve altın fiyatı üzerinde “küresel COVID vakalarının gidişatının da önemli etkisi olabileceğini” belirtti. Krishan Gopaul konuya yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

Hindistan’da vakalar artıyor ve çeşitli ülkelerde salgınlar görülüyor. Ekonomik toparlanmayla ilgili belirsizlik devam ederse, bunun altın için güvenli liman talebi için olumlu olacağına, ancak tüketici talebini etkileyebileceğine inanıyoruz.

WGC genellikle fiziksel talep ve çeşitli faktörler hakkında yorum yapar. Altın piyasasının mevcut durumu hakkında konuşurken Krishan Gopaul, “2021 yılının ilk çeyreğinde, küresel ekonomiler toparlanmaya devam ederken, tüketici talebinin güçlenmesi ETF çıkışlarının etkisini azalttığı için altın talebi 815,7 ton oldu. Yıllık bazda %13 artışla, çeyreksel bazda %4 düştü.” dedi.

Dünya Altın Konseyi’nden Altın Fiyatı Yorumu: Bu Tehdit Hakim!

Krishan Gopaul: Piyasalarda daha düşük fiyatlardan satın alma fırsatı…

WGC’nin pazar istihbarat müdürü Krishan Gopaul, altın fiyatlarındaki son durumu yorumlayarak şunları söyledi:

Şimdi fiyatların 1.676,91 dolar/ONS gibi düşük seviyelerden sıçradığını gördük. Geçen yıl görülen yükseklere göre daha düşük fiyatlardan satın alma fırsatı, özellikle birçok pazar kilitlenme ve ekonomik iyileşmeden çıkmaya devam ederken, tüketici talebini artırdı. Aynı zamanda, küresel resmi altın rezervlerinin ilk çeyrekte 95,5 ton artmasıyla merkez bankalarının sağlıklı net alım seviyelerini görmeye devam ediyoruz.

Krishan Gopaul’un şu anda altın ve kıymetli maden piyasalarıyla ilgili olarak hangi faktörleri önemli gördüğü sorulduğunda, şu sözlerle yanıt verdi: “Altın, altın tutmanın fırsat maliyetini etkileyen çoğunlukla nominal ve reel faiz oranlarına yanıt verdi. Analizimiz ayrıca gösterdi ki altın’ın faiz oranlarına ve enflasyona duyarlılığı geçen yıl arttı.”

Dünya Altın Konseyi’nden Altın Fiyatı Yorumu: Bu Tehdit Hakim!

Krishan Gopaul: Nisan ayında rekolteler düşerken, diğer sürücüler önem kazandı

Kriptokoin.com olarak daha önce bildirdiğimiz üzere getiri hikayesi, güvenli sığınak akışlarına hakim oldu ve Krishan Gopaul, konuya yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

Nisan ayında rekolteler düşerken, diğer sürücüler önem kazandı. FED, çeşitli mali teşvikler ve yenilenen ekonomik büyümenin muhtemel bir sonucu olarak yüksek enflasyon seviyelerine tolerans sinyali verdi ve düşük faiz oranlarına olan bağlılığı, yalnızca birinci çeyrek tahvil satışının durdurulmasına yardımcı olmadı. Kapalı ama aynı zamanda ABD doları üzerinde de baskı oluşturdu. İlk çeyrekte yükselen faiz oranları manşetten yükselirken, enflasyon şimdi bu oranların reel bileşenini baskılayarak ve ABD dolarına daha fazla baskı uygulayarak onları yakalıyor gibi görünüyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında sayılmamaktadır. Bu sebeple, yalnızca burada yer alan bilgi ve yorumlara dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.